Tańsza może zostać

dodano: 2005-10-14 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Trwa walka o utrzymanie miejskiej filii biblioteki pedagogicznej. Urząd marszałkowski zapowiada, że chce obciąć koszty utrzymania placówki, a wtedy nie trzeba będzie jej likwidować.Przypomnijmy. Kilkanaście tygodni temu podczas zebrania rady pedagogicznej wojewódzkiej biblioteki, żagańscy nauczyciele dowiedzieli się, że jedna z bibliotek pedagogicznych w powiecie ma być zlikwidowana. Są dwie takie placówki – w Żaganiu i Szprotawie. – Zasugerowano, że będzie to Żagań. Bo podobno rosną koszta utrzymania tej placówki – mówi prezeska żagańskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Zofia Zawadzka.

Starostwa nie stać

- Opłaty ciągle rosną, dotacje spadają i nie stać nas na utrzymanie dwóch bibliotek w powiecie na takich zasadach, jak obecnie – tłumaczy Barbara Kuraszkiewicz-Machniak z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, który zarządza takimi bibliotekami.
Urząd marszałkowski zaproponował żagańskiemu starostwu, żeby przejęło pieczę nad filią biblioteki. Powiat odrzucił propozycję. – Mamy sporo zadań związanych ze służbą zdrowia, remontujemy drogi i ciężko nam znaleźć pieniądze – tłumaczy rzeczniczka starosty Iwona Hryniewiecka. – Jednak nie pozostajemy obojętni wobec biblioteki, ostatnio wydaliśmy 5 tysięcy złotych na uzupełnienie księgozbioru.
Po tym jak starostwo odmówiło sprawowania pieczy nad biblioteką, widmo likwidacji przeraziło nauczycieli i uczniów z miasta i powiatu. Działacze ZNP zbierali podpisy pod petycją o utrzymanie biblioteki. Zebrano 1.034 podpisy i zawieziono je do urzędu marszałkowskiego. – Nie ma jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie. Mogę jedynie powiedzieć, że pracujemy nad obniżeniem kosztów utrzymania placówki. Oznacza to, że biblioteki raczej nie zlikwidujemy – wyjaśnia B. Kuraszkiewicz-Machniak.

Wymienią okna

Żagańskie ZNP płaci miesięcznie na bibliotekę 200 zł, a urząd marszałkowski musi do tego dopłacać 1.700 zł. – Ale nie można patrzeć tylko na pieniądze. Z naszych zbiorów korzystają uczniowie, studenci, nauczyciele – mówi Z. Zawadzka.
Pomocną dłoń wyciągnęły władze miasta, do których należy lokal biblioteki przy ul. Dworcowej. – Pomagamy w remontach. Chcemy wymienić część okien. Obniżymy też wszystkie opłaty za bibliotekę na rzecz miasta o połowę – zapowiada burmistrz Sławomir Kowal.
- Rozmawiamy z urzędem miasta w Żaganiu i jest duża szansa, że dzięki jego pomocy obniżymy nasze koszta utrzymania – dodaje rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dodatkowe linie autobusowe już od poniedziałku!

dodano: 2019-09-16 13:20:48, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

16 września br., uruchomione zostaną 3 dodatkowe linie autobusowe, na które gmina pozyskała dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W bieżącym roku to kwota blisko 44 tysięcy złotych.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawa otrzymała dofinansowanie na drogi

dodano: 2019-09-16 13:14:18, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Prawie 20 milionów złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych trafi do Szprotawy z przeznaczeniem na przebudowę dróg gminnych.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawa wzbogaci się o nowe karetki

dodano: 2019-09-11 19:16:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Niedawno Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Szprotawie wzbogaciła się o nowy wóz gaśniczy, teraz przyszedł czas na doposażenie pogotowia ratunkowego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

65-latek miał 2,5 promila

dodano: 2019-09-10 21:15:37, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

5 września 2019 roku Policjanci ze szprotawskiej patrolówki zatrzymali do kontroli 65-letniego kierowcę forda, który wydmuchał 2,5 promila!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.