III Lubuski Sejmik Młodzieży – Radni ze szprotawskiego Liceum!

dodano: 2016-10-26 19:58:08, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Lubuskie 2030 – region spełniający oczekiwania młodych. Tu spełnią się moje marzenia? - to hasło tegorocznego III Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego, który odbył się 24 października br. w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze. Doświadczeniem i wiedzą młodym radnym służyli radni województwa oraz członkowie zarządu województwa.



Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie, ale jak się okazało również naszą Gminę i Powiat reprezentowali uczniowie klasy III A I III B Karolina Kabzińska i Marek Szymczak. Obsługę prasową zapewniały uczennice klasy II B Paulina Gawkowska i Paulina Laudacka.

Swoje pierwsze szlify samorządowe przeszli uczniowie II sga - Franciszek Pawłowski, Maja Januszewska, Justyna Jusińska oraz Klaudia Roszak. Opiekunem młodzieży był pan Marcin Zarzeczny.

Na początku obrad marszałek Elżbieta Anna Polak wręczyła młodym radnym zaświadczenia o objęciu mandatu, a następnie przedstawiła założenia polityki młodzieżowej województwa lubuskiego.
- Postawiliśmy sobie jasne, konkretne cele. Mamy misję - chcemy, żeby region lubuski był Zieloną krainą nowoczesnych technologii.

Poprawiamy dostępność transportową i komunikacyjną, wspieramy mikro, małe i średnie firmy, budujemy parki technologiczne, ale również dbamy o infrastrukturę przyrodniczą, ochronę środowiska, ochronę zdrowia, inwestujemy w dziedzictwo kulturowe i pamiętamy o sporcie i turystyce. Udaje nam się konsekwentnie i z pełną determinacją zmieniać nasz region. Trzeba odważnie i bez kompleksów budować przyszłość. Trzeba sięgać gwiazd!  Steve Jobs wielki innowator, z wielką wyobraźnią powiedział kiedyś Ci, którzy są tak szaleni, że myślą, iż mogą zmieniać świat, naprawdę ten świat zmieniają. Tego nam wszystkim życzę – mówiła marszałek.

Lubuskie ma program dla młodych

Młodzi mają głos! - Młodzieżowe sejmiki są dla nas bardzo ważne. Wasz głos będzie brany pod uwagę. Postulaty, które zostaną dziś wypracowane zostaną zaprezentowane na Sesji Sejmiku Województwa. Często cytujecie autorytety. Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad. Trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów! – mówił podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce Papież Franciszek. – To przesłanie dla was młodych i dla nas. Chcemy was włączyć, żebyście zeszli z kanapy i kupili buty. Stąd nasze hasło. Młodzi On-Life! Dlatego właśnie przygotowaliśmy program dla młodych – mówiła marszałek. – Ale to młodzież ma wypełnić ten program treścią. Mamy wielu przyjaciół, którzy nam w realizacji tych zadań pomagają. Chcemy żeby młodzież wracała do Lubuskiego i chciała tu żyć. Mamy ujemną demografię spadek studentów, chcemy zmienić te trendy. Ważna jest solidarność międzypokoleniowa. Bardzo ważne jest doświadczenie nas starszych  – dodała.

Marszałek zaprezentowała dotychczasowe działania samorządu województwa na rzecz młodych oraz założenia programu dla młodych.

Najważniejsze działania wpisane do programu:
Partnerstwo dla wolontariatu. – Wszystkie działania są skuteczne, jeżeli są realizowane nie solo, ale razem. Ten projekt to 17 partnerów,  3 tys. harcerzy i patronaty: Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Ten program to także odpowiedź na zapotrzebowanie na solidarność międzypokoleniową. W ramach projektu budujemy 15 poradni, bo bardzo często młodzi ludzie nie mają z kim porozmawiać, a  mają problemy i trzeba im pomóc je rozwiązać – mówiła marszałek.

Rewolucja na rynku pracy, zmiana 170 mln zł na modernizację szkolnictwa zawodowego.

– To góra pieniędzy i partnerstwo wszystkich powiatów. Nie możemy tego zmarnować. Szkolnictwo zawodowe ma się zmienić. To ma być nowoczesna nauka i kreatywne myślenie – podkreślała E. Polak.
Lubuska firma przyjazna młodym. Nagradzane będą te firmy, które będą zatrudniać młodych na dobrych warunkach.
Lubuskie rusza w świat - 13 misji gospodarczych – specjalne kryteria dostępu dla młodych firm.
- Można wszystko, trzeba tylko chcieć. Zachęcam do aktywnego udziału w dzisiejszych obradach - powiedziała marszałek.

Młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem samorządu i jego organów. O pracy sejmiku województwa mówił przewodniczący Czesław Fiedorowicz.

- Na dachu budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego powiewa Polska flaga. To znak – symbol – informacja dla mieszkańców, że w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego toczą się obrady Sejmiku Województwa Lubuskiego. Obrady Sejmiku Województwa Lubuskiego odbywają się w poniedziałki, ponieważ w poniedziałek nie obraduje Sejm – mówił przewodniczący. Czesław Fiedorowicz wyjaśnił młodym zasady dotyczące obrad Sejmiku Województwa Lubuskiego, zapoznał z porządkiem obrad dzisiejszego spotkania oraz wyjaśnił zasady dotyczące głosowania.

- To już trzeci sejmik. Dzisiejszy spotkanie odbywa się pod ważnym hasłem Lubuskie 2030 – region spełniający oczekiwania młodych. Tu spełnią się moje marzenia?. Każda ze szkół przygotowała swoja wizję województwa na 2030, prace wystawione są na sztalugach, zachęcam do zapoznania się z nimi – mówił przewodniczący.
 
Druga część sesji należała już do młodych radnych. Zostali oni podzieleni na 5 klubów sejmikowych, jeden klub liczył 6 radnych. Każdemu z nich przyporządkowany został opiekun – radny województwa. Ponadto 30 uczniów - dziennikarzy relacjonowało obrady Sejmiku.

Zadaniem grup było opracowanie 3 propozycji kluczowych przedsięwzięć do celów operacyjnych Strategii Województwa Lubuskiego 2030. Następnie każdy z klubów prezentował swoje stanowisko. Jak się okazało, młodzi ludzie mieli bardzo dużo do powiedzenie w tej sprawie i temat ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Poniżej prezentujemy postulaty klubów:

Klub Niebieskich: 1. wspomaganie dostępu do kultury i sportu, obniżenie cen biletów do muzeów, teatrów i.in. dla uczniów i studentów, bezpłatny transport na te wydarzenia, lepsza promocja tych wydarzeń, 2. rozwój szkolnictwa zawodowego, dostosowanie szkolnictwa zawodowego do rynku pracy, zwiększenie środków na praktyki i staże, nawiązywanie ścisłych relacji między szkołami a firmami, 3. edukacja zdrowotna i ekologiczna, wyższe kary za zanieczyszczanie powietrza, edukacja ekologiczna.

Klub Żółtych: 1. system dofinansowania do studiów na kierunkach najbardziej pożądanych, 2. integracja systemu szkolnictwa z lokalnym rynkiem pracy, 3. młodzieżowa karta na wydarzenia sportowe, edukacyjne i kulturalne gwarantująca ulgi.

Klub Pistacjowych: 1. zwiększenie dostępności transportu publicznego między miastami powiatowymi i wojewódzkimi,  2. opracowanie i wdrożenie kampanii dla młodych weź ster w swoje ręce, 3. Opracowanie systemu motywacyjnego dla firm zwiększających oferty pracy.

Klub Różowych: 1. podniesienie prestiżu uczelni wyższych, 2. poprawa komunikacji infrastrukturalnej w regionie, poprawa komunikacji miejskiej i pozamiejskiej, 3. zainteresowanie firm województwem lubuski oraz większa aktywizacja mieszkańców regionu.

Klub Fioletowych: 1. integracja systemu szkolnictwa z lokalnym rynkiem pracy 1. szkolnictwo życiowe, a nie teoretyczne, takie zmiany w systemie, aby szkoła przygotowywała do życia, a nie do wypełniania testów. Szkoła ma przygotowywać, do życia w dorosłości. 2. Wspieranie lokalnych połączeń komunikacyjnych, 3. wsparcie dla pracodawców, gwarantujące zabezpieczenia dla osób młodych wchodzących na rynek racy, żłobki, elastyczny czas pracy itp.   

W poszczególnych głosowaniach młodzi radni mieli podobne zdanie i bez większych problemów udało się przegłosować kolejne propozycje klubów. Na koniec podjęto uchwałę III Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego w sprawie przyjęcia 10 kluczowych przedsięwzięć do Strategii Województwa Lubuskiego 2030. Za przyjęciem uchwały zagłosowali wszyscy młodzi radni.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem marszałek Elżbiety Anny Polak, W spotkaniu uczestniczyli radni województwa: Małgorzata Gośniowska - Kola, Franciszek Wołowicz, Sebastian Ciemnoczołowski, Zbigniew Kołodziej, wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dr Zofia Szalczyk, wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn oraz poseł dr Jacek Kurzępa.
  
Obrady zakończył przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz. - Dziękuję młodym radnym, Radnym Województwa Lubuskiego, zaproszonym gościom i wszystkim obecnym za udział w obradach. Dziękuję za waszą aktywność i zaangażowanie. Życzę sukcesów i zapraszam na najbliższa sesję sejmiku. Wracajcie bezpiecznie do swoich domów i szkół – powiedział na koniec przewodniczący sejmiku.

Szkoły przygotowały także swoje hasła, poniżej niektóre z nich:

Natura i praca – każdy tu wraca!
Naturalnie Lubuskie!
Natura – Kultura – Praca
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie
 
Lubuskie 2030 – nowe horyzonty nauki i technologii
CKZiU Elektryk Nowa Sól   
 
Lubuskie 2030 – województwo zrównoważonego transportu
ZST Zbąszynek 
 
Rozwój i Edukacja – To Lubuskiego racja!!!
ZSO LO im. B. Chrobrego w Gubinie
 
Lubuskie to region społecznie odpowiedzialny
Zespół Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze
 
Lubuskie: Nowoczesne województwo dla młodych
CZZiU Sulechów
 
W młodych nadzieja!
LO w Świebodzinie

nadesłał M. Zarzeczny

Galeria: III Lubuski Sejmik Młodzieży


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zderzenie dwóch osobówek

dodano: 2024-03-26 09:32:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

26 marca 2024 roku po godzinie 9:00 na DK12 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Modernizacja żłobka coraz bardziej widoczna

dodano: 2024-03-25 09:01:41, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Trwają prace modernizacyjne w byłym budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Krasińskiego, gdzie już od sierpnia 2025 roku ma działać miejski żłobek - Chatka Dinusia. Można więc powiedzieć, że historia tego obiektu zatoczy koło.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kandydaci na Burmistrza Szprotawy [aktualizacja]

dodano: 2024-03-25 06:53:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Do wyborów samorządowych pozostały niecałe dwa tygodnie. Przypominamy wszystkich kandydatów na Burmistrza Szprotawy na których możecie oddać swój głos juz 7 kwietnia 2024 roku.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Postęp prac przy przebudowie Głogowskiej [film]

dodano: 2024-03-24 13:22:49, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zapraszamy na krótki film przedstawiający postęp prac przy ulicy Głogowskiej w Szprotawie. Mamy nadzieję, że tego typu forma prezentacji przypadnie Wam do gustu!



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.