Odzyskani święci

dodano: 2006-07-17 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Nawet kilka mln zł mogą być warte zabytkowe dzieła sztuki, które przez lata 48-letni Piotr N. kradł z kościołów w woj. lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Wpadł w sobotę. Policjanci odzyskali ponad 100 antyków.- Nie pamiętam takiej sprawy, choć pracuję w policji wiele lat. Tu są obrazy z XVI w., krzyże z relikwiami świętych i drewniane figury z XIV w., które wykonał uczeń samego Wita Stwosza! To bezcenne zabytki! - emocjonował się na specjalnej niedzielnej konferencji sam komendant lubuskiej policji Henryk Rudnik. Jego zdaniem wszystkie skarby były szykowane do wywiezienia na Zachód i sprzedaży na czarnym rynku.

Dwa naloty

Złodzieja ponad rok rozpracowywali śledczy ze Szprotawy. Wiedzieli, że mają do czynienia z fachowcem. W sobotę wieczorem przeprowadzili jednocześnie dwa naloty. Pomagali im mundurowi z lubuskiej i śląskiej komendy wojewódzkiej. Jedna ekipa weszła do mieszkania Katarzyny K. w podżagańskim Tomaszowie, gdzie chwilowo przebywał Piotr N. W tym samym momencie śledczy najechali też jego dom w Jugowie na Śląsku.
W pierwszym mieszkaniu znaleziono tylko kilka zabytkowych przedmiotów, ale w położonym nieopodal garażu (policjanci otworzyli drzwi łomami) było ich jeszcze więcej: m.in. ikony, kielichy i srebrne świeczniki. Druga ekipa w śląskim mieszkaniu podejrzanego znalazła... jego wspólnika Piotra Z. Tam też były najcenniejsze antyki: figury świętych z XIV i XV w.

To początek

Dziś sąd w Żaganiu zdecyduje, czy cała trójka trafi do aresztu. Wszystkim grozi nawet po kilkanaście lat więzienia. - Ale wiemy już, że nie działali sami, dlatego na pewno będą kolejne zatrzymania. Namierzamy następnych podejrzanych - zapowiada Agata Sałatka, rzeczniczka lubuskiej komendy policji w Gorzowie.
Odzyskanymi skarbami zajmą się teraz policyjni technicy. Każdy pokryją specjalnym proszkiem, dzięki czemu uda się z rzeźb i obrazów zdjąć odciski palców. Jednocześnie antyki zostaną opisane przez konserwatorów. - Musimy ustalić, skąd je skradziono - wyjaśnia A. Sałatka. Wiadomo już jednak, że np. rzeźby świętych pochodzą z kościoła w Mycielinie (powiat żagański), barokowy obraz z kościółka we wsi Lubanice, a ikony na drewnie z Cybinki. - Po wszystkim wrócą na swoje miejsce - obiecuje komendant Rudnik.
Lubuska konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć nie kryje radości. Rzadko udaje się odzyskać zabytki sztuki sakralnej. Nie chce na razie mówić dokładnie skąd pochodzą złodziejskie łupy - trzeba porównać je z dokumentacją.

Dałby Bóg

Mieszkańcy Mycielina od nas dowiedzieli się, że policjantom udało się odzyskać m.in. figurę, która zginęła z ich świątyni...
- O, jak to dobrze - ucieszyła się Janina Antoszczyszyn. - Bez figury św. Magdaleny w kościele jakoś tak pusto było. W każdą niedzielę podczas mszy o tym rozmawialiśmy.
Około południa telefonowali do nas mieszkańcy Borowa Wielkiego. Pytali, czy odnalazły się barokowe figurki apostołów z ich kościoła. Informacje o sukcesie policjantów usłyszeli w radio. Jak im odpowiedzieliśmy, jest taka szansa.
- Dałby Bóg żeby się znalazły - westchnął nasz rozmówca. - A złodziejowi świętości tak jak w średniowieczu, ręce powinni uciąć.
Piotr N. nie jest nowicjuszem w tym fachu. W latach 80. był bohaterem głośnej sprawy kradzieży srebrnego zdobienia relikwiarza Świętego Wojciecha znajdującego się w katedrze gnieźnieńskiej, za co został skazany na 15 lat więzienia. Na wolność wyszedł w 2001 roku.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Trwa Tydzień dla Niepodległej z SzDK

dodano: 2018-11-09 22:46:28, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Szprotawski Dom Kultury, od początku roku przygotowywał się i przypominał o 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Podczas wielu wydarzeń np. Festiwalu „Ziemia i Pieśń” odbył się konkurs „Pieśni i piosenki patriotycznej”, podczas Warsztatów Divertimenti specjalny koncert „Pieśni Naszej Ojczyzny”, oraz wspomaga też wielu partnerów organizujących wydarzenia rocznicowe.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosław Gąsik Burmistrzem!

dodano: 2018-11-05 04:19:44, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W drugiej turze wyborów Mirosław Gąsik został wybrany Burmistrzem Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

W Szprotawie powstanie ośrodek dla osób z zaburzeniami psychicznymi

dodano: 2018-10-25 10:36:56, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Regionalna

Jak informuje Gazeta Regionalna już wkrótce rozpoczną się prace przy adaptacji jednego z budynków położonych na terenie szpitala z przeznaczeniem na ośrodek dla osób z zaburzeniami psychicznymi.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zablokowana DW297

dodano: 2018-10-23 18:53:59, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W dniu 23 października 2018 roku ok godz. 16:00 na drodze wojewódzkiej nr 297 doszło do zdarzenia drogowego. Droga na odcinku Borowina - zjazd na Długie zablokowana.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.