A niech nas podglądają

dodano: 2009-06-06 18:49:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Nie tylko władze miasta, ale i szprotawianie są już zmęczeni ofensywą wandali. Tutaj nie chodzi już ani o zniszczony ogon ryby na fontannie, ani o zieleń, czy ławki. To sprawa poczucia bezpieczeństwa.W holu ratusza w Szprotawie, na tablicy ogłoszeń wiszą wielkie informacje. Jedna donosi o kolejnym utraceniu ogona zabytkowej rybie, który zdobi fontannę w rynku. To symbol miasta. Obok relacja z podpalenia drzewa, na którym znajdowało się ptasie gniazdo z pisklętami. Stało się to przed siedzibą miejskiej ... kultury.

Jak wylicza Andrzej Barylak z magistratu ogon na rybie był przyprawiany już trzy razy. Koszy na śmieci, ławek, latarni, drzewek już nikt nie liczy. Chyba, że zerknie się na listę miejskich wydatków.
- Gdybym dorwał jednego z drugim, to bym mu nogi..., wiecie z czego, powyrywał - komentuje szprotawianin Waldemar Gzel.

W oku kamery

Problem polega właśnie na "dorwaniu". Okazuje się, że system monitoringu w centrum miasta jest co najmniej niedoskonały. I to nie tylko dlatego, że składa się z niewystarczającej liczby kamer. Przede wszystkim dlatego, że podczas weekendów urządzenia są praktycznie niewykorzystywane - ratusz nie pracuje. Stąd radny Maciej Boryna zaproponował, by w takie dni obraz ze szprotawskich kamer podłączyć do siedziby szprotawskich policjantów.

- Poszedłbym jeszcze dalej - dodaje Boryna. - Może udałoby się nam zainstalować kamery, z których obraz byłby dostępny w internecie, online. To chyba najlepsza prewencja, gdyby wandale wiedzieli, że ich zachowanie obserwują nie tylko policjanci.

Co to za sprawa?

O dziwo nic przeciwko miejskiej inwigilacji nie mają nawet szprotawianie. Gdy instalowano pierwsze kamery sporo mówiono o lokalnej wersji Big Brothera i państwie policyjnym. Dziś wszyscy już przywykli.

- Nie robię nic złego, nie mam nic do ukrycia i dlaczego mam się bać kamer? - odpowiada pytaniem na pytanie Jadwiga Kozioł.

Nieco inaczej na "sprawę" patrzą młodzi mieszkańcy miasta. - Rodzice, szkoła ciągle człowieka kontrolują - uważa szesnastoletni Dawid. - Chciałoby się po prostu posiedzieć, a tu kamery. Znajdziemy sobie inne miejsca spotkań i ci, którzy nie mają co zrobić z rękami i tak swoje zrobią.

Młodzi ludzie natychmiast dodają, że natychmiast rozpracowują wszystkie kamery i wiedzą, które miejsca, nawet w centrum miasta, są w zasięgu kamery, a w których hulaj dusza, piekła nie ma. I jeszcze jedno. Dlaczego zawsze pod hasłem "wandale" rozumie się tylko tych najmłodszych?

- Każdy pomysł, który ma poprawić bezpieczeństwo i porządek jest dobry - dodaje Mirosław Stelmach.

autor Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.