Od dwudziestu lat w Biernatowie czekają na pożądną drogę

dodano: 2008-05-05 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Kiedy wreszcie rowerzyści jadący do Biernatowa przestaną spadać z siodełek? Słowa otuchy słyszą tylko przed wyborami.Gdy pytamy o drogę do Biernatowa najpierw pada odpowiedź, że na pierwszym skrzyżowaniu w Lesznie Górnym należy skręcić w lewo. Za chwilę ludzie dodają. - Zresztą będziecie od razu wiedzieli, że dobrze jedziecie, po dziurach drogę poznacie... - mówi nam przechodzień w Lesznie Górnym. - Tam się nie da jechać - zapewnia nas.

Przepaść cywilizacyjna

Teoretycznie Leszno Górne od Biernatowa dzielą dwa kilometry. To równie teoretycznie żadna odległość, ale tutaj jej pokonanie staje się prawdziwą wyprawą. Jak mówią mieszkańcy tej niewielkiej wioski od Leszna Górnego dzieli ich... przepaść. Cywilizacyjna. Dziury, błoto, wykroty dzielą Biernatów od XXI wieku.

- Dziury są takie, że ludzie z rowerów spadają, to się niedawno przydarzyło sąsiadce - mówi mieszkaniec wsi. - A jak tyłek po przejechaniu tych dwóch kilometrów boli...

Sołtysa Adama Sowińskiego ta część ciała nawet nie boli, ale serce. Gdy słyszy jak jęczy zawieszenie jego golfa. Tutaj śruby same się odkręcają.

- O drogę walczę od kiedy tutaj mieszkam - tłumaczy. - I czym się kończy? Znów przywiozą wywrotkę szlaki wyrównają i po kilku dniach będzie to samo. I powiedzą, że zrobili. A zresztą nie wiem, jak to z tą szlaką jest. Podobno nie jest zbyt zdrowa?

U leśników jest jak asfalt

Zdaniem ludzi w Biernatowie są traktowani jak obywatele drugiej, trzeciej kategorii. Oto kilkaset metrów za wsią postawiono znak zakazu poruszania się ciężarówek. Po to, aby nie wjeżdżały do Leszna Górnego. A o Biernatowie nikt już nie myśli.

- Przecież też można by było puścić samochody leśników przez lasy, aby nas omijały - dodaje sołtys.

Bo i właśnie leśne samochody dokonują największych spustoszeń w szutrowej drodze. Ale muszą z drewnem jeździć. Na zdrowy rozum rzecz biorąc to leśnicy powinni drogę zrobić, ale tylko teoretycznie. Swoją część trasy zrobili, jak zachwalają mieszkańcy wygląda jak asfaltowa, ale gminnej drogi robić nie zamierzają, a nawet nie mogą.

Sowiński przyznaje, że jest już zmęczony ciągłym waleniem do drzwi urzędników i nieustannym odzewem, że nie ma pieniędzy. Słowa nadziei i otuchy słyszy tylko wówczas, gdy zbliżają się wybory. Pojawiają się obietnice. Teraz - według sołtysa - radny koalicji nie chce go słuchać, a opozycji nic nie może...

Co na to szprotawskie władze. Wiceburmistrz Ryszard Barylak zapewnia, że robią wszystko co jest możliwe. Droga jest sukcesywnie łatana i równana. I stanie się to lada dzień.

- Kiedy pojawi się droga asfaltowa? - odpowiada pytaniem na pytanie wiceburmistrz. - To już jest inwestycja. A znając stan naszych finansów mogę powiedzieć, że w... odległej perspektywie.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.