Kolejne święta bez wody

dodano: 2008-03-25 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Gdy na Boże Narodzenie nie mogli się w wodzie z kranu nawet umyć obiecywano im, że to ostatnie takie święta. Na Wielkanoc sytuacja się powtórzyła.Krystyna Droszczak ze Starej Jabłony pokazuje całą piwnice zastawioną plastikowymi opakowaniami po wodzie.

- Tracimy już cierpliwość - tłumaczy. - Nie mogąc dogadać się ze spółdzielnią z Nowego Miasteczka gmina wystawiła już nawet własne ujęcie wody. I co? No właśnie, nic.

Za trzy miesiące

Problemy mieszkańców Starej i Nowej Jabłony, Bukowicy, Zimnej Brzeźnicy, Nowego Dworu i Wilczyc trwa od połowy listopada. Wówczas inspektorzy sanepidu pobrali próbki wody z wodociągu - bakterie kałowe, coli, enterokoki, azotany...

Przez kilka tygodni woda nie nadawała się nawet do celów higienicznych. Konieczne było wielkie chlorowanie. W końcu awarie ich wodociągu zdarzały się ostatnio nagminnie. Wsie w wodę zaopatrywała spółdzielnia mieszkaniowa, która odziedziczyła popegeerowskie ujęcie wody. Od dwóch tygodni woda z gminnego ujęcia już płynie, ale nie do Starej Jabłony.

- Naprawdę nic już z tego nie rozumiemy - dodaje Droszczak. - Właśnie otrzymaliśmy trzymiesięczne wypowiedzenie umów od spółdzielni w Nowym Miasteczkui i informację, że zamykają ujęcie wody. W takim razie dlaczego jeszcze przez tyle czasu mamy pić tę ich wodę?

Mieszkańcy Starej Jabłony przyznają, że nie czuli się wielkanocnie. Kolejny raz rodziny, znajomi odwołali swoje wizyty, bo co to za święta bez wody.

Ulga w gminie

Wójt Niegosławic Marek Szylińczuk podkreśla, że też do końca nie rozumie postępowania spółdzielni. Oto okazuje się, że jest ona właścicielem części sieci w tej wsi i wcześniej nie chce oddać jej gminie. Nawiasem mówiąc wcześniej, gdy nic nie zapowiadało wojenki o wodę, gmina spółdzielni znaczną część tej sieci nieodpłatnie przekazała...

Gminni urzędnicy zapewniają, że problemem nie była jedna czy druga awaria. Do tych może przecież dochodzić. Ale od dwóch lat nikt nie liczył się z interesem mieszkańców niegosławickich wsi, nikt nie chciał rozmawiać o unowocześnieniu, remontach.

Stąd dziś wszyscy w Niegosławicach mówią o uldze - urzędnicy, mieszkańcy, specjaliści z sanepidu. Gminne ujęcie kosztowało 800 tys. zł.

- Co ważne, nie zmieni się koszt zaopatrzenia w wodę, mieszkańcy będą płacili tyle samo - dodaje wójt. - Minimalnie może się zmienić cena tylko w Starej Jabłonie, ale to najwyżej będzie kilkanaście groszy.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ogłoszono przetarg na Velo Sprotavia

dodano: 2022-08-29 20:52:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszono postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wybudowanie ścieżki rowerowej przebiegającej częściowo w śladzie dawnej linii kolejowej z Zielonej Góry do Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.