A niech nas podglądają

dodano: 2009-06-06 18:49:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Nie tylko władze miasta, ale i szprotawianie są już zmęczeni ofensywą wandali. Tutaj nie chodzi już ani o zniszczony ogon ryby na fontannie, ani o zieleń, czy ławki. To sprawa poczucia bezpieczeństwa.W holu ratusza w Szprotawie, na tablicy ogłoszeń wiszą wielkie informacje. Jedna donosi o kolejnym utraceniu ogona zabytkowej rybie, który zdobi fontannę w rynku. To symbol miasta. Obok relacja z podpalenia drzewa, na którym znajdowało się ptasie gniazdo z pisklętami. Stało się to przed siedzibą miejskiej ... kultury.

Jak wylicza Andrzej Barylak z magistratu ogon na rybie był przyprawiany już trzy razy. Koszy na śmieci, ławek, latarni, drzewek już nikt nie liczy. Chyba, że zerknie się na listę miejskich wydatków.
- Gdybym dorwał jednego z drugim, to bym mu nogi..., wiecie z czego, powyrywał - komentuje szprotawianin Waldemar Gzel.

W oku kamery

Problem polega właśnie na "dorwaniu". Okazuje się, że system monitoringu w centrum miasta jest co najmniej niedoskonały. I to nie tylko dlatego, że składa się z niewystarczającej liczby kamer. Przede wszystkim dlatego, że podczas weekendów urządzenia są praktycznie niewykorzystywane - ratusz nie pracuje. Stąd radny Maciej Boryna zaproponował, by w takie dni obraz ze szprotawskich kamer podłączyć do siedziby szprotawskich policjantów.

- Poszedłbym jeszcze dalej - dodaje Boryna. - Może udałoby się nam zainstalować kamery, z których obraz byłby dostępny w internecie, online. To chyba najlepsza prewencja, gdyby wandale wiedzieli, że ich zachowanie obserwują nie tylko policjanci.

Co to za sprawa?

O dziwo nic przeciwko miejskiej inwigilacji nie mają nawet szprotawianie. Gdy instalowano pierwsze kamery sporo mówiono o lokalnej wersji Big Brothera i państwie policyjnym. Dziś wszyscy już przywykli.

- Nie robię nic złego, nie mam nic do ukrycia i dlaczego mam się bać kamer? - odpowiada pytaniem na pytanie Jadwiga Kozioł.

Nieco inaczej na "sprawę" patrzą młodzi mieszkańcy miasta. - Rodzice, szkoła ciągle człowieka kontrolują - uważa szesnastoletni Dawid. - Chciałoby się po prostu posiedzieć, a tu kamery. Znajdziemy sobie inne miejsca spotkań i ci, którzy nie mają co zrobić z rękami i tak swoje zrobią.

Młodzi ludzie natychmiast dodają, że natychmiast rozpracowują wszystkie kamery i wiedzą, które miejsca, nawet w centrum miasta, są w zasięgu kamery, a w których hulaj dusza, piekła nie ma. I jeszcze jedno. Dlaczego zawsze pod hasłem "wandale" rozumie się tylko tych najmłodszych?

- Każdy pomysł, który ma poprawić bezpieczeństwo i porządek jest dobry - dodaje Mirosław Stelmach.

autor Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Niespodziewani goście na bezpłatnym badaniu wzroku

dodano: 2024-02-19 19:27:52, autor: Redakcja, źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp.

Żagańscy Policjanci wraz z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów po raz kolejny wybrali się na "bezpłatne badanie wzroku" dla seniorów, które odbyło się w Szprotawie. Na miejscu sprawdzali czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dziury po zimie dały o sobie znać

dodano: 2024-02-19 18:51:55, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Przy ulicy Kolejowej i Kopernika pojawiły się tablice informujące o drodze w złym stanie technicznym. Kolejny raz w okresie zimowym kierowcy mają darmowy test zawieszenia, który przez nieuwagę może się skończyć większymi kosztami.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Sklep z facetami już dzisiaj w Szprotawie!

dodano: 2024-02-17 13:51:40, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Nie masz planów na dzisiejszy wieczór? Wybierz się do Szprotawskiego Domu Kultury na komedię teatraną z serialową obsadą. O godz. 19:00 w Szprotawie otworzy się SKLEP Z FACETAMI!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szybką jazdę 49-latka przerwali policjanci

dodano: 2024-02-16 10:40:17, autor: Redakcja, źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp.

W czwartek 15 lutego 2024 roku w Niegosławicach brawurową jazdę kierowcy Mercedesa przerwali żagańscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Powód? Przekroczenie dozwolonej prędkości aż o 80 km/h. I to wszystko nagrało się na wideorejestrator...Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.