Dwie studentki z Uniwersytetu w Cottbus rozpoczęły półroczne praktyki z zakresu pracy socjalnej z dziećmi. Pierwszego dnia spotkały się Zastępcą Burmistrza Szprotawy Pawłem Chylakiem i koordynatorem projektu Jakubem Boryną, którzy oficjalnie powitali gości z Niemiec.
Miejsca praktyk zostały zorganizowane w Przedszkolu Komunalnym nr 1 w Szprotawie, w którym studentki będą wykonywać swoje obowiązki pod kierownictwem dyrektor Anny Ciołki. Powyższe praktyki będą trwały od września do lutego 2016 r. Studentki pomogą w pracownikom placówki w pracy pedagogicznej, zapoznają się z zasadami pracy socjalnej z dziećmi oraz będą współorganizować spotkania szprotawskich dzieci z niemieckimi maluchami ze Sprembergu, aby polepszyć umiejętności komunikacyjne dzieci w językach niemieckim i angielskim.
Praktyki, które będą trwały 6 miesięcy stwarzają studentkom także możliwość nauki języka polskiego oraz zapoznanie się, poprzez wspólne mieszkanie w polskich rodzinach, z polską kulturą i obyczajami.
Polsko-niemiecki projekt ze wsparciem unijnym
Gmina Szprotawa uczestniczy wraz z organizacją pożytku publicznego Albert-Schweitzer-Familienwerk z miasta partnerskiego Spremberg (Brandenburgia) (ASF Spremberg) we wspólnym projekcie „Transgraniczne Polsko-Niemieckie Centra Kształcenia i Wymiany w Sprembergu i Szprotawie”. W ramach projektu wyremontowany został w Szprotawie budynek przy ul. Krasińskiego 23.
W centrum są organizowane praktyki studenckie, spotkania międzynarodowe, nauka języków obcych oraz prowadzone szkolenia z zakresu polsko-niemieckiej pedagogiki socjalnej. Obok budynku powstała przystań kajakowa. Stwarza ona warunki zarówno młodzieży jak i dorosłym do kontynuowania dobrych szprotawskich tradycji wodniackich i propagowania turystyki wodnej w naszym regionie. Po niemieckiej stronie powstało bliźniacze centrum z takim samym wyżej wymienionym zakresem zadań.
Koszt projektu wynosi 799 387 Euro i jest w 85% finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013. Partnerem wiodącym projektu jest ASF Spremberg.
W ramach projektu organizowane są w Szprotawie i Sprembergu warsztaty językowe i szkolenia dotyczące pracy socjalnej. Odbywają się także polsko-niemieckie wymiany młodzieżowe, spływy kajakowe i wiele innych ciekawych imprez międzynarodowych.
Kolejne wspólne przedsięwzięcia
Niemieccy studenci będą w Szprotawie uczyć się planować, przeprowadzać i rozliczać powyższe imprezy. Najbliższa odbędzie się już wkrótce. Niemieckie studentki pomogą zorganizować dla szprotawskich dzieci wyjazd na warsztaty językowe do Sprembergu oraz zorganizują podobne zajęcia w Szprotawie, na które będą zaproszone szprotawskie dzieci i goście z Niemiec. Będzie to okazja, aby wspólnie uczyć się języków obcych oraz zapoznać się z obyczajami i kulturą naszych sąsiadów.
Informacji dla osób zainteresowanych współpracą w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i odbywaniem praktyk zagranicznych udziela koordynator projektu Jakub Boryna, ul. Krasińskiego 23, 67-300 Szprotawa, tel. 68 414 53 56, 609 77 26 17, e-mail: centrum@ckiwszprotawa.eu.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.