Udało się odzyskać zabytki

dodano: 2008-10-24 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Udało się odzyskać zabytki warte ponad milion złotych. Do świątyń powróci wiele zabytków pochodzących z okradanych w latach 2003-2006 kościołów na terenie Lubuskiego, Wielkopolski i Dolnego ¦ląska.Wielu spośród tych skarbów szukano poza granicami kraju.

Wśród odzyskanych przedmiotów znajdują się zabytkowe figurki świętych, elementy ołtarzy, anioły rzeźbione w drewnie. Wartość odnalezionych w Polsce i za granicą skradzionych dzieł oszacowano na ponad milion złotych.

- To efekt prowadzonego dobre dwa lata śledztwa - mówi prokurator Kazimierz Rubaszewski zastrzegając, że nie może podać szczegółów. I dodaje, że w wielu przypadkach potrzebna była współpraca międzynarodowa.

Zabytki wracają bowiem z Polski i z zagranicy. Udało się rozpracować siatkę powiązań i kontaktów, dzięki którym ukradzione skarby trafiały do prywatnych kolekcji. Członkom grupy zarzuty przedstawiono już w ubiegłym roku.

54-letni Piotr N. i dwójka jego wspólników miała obrabować kilkadziesiąt kościołów i cerkwi w Lubuskiem, na Dolnym ¦ląsku i w Wielkopolsce. Piotr N. jest zresztą postacią nader charakterystyczną w światku przestępczym. Znany jest m.in. z tego, że w latach 80. dokonał słynnej kradzieży unikatowych dzieł sztuki z katedry w Gnieźnie, za co został w 1986 roku skazany i spędził 15 lat w więzieniu.

Według prokuratury tym razem miał związki z doskonale zorganizowaną, wyspecjalizowaną i zakamuflowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym. Najbardziej wartościowe ze skradzionych przez niego i wspólników zabytków wywożone były poza granice Polski.

Powrót świętych

Złodzieja ponad rok rozpracowywali śledczy ze Szprotawy. Przed dwoma laty przeprowadzili jednocześnie dwa naloty. Jedna ekipa weszła do mieszkania Katarzyny K. w podżagańskim Tomaszowie, gdzie chwilowo przebywał Piotr N. W tym samym momencie śledczy najechali też jego dom w Jugowie na ¦ląsku.

W pierwszym mieszkaniu znaleziono tylko kilka zabytkowych przedmiotów, ale w położonym nieopodal garażu było ich więcej: m.in. ikony, kielichy i srebrne świeczniki. Druga ekipa w śląskim mieszkaniu podejrzanego znalazła... jego wspólnika Piotra Z. Tam też były najcenniejsze antyki: figury świętych z XIV i XV w.

Historycy nie kryją radości. Rzadko udaje się odzyskać zabytki sztuki sakralnej. Wkrótce powód do radości będą mieli wierni, zabytki wrócą do świątyń, gdzie jest ich miejsce.

autor: Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.