Dbają o ciało i o ducha

dodano: 2007-05-19 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Centrum Kształcenia i Wychowania w Wiechlicach od maja ubiegłego roku ma nowego dyrektora. Dzieci przekonują, że wiele się zmieniło. Na dobre.Dorota Szatkowska zarządza internatem i gospodarstwem pomocniczym: - Kiedy zostałam dyrektorem musiałam zadbać o dyscyplinę w administracji i księgowości, ale zwróciłam też uwagę na wyżywienie uczniów. Kazałam urozmaicić menu. Od roku dzieci dostają u nas takie frykasy, jak pierogi czy kopytka. Długo dziwiłam się, że w zlewkach lądują zupy. Próbował, były smaczne. Więc, dlaczego dzieci ich nie jadły? Powód był szalenie prozaiczny. W kuchni była ograniczona ilość sztućców, dzieci były zobowiązane przywozić je z domu. Nie wszyscy jednak to robili. Więc doposażyliśmy kuchnię.

- Teraz mamy nie tylko łyżki i widelce, ale dostajemy też podwieczorki, jakieś batony czy owoce - przyznaje Dawid Kasperski. - Jednak ja bym postulował jeszcze zwiększyć dzienne racje żywnościowe!

- Robimy co możemy - broni się dyrektorka. - Nie tylko chcemy uczyć zawodu, ale dbamy o ciało i ducha podopiecznych. Sama napisałam projekt, dzięki któremu 40 najlepszych uczniów pojechało na wycieczkę do Zakopanego. Przy okazji zwiedzili Oświęcim i Wadowice.

Od jesieni ubiegłego roku w siłowni pojawiło się nowe wyposażenie. Do wyremontowanych świetlic trafiły telewizory. Obecnie poprawiana jest estetyka pokoi.

Do wiechlickiego Centrum Kształcenia i Wychowania uczęszcza 180 uczniów. Przyjechali z całej Polski - z wielkopolskiego, dolnośląskiego czy pomorskiego. W przyszłości będą stolarzami, ogrodnikami, murarzami czy sprzedawcami. - Zauważyłam, że w ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na krawcowe - stwierdza D. Szatkowska - I chcę rozwijać u nas tę specjalność.

Na Zachód

Daniel Majka z Kalisza uczy się w Wiechlicach na kucharza, a Dawid Kasperski z Lubniewic na murarza. Obaj po zakończeniu nauki zamierzają wyjechać za granicę. - Kucharz to zawód z przyszłością - zauważa Daniel. - Wystarczy być dobrym, a pracę znajdę i to za konkretne pieniądze. Ale nie w Polsce, tylko na Zachodzie.

Czy nie lepiej uczyć się dalej, w technikum? - Taką możliwość też rozważam - przyznaje przyszły kucharz.

- Ja jestem zdecydowany - ucina Dawid. - W czerwcu kończę szkołę, a na wakacje będę już w Holandii. Pracę mam nagraną.

Dyrektorka placówki jest zaskoczona deklaracjami swoich podopiecznych - Ale co z patriotyzmem? - pyta nieśmiało.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powstanie kolejna droga rowerowa

dodano: 2022-08-10 10:03:59, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski przygotowuje się do budowy drogi rowerowej z Wiechlic p. Leszno Dolne, Górne do granicy z woj. dolnośląskim. Inwestycja jest w przygotowaniu, na razie postępowanie dotyczy opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Łatwiej skręcić z Młynarskiej na Zabobrze!

dodano: 2022-08-04 12:46:40, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od wczoraj działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Młynarskiej, Krasińskiego, Muzealnej i 3 Maja. Zastosowanie automatycznego sterowania ruchem powinno zredukować zatory drogowe. Zwiększy się również bezpieczeństwo pieszych na skrzyżowaniu.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

48-letniemu plantatorowi grożą 3 lata więzienia

dodano: 2022-07-31 14:12:27, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

38 drzewek konopi indyjskich i prawie 6 kilogramów zebranych plonów znalezionych w pomieszczeniach gospodarczych na terenie gminy Szprotawa – to efekt skutecznej pracy operacyjnej policjantów kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Przebudowa ul. Chodkiewicza - galeria

dodano: 2022-07-24 14:30:37, autor: Redakcja, źródło:

Trwa przebudowa ul. Chodkiewicza. Prace są coraz bardziej zaawansowane.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.