Tańsza może zostać

dodano: 2005-10-14 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Trwa walka o utrzymanie miejskiej filii biblioteki pedagogicznej. Urząd marszałkowski zapowiada, że chce obciąć koszty utrzymania placówki, a wtedy nie trzeba będzie jej likwidować.Przypomnijmy. Kilkanaście tygodni temu podczas zebrania rady pedagogicznej wojewódzkiej biblioteki, żagańscy nauczyciele dowiedzieli się, że jedna z bibliotek pedagogicznych w powiecie ma być zlikwidowana. Są dwie takie placówki – w Żaganiu i Szprotawie. – Zasugerowano, że będzie to Żagań. Bo podobno rosną koszta utrzymania tej placówki – mówi prezeska żagańskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Zofia Zawadzka.

Starostwa nie stać

- Opłaty ciągle rosną, dotacje spadają i nie stać nas na utrzymanie dwóch bibliotek w powiecie na takich zasadach, jak obecnie – tłumaczy Barbara Kuraszkiewicz-Machniak z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, który zarządza takimi bibliotekami.
Urząd marszałkowski zaproponował żagańskiemu starostwu, żeby przejęło pieczę nad filią biblioteki. Powiat odrzucił propozycję. – Mamy sporo zadań związanych ze służbą zdrowia, remontujemy drogi i ciężko nam znaleźć pieniądze – tłumaczy rzeczniczka starosty Iwona Hryniewiecka. – Jednak nie pozostajemy obojętni wobec biblioteki, ostatnio wydaliśmy 5 tysięcy złotych na uzupełnienie księgozbioru.
Po tym jak starostwo odmówiło sprawowania pieczy nad biblioteką, widmo likwidacji przeraziło nauczycieli i uczniów z miasta i powiatu. Działacze ZNP zbierali podpisy pod petycją o utrzymanie biblioteki. Zebrano 1.034 podpisy i zawieziono je do urzędu marszałkowskiego. – Nie ma jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie. Mogę jedynie powiedzieć, że pracujemy nad obniżeniem kosztów utrzymania placówki. Oznacza to, że biblioteki raczej nie zlikwidujemy – wyjaśnia B. Kuraszkiewicz-Machniak.

Wymienią okna

Żagańskie ZNP płaci miesięcznie na bibliotekę 200 zł, a urząd marszałkowski musi do tego dopłacać 1.700 zł. – Ale nie można patrzeć tylko na pieniądze. Z naszych zbiorów korzystają uczniowie, studenci, nauczyciele – mówi Z. Zawadzka.
Pomocną dłoń wyciągnęły władze miasta, do których należy lokal biblioteki przy ul. Dworcowej. – Pomagamy w remontach. Chcemy wymienić część okien. Obniżymy też wszystkie opłaty za bibliotekę na rzecz miasta o połowę – zapowiada burmistrz Sławomir Kowal.
- Rozmawiamy z urzędem miasta w Żaganiu i jest duża szansa, że dzięki jego pomocy obniżymy nasze koszta utrzymania – dodaje rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawscy Policjanci uratowali ludzkie życie

dodano: 2019-04-17 11:53:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Natychmiastowa reakcja policjantów ze Szprotawy pozwoliła na uratowanie mężczyzny, który targnął się na swoje życie. Policjanci bardzo szybko dotarli na miejsce zdarzenia, dzięki czemu nie doszło do tragedii. Doświadczenie, ogromne zaangażowanie oraz przydatna w wielu zakresach wiedza, te cechy na pewno posiadają szprotawscy policjanci.
Policjanci, którzy uratowali życie mężczyźnie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Piknik w chłodzie

dodano: 2019-04-16 20:50:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Ciepła herbata i grochówka złagodziły temperaturę w jakiej rozgrywano konkurencje rzutowe na Pikniku Rzutowym.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Remont poboczy

dodano: 2019-04-16 13:07:35, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Szykuje się remont poboczy przy ul. Kraszewskiego w Szprotawie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szykuje się rozbiórka komina

dodano: 2019-04-16 12:59:53, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Powiat żagański prowadzi postępowanie w trybie zapytania ofertowego, którego przedmiotem jest rozbiórka komina przylegającego do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Sobieskiego w Szprotawie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.