Prywatyzacja szpitala już blisko

dodano: 2008-08-28 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Uchwała dotycząca likwidacji szpitala nie został podjęta przez radnych, bo nie wszystkie instytucje wydały opinie w tej sprawie.
Wiadomo jednak, że lecznicę przejmie szczecińska firma Know How.Uchwała, która umożliwiłaby sprywatyzowanie szpitala przy ul. Henrykowskiej, na ostatniej sesji rady miejskiej nie została przyjęta. - Jedynie ze względów formalnych - wyjaśnia wiceburmistrz Ryszard Barylak.

Podjęcie decyzji o losach szprotawskiej lecznicy zostało przesunięte na wrzesień.

Leczenie nadal darmowe

Uchwała została wycofana tylko dlatego, że nie wszystkie instytucje nadesłały opinie w sprawie likwidacji szpitala. A to dlatego, że termin ich wydania ustalono na koniec września.

Sesja rady miejskiej odbyła się jednak wcześniej. - Firma która chce przejąć szpital zrobiła grafik. Kieruje się nim podczas prac prywatyzacyjnych, stąd przyspieszenie sesji - tłumaczy wiceburmistrz. Dokładniej, chodzi o podjęcie negocjacji z Narodowym Funduszem Zdrowia i zawieranie kontraktów przez szpital.

Wiadomo, że lecznicę przejmie szczecińska firma Know How. Ta sama, która prowadzi już szpitale w ¦wiebodzinie i Wschowie. W sumie w kraju ma ok. 1,5 tys. łóżek. Przejmuje szpitale zadłużone i wyprowadza je na prostą.

Następna "szpitalna” sesja odbędzie się we wrześniu. - Tak, żeby udało się wszelkie formalności załatwić zgodnie z grafikiem Know How - mówi wiceburmistrz Barylak.

Pacjenci zmian nie odczują. Wszystkie usługi pozostaną darmowe. Nie będzie również żadnej przerwy w pracy szpitala.

Bez zmian

Przypomnijmy, że w 2000 roku szpital stal się własnością gminy. Został przejęty od powiatu. Innego wyjścia nie było. Placówce, którą ratowano już wtedy groziła likwidacja.

- Teraz też nie jest dobrze, po rozmowach z NFZ wiemy, że nie jesteśmy w stanie zdobyć kontraktów, konkurencja jest za mocna - przyznaje R. Barylak.
Sytuacja nie jest jednak tragiczna. Szpitalna kasa jest zadłużona na ok. 600 tys. zł. Gmina sama jednak dalej nie udźwignie ciężaru prowadzenia potężnej i trudnej placówki.

W szpitalu zostały cztery oddziały. To m.in. chirurgia, wewnętrzny oraz dziecięcy. Zgodnie z umową, nowy właściciel szpitala będzie musiał je utrzymać. Nie ma już za to porodówki. - Miejsca w budynkach jest na tyle, że placówka może się rozwijać - mówi R. Barylak.

Nic nie zmieni się w sprawach zatrudnienia. Po prywatyzacji umowy pracownicze z gminą zostaną rozwiązane. Nowy szef z pracownikami będzie zawierać je na nowo.
Nie przewiduje się zwolnień wśród białego personelu. - Mówi się za to o rozwoju i konieczności zatrudnienia dodatkowych lekarzy - zapewnia R. Barylak. Nieznaczne zmiany dotyczyć mogą jednak personelu administracji.

Szpitalne nieruchomości i sprzęt będą od gminy dzierżawione przez Know How. Stawki nie zostały jeszcze ustalone. - Pieniądze z pewnością przeznaczamy na rozwój szpitala - mówi wiceburmistrz.

autor Piotr Jędzura

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.