Jak komornik szukał majątku gminy

dodano: 2015-10-21 11:57:22, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Po siedmiu miesiącach od wniesienia przez Gminę Szprotawa skargi na czynności komornika, Sąd Rejonowy w Żaganiu wydał postanowienie uchylające opłatę za poszukiwanie gminnego majątku.Sprawa ta ma związek z zajęciem kont gminnych, którego komornik dokonał w grudniu ubiegłego roku, doprowadzając tym samym gminę do paraliżu finansowego. Wówczas komornik naliczył, a następnie wyegzekwował, opłatę w wysokości 3 128 zł za „poszukiwanie majątku gminy”. Sprawa ta, choć nie była głównym wątkiem skarg wnoszonych przez Gminę Szprotawa na komornika, od początku budziła wątpliwości. Majątek gminny jest jawny. Każdy, kto zwróci się z zapytaniem otrzyma informację na ten temat. Komornik przyznał przed sądem, że poszukiwanie majątku polegało na ustaleniu poprzez internetową Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, jakie gmina posiada pojazdy.

Sąd w uzasadnieniu postanowienia stwierdził: „Biorąc pod uwagę jawność informacji o majątku Gminy, trudno sobie wyobrazić, na czym miałyby polegać czynności zmierzające do odnalezienia tego majątku. W świetle powyższych okoliczności, obciążenie Gminy opłatą za poszukiwanie majątku było niczym innym, jak nadużyciem prawa i z tego względu Sąd uchylił zaskarżone postanowienie”. Sąd podkreślił również, że informacje o posiadanych środkach transportu są na stronie internetowej BIP gminy.

Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha od początku zdecydowanie twierdził, że postępowanie komornika jest niezgodne z prawem. Ten wyrok jest tego potwierdzeniem.

Inne postępowania przed sądem
To już drugi korzystny dla gminy wyrok w sprawie zajęcia komorniczego z grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, w kwietniu tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu pozbawił wykonalności tytuł wykonawczy, na podstawie którego komornik z Leszna dokonał blokady kont gminnych i zajęcia 2,7 mln zł. Obecnie Gmina Szprotawa czeka na uprawomocnienie wyroku, kiedy to nastąpi, zwróci się do komornika o zwrot kwoty zajętej nieprawnie wraz z odsetkami.

W kolejce na rozstrzygnięcie czekają trzy skargi, jakie gmina złożyła na działanie komornika. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminów rozpraw.

W toku jest również postępowanie prowadzone przez Komisję Dyscyplinarną przy Krajowej Radzie Komorniczej w Warszawie na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha osobiście interweniował w tej sprawie. Minister postanowił złożyć wniosek najdalej idący, tj. o wydalenie komornika ze służby. W październiku odbyło się pierwsze posiedzenie komisji, na którym stawił się komornik. Następne posiedzenie wyznaczone jest na listopad. Równolegle trwa w tej sprawie postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.