Wygrał z burmistrzem

dodano: 2009-04-05 16:25:31, autor: , źródło: Gazeta Regionalna

Franciszek Sitko, burmistrz Szprotawy, przegrał proces ze Zdzisławem Popieniukiem. Poszło o konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1, który Popieniuk wygrał. Ale posady nie dostał.Podałem gminę do sądu pracy, złożyłem także skargę do wojewody lubuskiego, bo uznałem, że burmistrz złamał prawo - wyjaśnia Z. Popieniuk.

W czerwcu 2007 roku burmistrz ogłosił konkurs na dyrektora SP nr 1. Zgłosiło się trzech kandydatów: Jan Suchecki, Ewa Sawicka oraz Z. Popieniuk. Do drugiego etapu przeszli Popieniuk i Sawicka. 12 - osobowa komisja stosunkiem głosów 7:5 wybrała Popieniuka. Burmistrz unieważnił wynik konkursu po tym, jak E. Sawicka złożyła odwołanie. Twierdziła, że w komisji zasiadała krewna jej konkurenta, Danuta Piaskowa (córka siostry teściowej Popieniuka). Burmistrz postanowił, że dyrektorem zostanie Sawicka. Argumentował, że kieruje się etyką i zasadami obiektywizmu.

Powinien mianować dyrektorem

Po interwencji Z. Popieniuka wojewoda lubuski skierował skargę na decyzję burmistrza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten utrzymał w mocy zarządzenie F. Sitki, ale wojewoda odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję pierwszej instancji. NSA orzekł, że burmistrz źle zinterpretował rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły i trybu pracy komisji konkursowej.

Podobny wyrok wydał 5 marca tego roku Wydział Pracy Sadu rejonowego w Żaganiu.

W uzasadnieniu można przeczytać, że w komisji nie mogą zasiadać osoby związane z kandydatami do drugiego stopnia pokrewieństwa. Zaś D. Piaskowa to powinowata Popieniuka dopiero w czwartym stopniu. Sąd uznał, że burmistrz popełnił błąd unieważniając wyniki konkursu i zobowiązał go do "przedstawienia Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty Zdzisława Popieniuka jako kandydata na dyrektora SP nr 1 wyłonionego w wyniku konkursu, w celu objęcia stanowiska zgodnie z ustawą o systemie oświaty".

- Oznacza to, że od nowego roku szkolnego burmistrz powinien mianować mnie dyrektorem - dodaje Z. Popieniuk. Czekam na ruch pana Sitki.

Etyka to tylko wymówka

Jak sie dowiedzieliśmy, burmistrz poprosił o uzasadnienie wyroku, ponieważ zamierza złożyć odwołanie. Na nasze pytania przesłane mailem nie miał czasu odpowiedzieć.

Roman Sondej Lubuski Kurator Oświaty czeka na informację w tej sprawie od Z. Popieniuka i burmistrza Sitki. - Przeanalizuję sprawę i dopiero wtedy podejmę odpowiednie działania. Jeśli burmistrz złamał prawo, będzie musiał naprawić swój błąd - zapowiedział R. Sondej.

W Szprotawie nie milkną echa trwającej już 2 lata sprawy. Burmistrz mówi, że unieważniając konkurs kierował się etyką, bo potępia rodzinne układy. Jak to się ma do przetargów Urzędu Miasta na dostawę materiałów budowlanych, które wygrywa firma, gdzie pracuje syn pana Sitki? - kwituje mieszkaniec Szprotawy.

autor Piotr Piotrowski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.