Wzrosły stawki za śmieci, a ich segregacja jest obowiązkowa!

dodano: 2020-02-13 19:20:11, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Od marca br. więcej zapłacimy za odbiór śmieci, a ich segregacja będzie obowiązkowa. Każdy mieszkaniec za odbiór posegregowanych śmieci zapłaci 22,50 zł za miesiąc. W przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych opłata wyniesie 45,00 zł od osoby.Wzrost stawki
W poniedziałek, 10 lutego br. uchwalone zostały nowe stawki za odbiór odpadów. Od marca br. zapłacimy 22,50 zł za miesiąc za mieszkańca. Niestety śmieci drożeją w całej Polsce. W wielu miastach czy gminach podwyżki sięgną 100, a nawet 200 czy 300 procent. Na wzrost tych stawek wpływa:

Wzrost cen przyjęcia odpadów w instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych;
wzrost cen usług firm wywożących śmieci, spowodowany wzrostem kosztów paliwa i cen energii elektrycznej, a także wzrostem pensji minimalnej dla ich pracowników czy obarczeniem ich dodatkowymi wymaganiami, takimi jak monitoring selekcji odpadów czy tworzenie odpowiednich rejestrów,
wzrost opłat środowiskowych czyli wysokości opłaty za tonę składowanych odpadów.

Obowiązkowa segregacja!
Konieczna stała się również segregacja śmieci. Nie mamy już wyboru, czy segregować śmieci i płacić mniej, czy nie segregować i płacić nieco więcej.

Każdy mieszkaniec gminy, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będzie miał obowiązek wyrzucić swoje odpady do kilku różnych pojemników: plastik i metal do żółtego, szkło do zielonego, papier do niebieskiego, odpady bio do brązowego. Pozostałe śmieci trafią do czarnych pojemników - odpadów zmieszanych.

Worki na odpady segregowane dla mieszkańców domków jednorodzinnych dostępne są w siedzibie firmy Zakłady Usługowe Zachód, przy ulicy Kochanowskiego 2 w Szprotawie, tel. 68 3762742.
Selektywna zbiórka odpadów w nieruchomościach wielolokalowych odbywa się na zasadach i w miejscach określonych przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Segregowanie należy zacząć już w domu, a pogrupowane odpady wyrzucać do odpowiednich osiedlowych pojemników na śmieci.
Niestety, wystarczy jeden mieszkaniec, który będzie wyrzucał worki do przypadkowych koszy, aby wspólnota płaciła wyższą miesięczną stawkę za wywóz.

Kary za nieprzestrzeganie zasad
W przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, firma odbierająca śmieci przyjmie je jako niesegregowane oraz powiadomi o tym fakcie burmistrza i właściciela nieruchomości. Opłata, w wysokości 45,00 zł za osobę, za nieposegregowane śmieci spadnie na zarządcę budynku: wspólnotę mieszkaniową, spółdzielnię, czy prywatnego właściciela.

Jakie zmiany nas jeszcze czekają
Na radnych Rady Miejskiej w Szprotawie oraz Pełniącej Funkcję Burmistrza Ewie Gancarz wraz z podległymi jej służbami pozostały jeszcze do ustalenia pozostałe kwestie związane z nałożonym, przez znowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązkiem dostosowania obecnie obowiązującej uchwały do zmienionych przepisów prawnych. Samorząd ma na to 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, tj. od 6 września 2019 r. Zmiany wymaga jeszcze m.in. określenie stawki za odbiór posegregowanych śmieci dla nieruchomości niezamieszkałych czy określenie dla właścicieli domków jednorodzinnych upustu za posiadanie przydomowych kompostowników i kompostowanie w nich bioodpadów.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

VIII Zlot Motocyklowy

dodano: 2022-05-19 11:44:12, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Klub motocyklowy Moto Szprotawa zaprasza na VIII Zlot Motocyklowy, który odbędzie się 27 – 28 maja br., na Błoniach Szprotawskich przy ulicy 3-go Maja.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Festiwal Jedzenia i Piwa

dodano: 2022-05-06 10:28:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W weekend 14-15 maja w centrum Szprotawy odbędzie się Festiwal Jedzenia i Piwa.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej

dodano: 2022-05-06 10:23:31, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa
Redakcja

Od 2 maja 2022 zmienił się przewoźnik obsługujący linie komunikacji szkolnej. Teraz te dowozy będą realizowane przez MZK Żagań, a organizacją przewozów będzie się zajmować Związek Powiatowo - Gminny Powiatu Żagańskiego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

W Szkole Podstawowej nr 1 pojawi się winda

dodano: 2022-05-06 10:19:50, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Już niedługo Szkoła Podstawowa nr 1 zostanie wzbogacona o windę, dzięki której poprawi się dostępność obiektu dla osób niepełnosprawnych ruchowo.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.