Dorobek spłonął w pół godziny

dodano: 2007-07-28 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Gdy piorun uderzył w dom, Tadeusz Kominek spał. Straż pożarną powiadomiła sąsiadka, która tej nocy czuwała, bo boi się burzy.- W sobotę zaraz po północy dostałem telefon, że pali się dom. Byłem zagranicą. Jak znalazłem się za kółkiem? Nie pamiętam. Drogi też, choć przejechałem 600 kilometrów. Taki był stres! - opowiada Sebastian Kominek z Przecławia koło Szprotawy.

Sebastian od trzech lat pracuje w Niemczech. - Wszystkie oszczędności pakowałem w chałupę - opowiada drżącym głosem. - Na parterze długie lata byłem z rodzicami. Potem ze strychu zrobiłem mieszkanie.

Sąsiedzi mówią, że mieszkanie było piękne. - Harowałem, było mnie stać. Może dobrze, że nie było mnie w trakcie pożaru, może wszedłbym w ten ogień - ścisza głos Kominek.

Szczęście w nieszczęściu

W styczniu Sebastian ożenił się z Agnieszką. Planowali dziecko. - Szczęście, że tym razem Agnieszka wyjechała ze mną, bo byłbym już wdowcem. Niewiele brakowało, a ojciec zginąłby w pożarze. Na wiosnę, pożegnaliśmy mamę. Chorowała na raka - Sebastian przerywa, powstrzymuje łzy. Po chwili: - Czy to już koniec nieszczęść?

Po straż pożarną zadzwoniła sąsiadka Kominków, Bogusława Nowacka. - W domu wszyscy spali - wspomina. - Czuwałam, bo boję się piorunów. Wydawało się, że już po burzy, gdy nagle domem wstrząsnął grzmot! Zgasło światło. Nagle poczułam swąd. Wyszłam z domu i zobaczyłam dym. Wtedy obudziłam męża. Kazał dzwonić do strażaków.

Ogłuszył go piorun

Nowaccy wiedzieli, że w mieszkaniu jest Tadeusz Kominek, ojciec Sebastiana. Walili do drzwi i okien. Cisza... - Byłem w szoku, lekarz mówił, że zostałem ogłuszony przez piorun. Musieli drzwi wywalić. Kiedy wyciągnęli mnie z domu, dostałem jakiś zastrzyk. Potem zaprowadzili do sąsiadki i tam żem siedział. Nie wiem jak długo - opowiada pan Tadeusz.

- Wszystko w pół godziny poszło z dymem - wzdycha sąsiadka.

Dom był objęty ubezpieczeniem rolniczym. W Przecławiu był już agent PZU, który stwierdził że Kominkowie nie dostaną więcej niż przewiduje suma ubezpieczenia. Znaczy 54 tysiące za budynek i 17 tysięcy za mienie. - Strażacy wycenili straty na 160 tysięcy - mówi Sebastian. - Ale z większości sprzętów, na przykład nowej lodówki, nie zostało nic, i nie wzięli ich pod uwagę.

Czekają na pomoc

- Jeśli rodzina wystąpi do nas o pomoc, zrobimy co w naszej mocy. Wiem, że chcą się budować. Są ambitni i pracowici - zauważa Marek Szylińczuk, wójt Niegosławic. - Mogę pomóc zwalniając z podatku czy wykonać przyłącza pod nowy dom za minimalną cenę. Jednak o pomoc finansową powinni się zwrócić do ośrodka pomocy społecznej.

- W ośrodku przyznali nam 3 tysięcy złotych - przyznaje Kominek. - Dla mnie każdy grosz jest ważny. Czekam na przyznanie specjalnego konta przez Caritas, bo nie ukrywam, że liczymy na gotówkę. Przydałyby się też materiały budowlane.

- O nieszczęściu pod Częstochową trąbi cała Polska i poszkodowanym szybko przyznano pieniądze. Dlaczego nam się taka pomoc nie należy? Że tylko nasz dom ucierpiał? - pyta Agnieszka Kominek.

autor: Krzysztof Fedorowicz, źródło: Gazeta Lubuska

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powstanie kolejna droga rowerowa

dodano: 2022-08-10 10:03:59, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski przygotowuje się do budowy drogi rowerowej z Wiechlic p. Leszno Dolne, Górne do granicy z woj. dolnośląskim. Inwestycja jest w przygotowaniu, na razie postępowanie dotyczy opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Łatwiej skręcić z Młynarskiej na Zabobrze!

dodano: 2022-08-04 12:46:40, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od wczoraj działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Młynarskiej, Krasińskiego, Muzealnej i 3 Maja. Zastosowanie automatycznego sterowania ruchem powinno zredukować zatory drogowe. Zwiększy się również bezpieczeństwo pieszych na skrzyżowaniu.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

48-letniemu plantatorowi grożą 3 lata więzienia

dodano: 2022-07-31 14:12:27, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

38 drzewek konopi indyjskich i prawie 6 kilogramów zebranych plonów znalezionych w pomieszczeniach gospodarczych na terenie gminy Szprotawa – to efekt skutecznej pracy operacyjnej policjantów kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Przebudowa ul. Chodkiewicza - galeria

dodano: 2022-07-24 14:30:37, autor: Redakcja, źródło:

Trwa przebudowa ul. Chodkiewicza. Prace są coraz bardziej zaawansowane.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.