Wzrosły stawki za śmieci, a ich segregacja jest obowiązkowa!

dodano: 2020-02-13 19:20:11, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Od marca br. więcej zapłacimy za odbiór śmieci, a ich segregacja będzie obowiązkowa. Każdy mieszkaniec za odbiór posegregowanych śmieci zapłaci 22,50 zł za miesiąc. W przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych opłata wyniesie 45,00 zł od osoby.Wzrost stawki
W poniedziałek, 10 lutego br. uchwalone zostały nowe stawki za odbiór odpadów. Od marca br. zapłacimy 22,50 zł za miesiąc za mieszkańca. Niestety śmieci drożeją w całej Polsce. W wielu miastach czy gminach podwyżki sięgną 100, a nawet 200 czy 300 procent. Na wzrost tych stawek wpływa:

Wzrost cen przyjęcia odpadów w instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych;
wzrost cen usług firm wywożących śmieci, spowodowany wzrostem kosztów paliwa i cen energii elektrycznej, a także wzrostem pensji minimalnej dla ich pracowników czy obarczeniem ich dodatkowymi wymaganiami, takimi jak monitoring selekcji odpadów czy tworzenie odpowiednich rejestrów,
wzrost opłat środowiskowych czyli wysokości opłaty za tonę składowanych odpadów.

Obowiązkowa segregacja!
Konieczna stała się również segregacja śmieci. Nie mamy już wyboru, czy segregować śmieci i płacić mniej, czy nie segregować i płacić nieco więcej.

Każdy mieszkaniec gminy, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będzie miał obowiązek wyrzucić swoje odpady do kilku różnych pojemników: plastik i metal do żółtego, szkło do zielonego, papier do niebieskiego, odpady bio do brązowego. Pozostałe śmieci trafią do czarnych pojemników - odpadów zmieszanych.

Worki na odpady segregowane dla mieszkańców domków jednorodzinnych dostępne są w siedzibie firmy Zakłady Usługowe Zachód, przy ulicy Kochanowskiego 2 w Szprotawie, tel. 68 3762742.
Selektywna zbiórka odpadów w nieruchomościach wielolokalowych odbywa się na zasadach i w miejscach określonych przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Segregowanie należy zacząć już w domu, a pogrupowane odpady wyrzucać do odpowiednich osiedlowych pojemników na śmieci.
Niestety, wystarczy jeden mieszkaniec, który będzie wyrzucał worki do przypadkowych koszy, aby wspólnota płaciła wyższą miesięczną stawkę za wywóz.

Kary za nieprzestrzeganie zasad
W przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, firma odbierająca śmieci przyjmie je jako niesegregowane oraz powiadomi o tym fakcie burmistrza i właściciela nieruchomości. Opłata, w wysokości 45,00 zł za osobę, za nieposegregowane śmieci spadnie na zarządcę budynku: wspólnotę mieszkaniową, spółdzielnię, czy prywatnego właściciela.

Jakie zmiany nas jeszcze czekają
Na radnych Rady Miejskiej w Szprotawie oraz Pełniącej Funkcję Burmistrza Ewie Gancarz wraz z podległymi jej służbami pozostały jeszcze do ustalenia pozostałe kwestie związane z nałożonym, przez znowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązkiem dostosowania obecnie obowiązującej uchwały do zmienionych przepisów prawnych. Samorząd ma na to 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, tj. od 6 września 2019 r. Zmiany wymaga jeszcze m.in. określenie stawki za odbiór posegregowanych śmieci dla nieruchomości niezamieszkałych czy określenie dla właścicieli domków jednorodzinnych upustu za posiadanie przydomowych kompostowników i kompostowanie w nich bioodpadów.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mikołajkowe Talent Show

dodano: 2021-12-03 12:21:13, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

W najbliższą niedzielę 5 grudnia Szprotawski Dom Kultury zaprasza na spotkanie ze świętym Mikołajem.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Problemy Społecznej Szkoły Podstawowej

dodano: 2021-11-25 10:02:57, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Regionalna

Jak informuje Gazeta Regionalna gmina, która przejęła prowadzenie Liceum Ogólnokształcącego od powiatu dąży do uregulowania spraw związanych z wynajmem pomieszczeń w budynku liceum użytkowanych przez działającą tam Społeczną Szkołę Podstawową.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Urząd Pracy zmieni siedzibę

dodano: 2021-11-25 09:51:34, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Regionalna

Jak informuje Gazeta Regionalna szprotawska filia Powiatowego Urzędu Pracy zmieni swoją siedzibę.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Remont drogi powiatowej Szprotawa - Śliwnik

dodano: 2021-11-24 20:06:24, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Trwają prace przy przebudowie drogi powiatowej ze Szprotawy w kierunku Rudawicy na odcinku od granic miasta do przejazdu kolejowego przy linii nr 275.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.