Gorące rachunki

dodano: 2005-10-08 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Ruszył sezon grzewczy. I lawina pytań: opłaca się oszczędzać ciepło, czy nie? Dlaczego ogrzanie mieszkania jest droższe niż domku jednorodzinnego?- Musiałam dopłacić ok. 1 tys. zł do rachunku za ogrzewanie - zdziwił się ostatnio mieszkaniec os. Zastalowskiego w Zielonej Górze. - Zawsze miałem zwroty. Ogrzanie mieszkania kosztuje mnie ponad 2 tys. zł rocznie.
Mieszkańcy bloku przy ul. Spawaczy 13 dostali dodatkowy rachunek za ciepłomierze. - Nikt nas nie uprzedził, tylko wysłano rachunek na 500 zł - mówi pani Grażyna. - Po naszych interwencjach obniżono opłatę do 280 zł. Wszystko to jakieś dziwne.
Zdaniem lokatorów - nie tylko osiedla Zastalowskiego - zasady rozliczania ogrzewania są skomplikowane, więc dla wielu również niezrozumiałe. - A wszystko po to, by jak najwięcej wziąć od nas pieniędzy - podejrzewają.

Haracz czy opłata?

- To nie jest takie proste - odpowiadają jednak mieszkańcy. - Są tam jakieś opłaty stałe, jakieś koszty stałe, zmienne...
Najwięcej osób pyta o "haracz”, który płaci się ciepłowni za dostarczenie ciepła. Lokatorzy niektórych spółdzielni podejrzewają wręcz, że administratorzy są z ciepłowniami w zmowie.
Prezes Czarnecka tłumaczy system rozliczeń: - Cenę ciepła ustala jego dostawca, kwoty są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki, nie są dowolne. Opłaty stałe uzależnione są m.in. od rodzaju węzła cieplnego. To koszt mocy zamówionej, przesyłu ciepła, abonament... Płacimy ją co miesiąc ciepłowni.
Jak duże są opłaty stałe? Dla przykładu - w styczniu blok przy ul. Spawaczy 1 zapłacił 1,2 tys. zł opłaty stałej i 5,4 tys. - za doprowadzone ciepło.
Zwykle opłatę stałą rozdziela się na wszystkie mieszkania według mkw. Koszty pobranego ciepła - już według wskazań liczników.

GDY DOSTANIESZ NAGLE WYSOKI RACHUNEK
Jeśli uważasz, że koszty ogrzewania twojego mieszkania są zawyżone, odwołaj się do zarządu spółdzielni, administratora. Odwołanie uzasadnij - np. porównaniem rachunków z ubiegłych lat, zapisami w regulaminie. Zażądaj rozliczenia całego bloku (węzła cieplnego). Administrator musi ci odpowiedzieć. Jeśli nie odpowie lub odpowie zdawkowo, odwołaj się np. do rady nadzorczej spółdzielni.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaginął 29-latek ze Szprotawy

dodano: 2024-05-16 16:46:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Szprotawscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego 29-letniego Dariusza Stachowskiego ze Szprotawy, który ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną wieczorem 15 maja 2024 roku.

[Aktualizacja] Zaginiony mężczyzna został już odnaleziony.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kierowcy uważajcie na Kożuchowskiej

dodano: 2024-05-15 15:39:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Dnia 15 maja 2024 roku w Szprotawie na skrzyżowaniu ulic Kożuchowskiej i Kolejowej doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Aktualnie ma miejscu pracuje ekipa pogotowia ratunkowego, policja oraz straż pożarna. Chwilogo droga jest zamknięta i tworzą się korki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosłąw Gąsik prawomocnie oczyszczony

dodano: 2024-05-11 06:52:13, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Można powiedzieć, że to koniec ponad czteroletniej batalii obecnego burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika o odzyskanie dobrego imienia. 22 kwietnia 2024 uprawomocnił się wyrok uniewinniający.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.