Bzdurne przepisy

dodano: 2006-09-22 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Legitymacja to za mało, żeby emeryt skorzystał ze zniżki na tramwaj, autobus. Musi mieć jeszcze dowód, bo ministerialni urzędnicy nie zaplanowali zdjęcia w legitymacji.- Nie rozumiem, dlaczego legitymacja nie ma zdjęcia! Nazywam ją plakietką. Nic nie warta, bo ciągle muszę pamiętać o zabraniu dowodu - mówi Czesław Kazanecki, emeryt z Gorzowa. Pan Stefan z osiedla Staszica mówi krótko: - To głupie, co zrobił rząd!
Legitymacje do końca sierpnia dostało w kraju 8 mln emerytów i rencistów. To pierwszy taki dokument wydany im przez ZUS. Miał ułatwić życie. Do tego czasu emeryci najczęściej posługiwali się odcinkami z wypłaty i zawsze musieli mieć przy sobie dowód osobisty. Legitymacja nic nie zmieniła. Żeby skorzystać ze zniżek np. na przejazdy MZK, emeryci i renciści dalej muszą wozić dowody. Niepełnosprawni mają jeszcze gorzej, bo nie mogą zapomnieć o zaświadczeniu o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji albo o stopniu niepełnosprawności.

Jak utrudnić życie

- Oczywiście, wymagamy od emerytów i rencistów dowodu osobistego. Inaczej nie da się potwierdzić, że są uprawnieni do zniżki - tłumaczy Leszek Stodolniak z gorzowskiego MZK. Nie inaczej jest w Zielonej Górze. - Ale starsi ludzie się pilnują, mają dowody. Tylko dlaczego muszą o nich pamiętać?! Wystarczyłoby, gdyby legitymacja miała zdjęcie - mówi Czesława Furtak z Arsenu, firmy kontrolującej przejazdy.
Ale nie ma. - Wzór legitymacji określiło ministerialne rozporządzenie - wyjaśnia rzecznik ZUS Przemysław Przybylski. Wydało je Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jeszcze w 2004 r. Teraz rządzi tam inna ekipa. - Legitymacja powinna mieć zdjęcie. Po co nosić dodatkowe dokumenty?! Dla starszych ludzi to zwyczajne utrudnienie
- uważa wiceminister w tym resorcie Elżbieta Rafalska. Po szczegóły odsyła do departamentu ubezpieczeń społecznych w tym resorcie.

Poszły na to miliony

Dyrektor departamentu Teresa Guzelf tłumaczy, że legitymacja poświadcza jednie status emeryta i rencisty. Nie jest dowodem tożsamości, bo mogą być nimi tylko dowód osobisty i paszport. Jednocześnie przyznaje: - Trzy lata temu, kiedy projektowana była legitymacja, nikt nie zgłaszał problemu zdjęcia. "Gazeta Lubuska” pierwsza o tym mówi. Jakby pomysł pojawił się na początku, może byłaby szansa na umieszczenie zdjęcia. Teraz jest to niemożliwe, w grę nie wchodzi też wymiana legitymacji.
Choćby ze względu na ogromny koszt. Na wyprodukowanie legitymacji wydano 6 mln zł, a aż 9 mln zł kosztowało rozesłanie ich do domów emerytów i rencistów.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powstanie kolejna droga rowerowa

dodano: 2022-08-10 10:03:59, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski przygotowuje się do budowy drogi rowerowej z Wiechlic p. Leszno Dolne, Górne do granicy z woj. dolnośląskim. Inwestycja jest w przygotowaniu, na razie postępowanie dotyczy opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Łatwiej skręcić z Młynarskiej na Zabobrze!

dodano: 2022-08-04 12:46:40, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od wczoraj działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Młynarskiej, Krasińskiego, Muzealnej i 3 Maja. Zastosowanie automatycznego sterowania ruchem powinno zredukować zatory drogowe. Zwiększy się również bezpieczeństwo pieszych na skrzyżowaniu.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

48-letniemu plantatorowi grożą 3 lata więzienia

dodano: 2022-07-31 14:12:27, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

38 drzewek konopi indyjskich i prawie 6 kilogramów zebranych plonów znalezionych w pomieszczeniach gospodarczych na terenie gminy Szprotawa – to efekt skutecznej pracy operacyjnej policjantów kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Przebudowa ul. Chodkiewicza - galeria

dodano: 2022-07-24 14:30:37, autor: Redakcja, źródło:

Trwa przebudowa ul. Chodkiewicza. Prace są coraz bardziej zaawansowane.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.