Dramat małżeństwa z Gościeszowic. Własna córka wyrzuciła ich z domu. Teraz muszą chodzić po sądach

dodano: 2009-09-01 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Państwo Zofia i Jerzy Guździoł sprzedali mieszkanie, żeby sfinansować remont domu córki. W zamian liczyli na opiekę na stare lata. Ale srodze się zawiedli. Dziś tułają się po sądach.Państwo Guździołowie odwiedzili nowosolską redakcję "GL”. - Liczymy na pomoc i zrozumienie. Wszyscy nas już opuścili, z własną córką i zięciem na czele - mówią. - Okazaliśmy im tyle serca, a teraz serca nam z bólu pękają. Tak nas potraktowali.

Nie wpisali do księgi

Guździołowie całe życie pracowali w górnictwie. W 1999 r. sprzedali akcje KGHM, które były ich głównym kapitałem. - Wraz z córką i zięciem postanowiliśmy, że kupimy dom i wspólnie zamieszkamy - relacjonuje pani Zofia. Wybór padł na dom we wsi pod Szprotawą. Kupili go. Ale wymagał kapitalnego remontu. - Córka zasugerowała, żebyśmy sprzedali mieszkanie w Polkowicach i przeznaczyli pieniądze na remont.

Tak zrobiliśmy - mówi pani Zofia. - Dziwiło mnie tylko, że córka nie wpisała nas do księgi wieczystej, jako współwłaścicieli. Obiecała, że zrobi to, kiedy zakończymy remont.
W tym czasie starsi mieszkali z młodymi na zasadach umowy użyczenia części domu.

Tymczasem pieniądze ze sprzedaży polkowickiego mieszkania jednak nie wystarczyły. Wtedy - jak mówią zdruzgotani rodzice - córka z zięciem namówili ich, żeby wzięli na siebie kredyt. Bo podobno młodzi nie mieli zdolności kredytowej. Ale obiecali, że będą go spłacać.

- Wzięliśmy ten kredyt, poszedł na remont domu. I wtedy spadł na nas grom z jasnego nieba - relacjonują rodzice. - Zięć mi powiedział, że nic od nich nie dostaniemy. I dostaliśmy pisemne rozwiązanie umowy użyczenia domu. Inaczej mówiąc, kazali nam się wynosić.

Pani Zofia nie może powstrzymać łez. - Przecież mam jeszcze wiersze córki z dzieciństwa, w których pisze, jak mnie kocha - szlocha kobieta. - Jesteśmy przybici ogromem bólu...

Ufali swoim dzieciom

Guździołowie musieli szukać sobie nowego lokum. Kupili poniemiecki dom w Gościeszowicach. Musieli wziąć kolejny kredyt. Tym razem bank zgodził się już tylko na kredyt hipoteczny. Jeśli przestaną go spłacać, stracą dom i zostaną bez dachu nad głową.

- Cała moja emerytura idzie na oba kredyty, jakie spłacamy - mówi pan Jerzy. - Żyjemy tylko z emerytury żony.

Wówczas postanowili pozwać do sądu córkę i zięcia. Żeby normalnie żyć, zażądali zwrotu łącznie 150 tys. zł. Niedawno jednak sąd oddalił pozew. - Bo córka i zięć cały czas twierdzili, że to była nasza darowizna - mówią rodzice. - Rzeczywiście żadnej umowy na piśmie nie spisywaliśmy. Ufaliśmy swoim dzieciom...

Mama ją oczernia

Dzwonimy do córki państwa Guździoł. - To sprawa prywatna i nie chcę o tym mówić - odpowiada kobieta, ale po chwili dodaje: - Nigdy w życiu nie skrzywdziłam rodziców. Mama po prostu mnie oczernia. Przecież bardzo często rodzice pomagają finansowo swoim dzieciom, ale żeby potem żądać w sądzie zwrotu tej pomocy? To jest niepojęte. Jest mi przykro.

Córka podkreśla, że prawo jest po jej stronie, bo sąd oddalił pozew rodziców. - Rodzice mogą przecież odwołać się od tego wyroku - podkreśla.

Państwo Guździoł rzeczywiście chcą się odwołać. - Ale nie stać nas już na adwokatów. Może znajdzie się któryś, który nieodpłatnie napisze nam apelację? - zastanawiają się Guździołowie.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ogłoszono przetarg na Velo Sprotavia

dodano: 2022-08-29 20:52:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszono postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wybudowanie ścieżki rowerowej przebiegającej częściowo w śladzie dawnej linii kolejowej z Zielonej Góry do Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.