Lotnisko w Wiechlicach rozpoczyna nowy etap swojej historii

dodano: 2009-06-04 16:11:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Tym razem lotnisko zostało wydzierżawione przez przedsiębiorcę, który ma zamiar organizować lotnicze pikniki.Jak przed kilkoma tygodniami mówił nam Zbigniew Czmuda, właściciel pałacu w Wiechlicach, nie mógł nadziwić się niszczejącemu betonowemu pasowi lotniska. W innych rejonach kraju wielbiciele lotnictwa marzą chociażby o skrawku trawy.

- Coś o tym wiem, byłem prezesem aeroklubu - mówi Czmuda, który w pałacu ma zamiar zorganizować centrum rehabilitacyjne.

Piknik na płycie

W magistracie zapadła decyzja o wydzierżawieniu pasa oraz jednego z hangarów właśnie Czmudzie. Chciałby tutaj stworzyć ośrodek sportów lotniczych i porcik lotnicy, gdzie lądowałyby prywatne, niewielkie samoloty. A coraz liczniejsze jest grono ludzi chcących poznawać świat w ten sposób. Zna Belgów, Holendrów, którzy chętnie przylecą by podziwiać okolicę. A region pod względem turystycznym jest niesamowity...

- Wystarczy chociażby wspomnieć popularne pikniki lotnicze, na które zlatują się ludzie z całej Europy - dodaje Czmuda.

Mieszkaniec Wiechlic Tomasz Dzida cieszy się, że wreszcie coś zacznie się dziać na lotnisku. Dziś płyta służy jako skrót prowadzący do poradzieckiej części wioski.

- Gdyby jeszcze dobrą drogę przy okazji nam zrobili - dodaje. - I może ukrócą harce wielbicieli wyścigów samochodowych...

Obwodnica lotnicza

Przypomnijmy, że sprawa lotniska ma także wymiar... polityczny. Wiąże się z planami budowy obwodnicy Szprotawy. Są dwie koncepcje jej przebiegu, jedna prowadzi przez lotnisko. Burmistrz Franciszek Sitko stoi na stanowisku, że obwodnica powinna biec niemal w mieście przy szpitalu i łączyć się z drogą nr 12. Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje jej budowę biegnącą właśnie przez byłe lotnisko Wiechlicach. Jak twierdzą krytycy burmistrz miał się posunąć nawet do wymyślenia ukraińskiego inwestora, który zamierzał kupić obiekt za... 150 mln zł. Magistrat dowodzi, że inwestor istniał.

- Niestety się wycofał - mówi burmistrz. - Stąd możliwą i uzasadnioną była decyzja o wydzierżawieniu obiektu. Mam nadzieję, że wreszcie na lotnisku coś zacznie się dziać.

autor Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowa droga połączy Sowiny z obwodnicą

dodano: 2024-04-23 09:29:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski w Szprotawie ogłosił przetarg na wykonanie projektu oraz uzyskanie decyzji i zezwoleń na budowę drogi łączącej Sowiny z obwodnicą. Planowana inwestycja ułatwi mieszkańcom dzielnicy Iława wyjazd z miasta, a także pozwoli na przeniesienie ruchu cieżarowego zmierzającego do Małomic w wiekszości po za miasto.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Gmina Niegosławice wybrała Wójta

dodano: 2024-04-22 07:00:18, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Druga tura wyborów Wójta Gminy Niegosławice pokazała jak ważny jest każdy głos. O zwyciestwie w wyścigu o fotel Wójta zdecydowało 17 głosów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.