Odzyskani święci

dodano: 2006-07-17 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Nawet kilka mln zł mogą być warte zabytkowe dzieła sztuki, które przez lata 48-letni Piotr N. kradł z kościołów w woj. lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Wpadł w sobotę. Policjanci odzyskali ponad 100 antyków.- Nie pamiętam takiej sprawy, choć pracuję w policji wiele lat. Tu są obrazy z XVI w., krzyże z relikwiami świętych i drewniane figury z XIV w., które wykonał uczeń samego Wita Stwosza! To bezcenne zabytki! - emocjonował się na specjalnej niedzielnej konferencji sam komendant lubuskiej policji Henryk Rudnik. Jego zdaniem wszystkie skarby były szykowane do wywiezienia na Zachód i sprzedaży na czarnym rynku.

Dwa naloty

Złodzieja ponad rok rozpracowywali śledczy ze Szprotawy. Wiedzieli, że mają do czynienia z fachowcem. W sobotę wieczorem przeprowadzili jednocześnie dwa naloty. Pomagali im mundurowi z lubuskiej i śląskiej komendy wojewódzkiej. Jedna ekipa weszła do mieszkania Katarzyny K. w podżagańskim Tomaszowie, gdzie chwilowo przebywał Piotr N. W tym samym momencie śledczy najechali też jego dom w Jugowie na Śląsku.
W pierwszym mieszkaniu znaleziono tylko kilka zabytkowych przedmiotów, ale w położonym nieopodal garażu (policjanci otworzyli drzwi łomami) było ich jeszcze więcej: m.in. ikony, kielichy i srebrne świeczniki. Druga ekipa w śląskim mieszkaniu podejrzanego znalazła... jego wspólnika Piotra Z. Tam też były najcenniejsze antyki: figury świętych z XIV i XV w.

To początek

Dziś sąd w Żaganiu zdecyduje, czy cała trójka trafi do aresztu. Wszystkim grozi nawet po kilkanaście lat więzienia. - Ale wiemy już, że nie działali sami, dlatego na pewno będą kolejne zatrzymania. Namierzamy następnych podejrzanych - zapowiada Agata Sałatka, rzeczniczka lubuskiej komendy policji w Gorzowie.
Odzyskanymi skarbami zajmą się teraz policyjni technicy. Każdy pokryją specjalnym proszkiem, dzięki czemu uda się z rzeźb i obrazów zdjąć odciski palców. Jednocześnie antyki zostaną opisane przez konserwatorów. - Musimy ustalić, skąd je skradziono - wyjaśnia A. Sałatka. Wiadomo już jednak, że np. rzeźby świętych pochodzą z kościoła w Mycielinie (powiat żagański), barokowy obraz z kościółka we wsi Lubanice, a ikony na drewnie z Cybinki. - Po wszystkim wrócą na swoje miejsce - obiecuje komendant Rudnik.
Lubuska konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć nie kryje radości. Rzadko udaje się odzyskać zabytki sztuki sakralnej. Nie chce na razie mówić dokładnie skąd pochodzą złodziejskie łupy - trzeba porównać je z dokumentacją.

Dałby Bóg

Mieszkańcy Mycielina od nas dowiedzieli się, że policjantom udało się odzyskać m.in. figurę, która zginęła z ich świątyni...
- O, jak to dobrze - ucieszyła się Janina Antoszczyszyn. - Bez figury św. Magdaleny w kościele jakoś tak pusto było. W każdą niedzielę podczas mszy o tym rozmawialiśmy.
Około południa telefonowali do nas mieszkańcy Borowa Wielkiego. Pytali, czy odnalazły się barokowe figurki apostołów z ich kościoła. Informacje o sukcesie policjantów usłyszeli w radio. Jak im odpowiedzieliśmy, jest taka szansa.
- Dałby Bóg żeby się znalazły - westchnął nasz rozmówca. - A złodziejowi świętości tak jak w średniowieczu, ręce powinni uciąć.
Piotr N. nie jest nowicjuszem w tym fachu. W latach 80. był bohaterem głośnej sprawy kradzieży srebrnego zdobienia relikwiarza Świętego Wojciecha znajdującego się w katedrze gnieźnieńskiej, za co został skazany na 15 lat więzienia. Na wolność wyszedł w 2001 roku.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawscy Policjanci uratowali ludzkie życie

dodano: 2019-04-17 11:53:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Natychmiastowa reakcja policjantów ze Szprotawy pozwoliła na uratowanie mężczyzny, który targnął się na swoje życie. Policjanci bardzo szybko dotarli na miejsce zdarzenia, dzięki czemu nie doszło do tragedii. Doświadczenie, ogromne zaangażowanie oraz przydatna w wielu zakresach wiedza, te cechy na pewno posiadają szprotawscy policjanci.
Policjanci, którzy uratowali życie mężczyźnie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Piknik w chłodzie

dodano: 2019-04-16 20:50:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Ciepła herbata i grochówka złagodziły temperaturę w jakiej rozgrywano konkurencje rzutowe na Pikniku Rzutowym.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Remont poboczy

dodano: 2019-04-16 13:07:35, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Szykuje się remont poboczy przy ul. Kraszewskiego w Szprotawie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szykuje się rozbiórka komina

dodano: 2019-04-16 12:59:53, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Powiat żagański prowadzi postępowanie w trybie zapytania ofertowego, którego przedmiotem jest rozbiórka komina przylegającego do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Sobieskiego w Szprotawie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.