Jak komornik szukał majątku gminy

dodano: 2015-10-21 11:57:22, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Po siedmiu miesiącach od wniesienia przez Gminę Szprotawa skargi na czynności komornika, Sąd Rejonowy w Żaganiu wydał postanowienie uchylające opłatę za poszukiwanie gminnego majątku.Sprawa ta ma związek z zajęciem kont gminnych, którego komornik dokonał w grudniu ubiegłego roku, doprowadzając tym samym gminę do paraliżu finansowego. Wówczas komornik naliczył, a następnie wyegzekwował, opłatę w wysokości 3 128 zł za „poszukiwanie majątku gminy”. Sprawa ta, choć nie była głównym wątkiem skarg wnoszonych przez Gminę Szprotawa na komornika, od początku budziła wątpliwości. Majątek gminny jest jawny. Każdy, kto zwróci się z zapytaniem otrzyma informację na ten temat. Komornik przyznał przed sądem, że poszukiwanie majątku polegało na ustaleniu poprzez internetową Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, jakie gmina posiada pojazdy.

Sąd w uzasadnieniu postanowienia stwierdził: „Biorąc pod uwagę jawność informacji o majątku Gminy, trudno sobie wyobrazić, na czym miałyby polegać czynności zmierzające do odnalezienia tego majątku. W świetle powyższych okoliczności, obciążenie Gminy opłatą za poszukiwanie majątku było niczym innym, jak nadużyciem prawa i z tego względu Sąd uchylił zaskarżone postanowienie”. Sąd podkreślił również, że informacje o posiadanych środkach transportu są na stronie internetowej BIP gminy.

Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha od początku zdecydowanie twierdził, że postępowanie komornika jest niezgodne z prawem. Ten wyrok jest tego potwierdzeniem.

Inne postępowania przed sądem
To już drugi korzystny dla gminy wyrok w sprawie zajęcia komorniczego z grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, w kwietniu tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu pozbawił wykonalności tytuł wykonawczy, na podstawie którego komornik z Leszna dokonał blokady kont gminnych i zajęcia 2,7 mln zł. Obecnie Gmina Szprotawa czeka na uprawomocnienie wyroku, kiedy to nastąpi, zwróci się do komornika o zwrot kwoty zajętej nieprawnie wraz z odsetkami.

W kolejce na rozstrzygnięcie czekają trzy skargi, jakie gmina złożyła na działanie komornika. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminów rozpraw.

W toku jest również postępowanie prowadzone przez Komisję Dyscyplinarną przy Krajowej Radzie Komorniczej w Warszawie na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha osobiście interweniował w tej sprawie. Minister postanowił złożyć wniosek najdalej idący, tj. o wydalenie komornika ze służby. W październiku odbyło się pierwsze posiedzenie komisji, na którym stawił się komornik. Następne posiedzenie wyznaczone jest na listopad. Równolegle trwa w tej sprawie postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaginął 29-latek ze Szprotawy

dodano: 2024-05-16 16:46:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Szprotawscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego 29-letniego Dariusza Stachowskiego ze Szprotawy, który ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną wieczorem 15 maja 2024 roku.

[Aktualizacja] Zaginiony mężczyzna został już odnaleziony.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kierowcy uważajcie na Kożuchowskiej

dodano: 2024-05-15 15:39:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Dnia 15 maja 2024 roku w Szprotawie na skrzyżowaniu ulic Kożuchowskiej i Kolejowej doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Aktualnie ma miejscu pracuje ekipa pogotowia ratunkowego, policja oraz straż pożarna. Chwilogo droga jest zamknięta i tworzą się korki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosłąw Gąsik prawomocnie oczyszczony

dodano: 2024-05-11 06:52:13, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Można powiedzieć, że to koniec ponad czteroletniej batalii obecnego burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika o odzyskanie dobrego imienia. 22 kwietnia 2024 uprawomocnił się wyrok uniewinniający.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.