Burmistrz otrzymał absolutorium

dodano: 2009-05-16 18:53:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Za absolutorium dla burmistrza za wykonanie budżetu głosowało 13 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a trzech było przeciw. Wygrana przekonująca, ale na temat pracy burmistrza toczyła się zażarta dyskusja.Na początku sesji absolutoryjnej radni w miarę spokojnie rozpatrywali wykonanie gminnego budżetu za ubiegły rok. - Komisja pozytywnie oceniła wykonanie budżetu - powiedział przewodniczący komisji rewizyjnej Marek Kruszewski i przytoczył wyniki wewnętrznego głosowania, w którym pięciu radnych było za, a trzech wstrzymało się od głosu.

Nie było kontrowersji także podczas przytaczania opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Zaczęło się dopiero podczas dyskusji radnych… - Nasuwa mi się smutna konkluzja - to były jedne z pierwszych słów Andrzeja Skawińskiego. Radny z Szansy dla Szprotawy dawał do zrozumienia, że zaplanowany budżet nijak się ma do wykonanego. - Dobrze to wygląda, realnie jednak dość daleko odbiega od doskonałości - podkreślił.

Opozycyjny radny mówił o pokaźnych przesunięciach budżetowych i niezrealizowanych inwestycjach. Szef wydziału infrastruktury urzędu miejskiego Andrzej Barylak wyjaśnił, że powodem przesunięć były wykluczające się cykle w przygotowaniu dokumentacji, ale także przedłużające się ostateczne uzgodnienia, podczas przygotowywania inwestycji. Chodziło np. o różnego rodzaju pozwolenia i zatwierdzanie projektów. Jako przykład podał basen. - Pieniądze nie przepadły, tylko przeszły na następny rok - wyjaśniał A. Barylak.

Oliwy do ognia dolał sam burmistrz Franciszek Sitko. Zwrócił uwagę, że bardzo duże inwestycje mają długi cykl planowania, rezerwacji i przyznania pieniędzy, a w poprzedniej kadencji burmistrz z przeciwnej opcji, działał tak jak działał, a jego "sztandarowym” niedociągnięciem było przymierzanie się do sieci wodno - kanalizacyjnej dla aglomeracji Szprotawa.

A. Skawiński jednak nadal punktował ekipę burmistrza. Mówił o nieciekawej sytuacji z pozyskiwaniem pieniędzy unijnych.

- Połowa unijnych funduszy wojewódzkich poszła na infrastrukturę wojewódzką. Niewiele zostało dla samorządów - odpowiadał burmistrz. - A poza tym to rada decyduje komu zabrać, a komu dać. To rada wyważa przyznawanie pieniędzy na inwestycje - przypomniał F. Sitko.

- To rada decyduje, ale na wniosek burmistrza. Z reguły koalicja głosuje, jak burmistrz zdecyduje - ripostował A. Skawiński.

- Pan manipuluje i to politycznie. Pan w swoich ekstrainformatorach zaczął kombinować - powiedział burmistrz, przypomniał także, że w kolejce po pieniądze jest wiele instytucji i projektów, a kasa przyznawana jest w latach 2007-2013.
- Opozycja ma prawo krytyki, a nawet święty obowiązek - przypomniał Władysław Sobczak z klubu Lewicy i Demokratów.

- Nie odbiegamy od innych rad. Opozycja krytykuje, koalicja popiera - skomentował wiceprzewodniczący rady Zdzisław Paprocki. - Nie ma takich budżetów, które byłyby wykonane w 100 procentach - podkreślił.

Po długiej dyskusji 13 radnych było za udzieleniem absolutorium dla burmistrza Sitki, trzech się wstrzymało, a trzech było przeciw.

autor: Zbigniew Janicki

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.