Minęły dwa lata kadencji burmistrza Szprotawy. Teraz bierzemy je pod lupę

dodano: 2008-11-17 16:25:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Opozycja zarzuca burmistrzowi Szprotawy zbytnie upiększania miasta, przy jednoczesnym bagatelizowaniu niezbędnych inwestycji.- To o czym mówiłem przed wyborami systematycznie robię - zapewnia burmistrz Szprotawy Franciszek Sitko.

W programie wyborczym obecnego burmistrza na pierwszym planie była oczyszczalnia ścieków. Była mowa o jej budowie. Niestety nowego obiektu nadal nie widać. - Ale mamy już gotową dokumentację - informuje F. Sitko.
Rzeczywiście projekty są. Jest równie gotowa dokumentacja do ubiegania się o unijne wsparcie budowy oczyszczalni.

Kolejny ważnym wyborczym punktem była budowa wodociągu w reszcie gminy. Nadal go nie ma. - W tej spawie także jesteśmy gotowi i niezbędne projekty zostały przygotowane - zapewnia burmistrz.

Gmina zapewnia, że ma również dokumentację niezbędną do ubiegania się o wsparcie inwestycji z kasy Unii Europejskiej. To koszt rzędu około 120 mln zł. Ostateczna kwota nie jest jednak jeszcze dokładnie znana.

Gdzie inwestorzy?

Nasuwa się pytanie czy obecne władze miasta zdążą dotrzymać dwóch podstawowych wyborczych obietnic. - Nie sądzę, żeby się nie udało - mówi z przekonaniem F. Sitko. Inwestycja jest jednak uzależniona od unijnego wsparcia. - Liczymy na dofinansowanie - podkreśla burmistrz.

Wiele osób pyta, dlaczego przygotowywanie dokumentów trwało dwa lata. - To duża sprawa, na wszelkie formalności potrzeba czasu - tłumaczy F. Sitko zapewniają, że nie dało się szybciej przygotować niezbędnych dokumentów. Dodaje, że liczył iż po objęciu stanowiska będzie realizował inwestycje. - A tu trzeba było dopiero szykować dokumentację - wyjaśnia.

"Szprotawa martwe miasto”. To hasło, z którym od dawna spotykamy się przyjeżdżając do centrum. Ludzie narzekają, że nic się nie dzieje.

F. Sitko zapewnia, że dba o wygląd miasta. Zgodnie z hasłem "Szprotawa pięknieje” powstają nowe skwery, chodniki, fontanny. To nie podoba się opozycji. Zarzuca ona zarządowi miasta, że dbając o fontanny zapomina o sprawach strategicznych. - Fontanny są tanie, a spełniają swoją rolę - mówi F. Sitko.

Wodotryski działają, ale w rejonie miasta, od dawna nie osiedlił się żaden poważny inwestor. - To wina naszego położenia, brakuje nam autostrady w okolicy - tłumaczy burmistrz.

Ostatnia inwestycyjna nadzieja to ukraiński przedsiębiorca, których zamierza kupić pas startowy z terenami przyległymi w Wiechlicach. Ma tam powstać małe lotnisko. W powodzenie tej transakcji wierzy jednak coraz mniej osób.

Basen w planach

Miał być kryty basen? - I jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji - informuje F. Sitko. Od razu zwraca jednak uwagę, że budowę hamuje część radnych opozycji. Ich zdaniem to za droga inwestycja, do której miejska kasa będzie dokładać.

- Jak trzeba będzie dopłacić to dopłacimy, pływalnia jest ważna dla dzieci i młodzieży. Jej powstanie również uzależnione zostało jednak od unijnego dofinansowania.

Troski miasta o sport nie widać na osiedlowych placach. W mieście jest tylko jedno boisko osiedlowe w miarę dobrze przygotowane. - Ale zmodernizowaliśmy stadion - odpiera zarzut F. Sitko.

Boisk na osiedlach jednak nie ma. - Proszę pamiętać, że mamy jeszcze 16 wsi i pięć przysiółków, tam też są potrzeby, a budżet skromny - podkreśla burmistrz.
Miały być lepsze drogi. Niestety ich stan pozostawia wiele do życzenia. - Nie zgadam się z tym, gminne drogi w mieście są dobre - mówi F. Sitko.

Podajemy więc najbliższy przykład "dobrego”, bo zza okna burmistrza, czyli fatalna nawierzchni dookoła ratusza. - Wyrównamy najgorsze miejsca, ale przełożenie całej kostki to kolosalny wydatek - tłumaczy burmistrz.

Na koniec sprawdzamy jeszcze ile unijnych funduszy zdobył zarząd w ciągu dwóch ostatnich lat. Z wyliczeń urzędników wychodzi, ze około 2 mln zł.

Oceniamy pracę burmistrza Sitko

PLUSY

Upiększanie miasta.
Walka o budowę krytego basenu.

MINUSY

Brak nowych inwestorów,
Liczenie tylko na unijne wsparcie inwestycji.
Słaba jakość dróg gminnych.
Brak osiedlowych boisk dla dzieci i młodzieży.

autor Piotr Jędzura

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.