Krzywa wieża grozi zawaleniem?

dodano: 2007-11-11 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Krzywa wieża ratusza jest tak naturalnym elementem szprotawskiego krajobrazu jak kamienice, średniowieczny kościół czy bloki z czasów PRL-u.Jednak ostatnio na murach wieży powstały spore szczeliny i ludzie zaczynają się zastanawiać, czy nie grozi jej katastrofa!

- Puściłem w obieg legendę, która niedawno do mnie wróciła - opowiada burmistrz Franciszek Sitko. - Że majster, który budował ratusz powiesił się na wieży, gdy dostrzegł, że jest krzywa. A wtedy wieża jeszcze bardziej się skrzywiła...

Ucierpiały od pożarów

Zdaniem wielu mieszkańców problem jest poważny - wschodnia wieża ratusza coraz bardziej odchyla się od pionu. - Możemy mieć katastrofę budowlaną - ostrzega Maciej Boryna.

- Niedawno w murze pojawiły się spore pęknięcia!
Szprotawski ratusz jest wyjątkowy w skali całego kraju nie tylko ze względu na tę krzywiznę. Także dlatego, że posiada dwie wieże! Fakty te są eksponowane w przewodnikach turystycznych, przy okazji wspomina się w nich beztrosko, że "nie wiadomo, ile krzywa wieża jeszcze wytrzyma” (patrz strona internetowa Towarzystwa Bory Dolnośląskie).

Wschodnia wieża została zbudowana w latach 1536-1587, a wieżę zachodnią wzniesiono na początku XVII w. Obie poważnie ucierpiały podczas pożarów w 1672 i 1702 roku i trzeba było je odbudować. Mistrzowie murarscy jednak nie ustrzegli się błędów - zachodnia runęła zaraz po odbudowie, a wschodnia do dziś pozostaje krzywa. Tę pierwszą znów odbudowano, a druga do dziś nie doczekała się poprawek...

Jednak burmistrz nie jest pewien, czy krzywa wieża... jest krzywa. - Być może to tylko złudzenie. W pobliżu ratusza nie ma jakiegoś punktu, na przykład komina, w odniesieniu do którego można by sprawdzić, czy wieża jest rzeczywiście krzywa. Trzeba wykonać fachowe pomiary - zauważa Sitko.

A w piwnicach woda

- Zrobimy ekspertyzę budowlaną, która wykaże, czy w pęknięciach tkwi niebezpieczeństwo i ewentualnie pokaże, jak temu się przeciwstawić - zauważa Ryszard Barylak, zastępca burmistrza. - Właśnie pracujemy nad korektą przyszłorocznego budżetu, by zarezerwować na to pieniądze.

Podobno w piwnicach pojawiła się woda. Może ratusz się zapada i stąd pęknięcia?
- Nie, to wina źle przeprowadzonych prac melioracyjnych w okolicach rynku - stwierdza burmistrz.

Tymczasem z rynku widać, że w hełmie wschodniej wieży pracują jacyś ludzie. - Na szczycie zamontowano niedawno nową iglicę, a obecnie trwają roboty związane z wymianą poszycia samej kopuły, która ucierpiała podczas styczniowej wichury - tłumaczy burmistrz.

- Stara iglica runęła na ziemię, wyglądało to groźnie - wspomina Boryna.
A co z pęknięciami w murze wieży?

- Założymy odpowiednie plomby, tak by powstrzymać ten proces - obiecuje Barylak.
Wchodzimy na wieżę. Na ścianach w ostatnich partiach murowanych widać rysy, cegły jakby odklejały się od siebie. Dalej konstrukcja jest drewniana, a na samym szczycie jest hełm metalowy - wysoki, składa się z trzech części.

- W pomieszczeniach na wieży mieściły się więzienne cele. O, tutaj są podpisy i daty - wskazuje Boryna nieczytelne litery i wyraźnie napisany rok 1910.

Jak spadnie, to na ratusz

Jeśli dojdzie do zawalenia wieży, gdzie spadną jej szczątki?
- Chyba nie na moją głowę? - pyta z lękiem w oczach urzędniczka. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wieża spadnie właśnie na ratusz. Chyba, że jej krzywizna to złudzenie. Albo krzywi się w kierunku odwrotnym do... krzywizny. Postanowiliśmy o krzywiznę zapytać tak zwanych szarych obywateli, którzy na wieżę nie patrzą od środka, czyli z perspektywy ratusza?

- Jest krzywa! Trzeba ją wyprostować. Póki nie jest za późno - mówi krótko Urszula Kędzierska, która patrzy na wieżę z perspektywy rynku.
- Wszyscy widzą, że jest - dodaje Ania Pawlik.
- Krzywa! Pewnie! Już 12 lat tu mieszkam, a dopiero niedawno syn zwrócił mi na to uwagę - przyznaje Katarzyna Janik.
- Eee tam, zawsze była krzywa - stwierdza starszy mężczyzna - więc jak się nie zawaliła, to pewnie szybko nie runie.
- A może jak się jeszcze nie zawaliła, to jeszcze się zawali? I czemu nie jutro? - pyta retorycznie mieszkaniec kamienicy sąsiadującej z wieżą.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dotacje na zabytki

dodano: 2023-09-28 10:50:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Rozdysponowano środki z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków, które są przeznaczone na odbudowę i renowację obiektów zabytkowych. Na liście samorządów, które otrzymały środki znalazły się także obiekty z gminy Szprotawa.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marysia Szymczak zdobyła złoto Mistrzostw Polski

dodano: 2023-09-25 09:38:36, autor: Redakcja, źródło: 90minut.pl

Podczas odbywających się w weekend 23-24 września 2023 roku Mistrzostw Polski U16 w Słubicach reprezentantka szprotawskiego Uczniaka - Marysia Szymczak zdobyła złoty medal w biegu na 600 m.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Co słychać na rozbudowie NORDa?

dodano: 2023-09-25 09:11:23, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Powoli do końca zblża się rozbudowa zakładu Nord Systemy Napędowe Sp. z o.o. zlokalizowanego w Wiechlicach koło Szprotawy. Na jakim etapie jest aktualnie rozbudowa? Prezentujemy kilka zdjęć ilustrujących postęp prac.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Minth rozpoczął produkcję

dodano: 2023-09-07 11:19:56, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Nowy inwestor rozpoczął w Szprotawie produkcję podzespołów samochodowych.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.