Bzdurne przepisy

dodano: 2006-09-22 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Legitymacja to za mało, żeby emeryt skorzystał ze zniżki na tramwaj, autobus. Musi mieć jeszcze dowód, bo ministerialni urzędnicy nie zaplanowali zdjęcia w legitymacji.- Nie rozumiem, dlaczego legitymacja nie ma zdjęcia! Nazywam ją plakietką. Nic nie warta, bo ciągle muszę pamiętać o zabraniu dowodu - mówi Czesław Kazanecki, emeryt z Gorzowa. Pan Stefan z osiedla Staszica mówi krótko: - To głupie, co zrobił rząd!
Legitymacje do końca sierpnia dostało w kraju 8 mln emerytów i rencistów. To pierwszy taki dokument wydany im przez ZUS. Miał ułatwić życie. Do tego czasu emeryci najczęściej posługiwali się odcinkami z wypłaty i zawsze musieli mieć przy sobie dowód osobisty. Legitymacja nic nie zmieniła. Żeby skorzystać ze zniżek np. na przejazdy MZK, emeryci i renciści dalej muszą wozić dowody. Niepełnosprawni mają jeszcze gorzej, bo nie mogą zapomnieć o zaświadczeniu o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji albo o stopniu niepełnosprawności.

Jak utrudnić życie

- Oczywiście, wymagamy od emerytów i rencistów dowodu osobistego. Inaczej nie da się potwierdzić, że są uprawnieni do zniżki - tłumaczy Leszek Stodolniak z gorzowskiego MZK. Nie inaczej jest w Zielonej Górze. - Ale starsi ludzie się pilnują, mają dowody. Tylko dlaczego muszą o nich pamiętać?! Wystarczyłoby, gdyby legitymacja miała zdjęcie - mówi Czesława Furtak z Arsenu, firmy kontrolującej przejazdy.
Ale nie ma. - Wzór legitymacji określiło ministerialne rozporządzenie - wyjaśnia rzecznik ZUS Przemysław Przybylski. Wydało je Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jeszcze w 2004 r. Teraz rządzi tam inna ekipa. - Legitymacja powinna mieć zdjęcie. Po co nosić dodatkowe dokumenty?! Dla starszych ludzi to zwyczajne utrudnienie
- uważa wiceminister w tym resorcie Elżbieta Rafalska. Po szczegóły odsyła do departamentu ubezpieczeń społecznych w tym resorcie.

Poszły na to miliony

Dyrektor departamentu Teresa Guzelf tłumaczy, że legitymacja poświadcza jednie status emeryta i rencisty. Nie jest dowodem tożsamości, bo mogą być nimi tylko dowód osobisty i paszport. Jednocześnie przyznaje: - Trzy lata temu, kiedy projektowana była legitymacja, nikt nie zgłaszał problemu zdjęcia. "Gazeta Lubuska” pierwsza o tym mówi. Jakby pomysł pojawił się na początku, może byłaby szansa na umieszczenie zdjęcia. Teraz jest to niemożliwe, w grę nie wchodzi też wymiana legitymacji.
Choćby ze względu na ogromny koszt. Na wyprodukowanie legitymacji wydano 6 mln zł, a aż 9 mln zł kosztowało rozesłanie ich do domów emerytów i rencistów.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ogłoszono przetarg na Velo Sprotavia

dodano: 2022-08-29 20:52:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszono postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wybudowanie ścieżki rowerowej przebiegającej częściowo w śladzie dawnej linii kolejowej z Zielonej Góry do Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.