Trucizna leci prosto z kranu

dodano: 2007-12-06 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

W Biernatowie koło Szprotawy to, co płynie z kranów, nie nadaje się nie tylko do picia. - W łazience armatura się od niej niszczy - mówi mieszkanka wsi.Mateuszek płacze. Ma problemy ze zdrowiem. Jego mama Sylwia Tokarska jest pewna, że niemowlak choruje z powodu wody. - Proszę spojrzeć na te pieluszki - pokazuje dwa kawałki materiału, jeden biały, a drugi kremowy. - Ta pierwsza, wyjściowa, została wyprana w domu moich rodziców, druga tutaj.

To teren na... agroturystykę

Bo w Biernatowie woda jest tylko na papierze. Ciecz w studniach i płynąca z kranów ma dziwne, żółtawe zabarwienie. Mieszkańcy nazywają rzecz po imieniu - jak mocz. Chociaż czasem przypomina raczej... krew.

- Gdy przeprowadziliśmy się tu w czerwcu, sądziłam, że to efekt tego, że studnia dawno nie była używana - dodaje Tokarska. - Dopiero później dowiedziałam się, że tak jest cały czas. Teraz wodę wożę ze sklepu lub od rodziców. I pomyśleć, że to podobno teren przeznaczony na agroturystykę...

Anna Pregnar ciągnie wodę ze studni żurawiem. Też żółtawą. Nie do picia. Zresztą badań nie przeszła nawet ta z leśniczówki, gdzie studnia 30-metrowa i z filtrami. Bo w Biernatowie woda zażelaziona, ale też z bakteriami.


Tutaj wszystko na papierze

Zresztą tu nie tylko woda jest na papierze. Także droga. Praktycznie przestała być przejezdna. Jak opowiadają starsi, to wina... historii. Przez lata Biernatowa nikt nie zauważał, w pobliskim lesie stały radzieckie wojska. Później zostali ludzie starsi, którzy myśleli, że tak ma być i siedzieli cicho. A że chorowali... Tak też musiało być... Pierwszy rozpoczął bój sołtys, który przeprowadził się tu jakiś czas temu.

- Przed kolejnymi wyborami ujęto nas nawet w planach inwestycyjnych. Ale po wyborach natychmiast zdjęto - dodaje sołtys Adam Sowiński. - Bo na głosach już nie zależało.

Od lat odpowiedź na wołanie o ratunek jest jedna - nie teraz. Nawet prośba o beczkowóz okazała się zbyt wygórowaną. Dla 16 domów? Sołtysowi wręczono tylko klucz do kotłowni w pobliskim Lesznie Górnym. Tam jest kran. Ludzie z Biernatowa mogą sobie pojechać i nabrać wody.

Wczoraj do Sowińskiego przyszło kolejne pismo. To odpowiedź na prośbę o umieszczenie wodociągu w planie budżetu. Z dokumentu sołtys dowiedział się, że gmina ma teraz inne poważne zadania. Biernatów wodę dostanie, jeśli znajdą się inne fundusze. Czyli krótko mówiąc, gdy pieniądze spadną z nieba.

We wsi w cuda nikt już nie wierzy.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.