Dojenie przepisowe

dodano: 2006-11-03 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Unijna polityka jest nawet w krowich wymionach, bo dyktuje, ile zwierzę może dać mleka w ciągu roku. Jeśli da za mało, rolnik daje ogłoszenie "sprzedam kwotę mleczną”.Do końca lutego gospodarze, którzy mają mleczne stada mogą handlować kwotami, czyli ilością mleka. Zrobił tak na przykład Mieczysław Hałabura, rolnik ze wsi Długie. - Jeszcze zanim Polska weszła do Unii urzędnicy przyznali mi kwotę w wysokości 117 tys. litrów mleka na rok. Produkowałem go znacznie więcej, bo mam medalowe stado. By nie płacić kar za przekroczenie limitu, kupiłem kwotę, czyli w moim przypadku ponad 30 tys. litrów. Teraz sprzedawać mogę 150 tys. litrów mleka rocznie.

Ogłoszenia, telefony

Na rynku kwot, tak jak na każdym innym, obowiązują pewne zasady. Można ją kupić lub wydzierżawić tylko w obrębie województwa i od rolnika, który ma gospodarstwo. - To dlatego, żeby mleko pochodziło z pewnego źródła i żeby w naszym regionie ktoś np. z Wielkopolski go nie wykupił - tłumaczy Ryszard Kołodziej, zastępca dyr. oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp.
Ogłoszenia "kupię kwotę” (nie krowę) pojawiają się w lokalnej prasie. Do Hałabury dzwonią rolnicy, czy nie chciałby dokupić trochę mleka do limitu. - Chyba tak zrobię, może nawet jeszcze w tym roku - zdradza rolnik, który dostosowuje swoje gospodarstwo do wymogów Unii Europejskiej. Już wkrótce jego krowy będą dojone w specjalnej hali wyłożonej łatwozmywalnymi kafelkami. On i żona mają badania lekarskie jakie wymagane są w handlu żywnością, a stado jest pod stałą opieką weterynarza.

Kary za kilogramy

Gdy rolnik, a raczej jego krowy, wyprodukują więcej mleka niż zezwala kwota, trzeba zapłacić karę. Wynosi ona 39 gr za każdy nadprogramowy... kilogram mleka. - Unia mówiąc o handlu mlekiem posługuje się kilogramami, więc my też - tłumaczy Kołodziej.
Wśród krajów, które nie dbają o kwoty jest i Polska. W tym roku przekroczyliśmy limit o ok. 280 mln kg mleka. Zapłacić nam przyjdzie 64 mln euro. Co na to rolnicy?
- Kwoty to nie jest dobre rozwiązanie, bo strasznie trudno je utrzymać - odpowiada Hałabura. - Wpływa na to wiele czynników. Choćby pogoda, a w tym roku mieliśmy suszę. Jeśli krowy w 70 proc. nie wykonają limitu, zabiorą mi kwotę. Na szczęście mleka mają pod dostatkiem.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Niespodziewani goście na bezpłatnym badaniu wzroku

dodano: 2024-02-19 19:27:52, autor: Redakcja, źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp.

Żagańscy Policjanci wraz z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów po raz kolejny wybrali się na "bezpłatne badanie wzroku" dla seniorów, które odbyło się w Szprotawie. Na miejscu sprawdzali czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dziury po zimie dały o sobie znać

dodano: 2024-02-19 18:51:55, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Przy ulicy Kolejowej i Kopernika pojawiły się tablice informujące o drodze w złym stanie technicznym. Kolejny raz w okresie zimowym kierowcy mają darmowy test zawieszenia, który przez nieuwagę może się skończyć większymi kosztami.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Sklep z facetami już dzisiaj w Szprotawie!

dodano: 2024-02-17 13:51:40, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Nie masz planów na dzisiejszy wieczór? Wybierz się do Szprotawskiego Domu Kultury na komedię teatraną z serialową obsadą. O godz. 19:00 w Szprotawie otworzy się SKLEP Z FACETAMI!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szybką jazdę 49-latka przerwali policjanci

dodano: 2024-02-16 10:40:17, autor: Redakcja, źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp.

W czwartek 15 lutego 2024 roku w Niegosławicach brawurową jazdę kierowcy Mercedesa przerwali żagańscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Powód? Przekroczenie dozwolonej prędkości aż o 80 km/h. I to wszystko nagrało się na wideorejestrator...Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.