Już nie są sobie obcy

dodano: 2007-06-19 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Z pomocą opiekunów i nauczycieli, młodzież polska i niemiecka wydała książkę. Zawiera ona biograficzne opowiadania o trudnym dorastaniu, codziennych problemach, smutkach i radościach.Projekt "Obcy - być obcym” realizowano od października, po obu stronach granicy. Jego główną inicjatorką jest Kirsten Bast-Haider, nauczycielka ze szkoły niemieckiej, która przyjechała do Polski ze swoimi uczniami, na uroczystą promocję dwujęzycznej publikacji.

- Młodym ludziom po przejściach nie jest łatwo opowiadać, o tym co przeszli. Na szczęście udało się przekonać kilkanaście osób. Większość to chłopcy. W przeciwieństwie do grupy niemieckiej, bo tam pisały głównie dziewczęta - mówi Grażyna Bochniewicz, koordynatorka projektu.
reklama

Ciężko się przełamać

Efekt swojej pracy osiemnastoletni pisarze oglądali po raz pierwszy na imprezie zorganizowanej kilka dni temu w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Wiechlicach. Mozolna budowa muru berlińskiego z kartonów i jego szybkie burzenie na pobliskim pasie startowym byłego lotniska, dyskoteka, karaoke, mecz piłki nożnej towarzyszyło wspólnemu świętowaniu. Szczególne rozbawienie budziła wystawa fotografii przygotowana specjalnie na tę okazję.

Kasia Adamowicz, Marcin Skoracki, Magda Długosz, Adam Marzec i Grzesiek Szczepański uważają, że najgorsze były początki. - To są historie o nas samych. Ciężko było się przełamać, żeby to opisać. Ale plusem jest to, że mogliśmy pojechać do Goerlitz, tam poznać nowych ludzi, razem się pobawić. Teraz oni są u nas, też będzie wesoło. Na pewno zaśpiewamy i zatańczymy razem nasz hymn, to jest piosenka " Bo ja tańczyć chcę”. Świetnie nam to wychodzi. - zapewniają młodzi wychowankowie Centrum.

Żywioł, który łączy

- W pracy nad książką nie chodziło nam o to, żeby wyłaniać talenty literackie, teksty prawie nie są redagowane. Najważniejsze, że młodzież, która generalnie jest nieufna, otworzyła się, przełamała bariery, nie tylko te językowe - uważa Wojciech Staniewski, który od lat pracuje w niemieckiej szkole. - Nie tylko pisanie pomaga w łamaniu oporów trudnej młodzieży, taniec nadaje się do tego idealnie, to żywioł, który łączy - dodaje.

Współpraca polsko - niemiecka w wiechlickiej placówce, nie zakończy się tak szybko. - Już w lipcu organizujemy specjalny turnus dla Polaków ze wszystkich zakątków kraju. Będą w nietypowy sposób uczyć się języków obcych. Poznają niemiecki przy wspólnym gotowaniu, praniu i innych zajęciach. To na pewno przyjemniejsza metoda - zapowiada Piotr Sikorski, zastępca dyrektora Centrum.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ogłoszono przetarg na Velo Sprotavia

dodano: 2022-08-29 20:52:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszono postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wybudowanie ścieżki rowerowej przebiegającej częściowo w śladzie dawnej linii kolejowej z Zielonej Góry do Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.