Historia

Powojenna historia klubów sportowych na terenie miasta rozpoczyna się od założonego w 1946 roku klubu TOR, zorganizowanego przy przedsiębiorstwie Technicznej Obsługi Rolnictwa. W wyniku reorganizacji przedsiębiorstwa (1951 r.) klub zlikwidowano. Zawodnicy przeszli więc do nowoutworzonego klubu STAL funkcjonującego przy DZO. Piłkarska sekcja Stali przystąpiła w 1951 roku do rozgrywek mistrzowskich w klasie B, awans do klasy A wywalczyła w 1953 roku.

Rok 1957 był okresem reorganizacji sportu w całym kraju. Powołano do życia federacje sportowe, związki sportowe oraz kluby z osobowością prawną. W Szprotawie po połączeniu kół zrzeszeń sportowych powstał Miejski Klub Sportowy Sprotavia.

Wraz z powstaniem Sprotavii rozpoczęto planową pracę organizacyjną i szkoleniową. Duży wkład w rozwój klubu mieli ofiarni działacze, m.in.: F. Nowicki, J. Koch, S. Małachowski i inni. Rezultaty ich działalności w krótkim czasie przyczyniły się do znacznej poprawy kondycji szprotawskiego sportu.


W latach 1953 - 1970 zespół Sprotavii zajmował czołowe lokaty w klasie A, niejednokrotnie ocierając się o awans do klasy okręgowej
(7 krotnie zajmując 2 miejsce w rozgrywkach). Dopiero w 1970 roku piłkarzom Sprotavii udało się wywalczyć awans do "okręgówki".

Rozwój sekcji piłki nożnej Sprotavii ilustruje tabela:




Sprotavia w ówczesnych latach mogła pochwalić się zdolnymi wychowankami, m.in. Zbigniew Bartosz i Wiesław Wachowiak występowali w reprezentacji Polski juniorów.

W latach 1973 - 1975 Sprotavię opuściło wielu piłkarzy, którzy postanowili zmienić barwy klubowe: R Chaberek, T. Stępiński, Z. Bartosz, W. Wachowiak, T. Babij, A. Skrzyński, co spowodowało słabsze wyniki w rozgrywkach w klasie okręgowej.

W 1984 roku w wyniku utworzenia nowej klasy rozgrywek - IV liga (liga między wojewódzka) - Sprotavia wraz z Pogonią Świebodzin, Budowlanymi Lubsko, Promieniem Żary, Cynkmetem Bytom Odrzański, Cariną Gubin i Kolejarzem Zielona Góra ( miejsca 2-8 klasy okręgowej w sezonie 1983/1984) awansowała.

W IV lidze (sezon 1984/1985) Sprotavia spisywała się dobrze, po 7 kolejce była nawet liderem, ostatecznie zajęła 6 miejsce. Następny sezon przyniósł szprotawskim kibicom rozczarowanie. W wyniku słabej postawy zespół Sprotavii spadł do "okręgówki", w której grał przez następne 14 sezonów. Sprotavia w ciągu 14 lat miała lepsze i gorsze sezony. Znów wielokrotnie ocierała się o awans zajmując 2 miejsce w rozgrywkach (np. w sezonie 1997/1998 i 1998/1999).

Upragniony awans udało się wywalczyć w sezonie 1999/2000. Sprotavia zdystansowała rywali zdobywając 77 punktów (2 w tabeli Unia Żary miała o 14 pkt. mniej). W Sprotavii grali wtedy m.in.
K. Halczuk, M. Kluba, D. Kluba, D. Nowicz, J. Wawruszczak, M. Ekiert, A. Wolak, M. Wolak, M.Kaniuk, R. Piróg, J. Wilczyński, W. Białek.

Grając w IV lidze zespół Sprotavii w sezonie 2000/2001 zajął 8 miejsce. Następny sezon to wielkie rozczarowanie dla kibiców. Sprotavia zajęła w nim ostatnie miejsce i spadła do "okręgówki". Na kolejny awans do IV Ligi trzeba było czekać do sezonu 2007/2008, kiedy Sprotavia zajęła 2 miejsce w lidze okręgowej i uzyskała awans z powyższego miejsca. W sezonie 2011/2012 drużyna zajęła 1 miejsce w IV Lidze i wywalczyła awans do III Ligi Dolnośląsko - Lubuskiej. Było to jak dotąd najwyższe osiągnięcie w historii klubu. Niestety po 1 sezonie i zajęciu przedostatniego miejsca Sprotavia spadła do IV Ligi, gdzie gra do dzisiaj zajmując zazwyczaj wysokie lokaty w tabeli.