Pijani na śmierć

dodano: 2006-07-19 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Od początku roku lubuscy policjanci zatrzymali 3.826 pijanych kierowców i rowerzystów. Każdy z nich, siadając za kierownicą, musiał się liczyć z tym, że kogoś zabije.Wczoraj krośnieński sąd podjął decyzję o aresztowaniu mieszkańca podgubińskiej miejscowości. Mężczyzna jadąc na podwójnym gazie uderzył w drzewo. W samochodzie wiózł swoja dwuletnią córeczkę, która wypadła z auta i odniosła poważne obrażenia. Dziecko nie siedziało w foteliku, ani nie było przypięte pasami. Tatuś kierował bez uprawnień, gdyż wcześniej sąd mu je odebrał. Za jazdę po pijanemu. A samochód nie był zarejestrowany.

Bezsilni policjanci

- Nie dość, że facet jest szaleńcem, to jeszcze szaleńcem niebezpiecznym dla otoczenia - komentuje gubiński policjant.
Andrzej Białek, oficer prasowy krośnieńskiej policji mówi o bezsilności. Co należałoby zrobić, aby Polki i Polacy nie siadali po kielichu za kierownicą?
- Kara powinna być natychmiastowa - dodaje Białek. - Nawet nie najostrzejsza, ale właśnie od razu. Dziś, niestety, mam wrażenie, że odpowiedzialność ta się rozmywa.
Szalony tatuś, o którym piszemy, wypadek spowodował ładnych kilka tygodni temu. Prokuratura, sąd zdecydowały się aresztować go dopiero teraz.
- Tak dzieje się często, gdy zmienia się kwalifikacja czynu - tłumaczy zielonogórski prokurator Kazimierz Rubaszewski. - Wcześniej utrzymywano, że dziecko nie odniosło poważnych obrażeń.
K. Rubaszewski jest sceptykiem jeśli chodzi o pozbycie się problemu pijanych kierowców. Skala tego procederu była zawsze ogromna, ale dopóki jazda na podwójnym gazie z więcej niż pół promila alkoholu we krwi nie była przestępstwem, umykała naszej uwadze. Teraz nagle obudziliśmy się z problemem, który jest stary jak... polska motoryzacja.

Niebezpieczny i uzbrojony

W tym roku lubuscy policjanci zatrzymali 3.826 nietrzeźwych kierowców. O dziwo tych, którzy byli lekko zawiani, czyli mieli poniżej 0,5 promila, było raptem nieco ponad 400, resztę stanowili ci pijani w sztok.
- Mam wrażenie, że tylko my policjanci jesteśmy w walce z tym drogowym szaleństwem konsekwentni - dodaje szef lubuskiej drogówki Michał Frąckowiak. - Nie słuchamy, że jak zabierzemy prawo jazdy to kierowca się powiesi, a jego rodzina będzie głodowała. Wiemy, że nasza pobłażliwość może mieć bardziej tragiczne skutki.
Policjanci, prokuratorzy, ba, sędziowie przyznają, że czują się bezradni. I niewiele w tym zmieni polecenie prokuratora generalnego bardziej surowego traktowania zmotoryzowanych pijaków i planowane zmiany w kodeksie karnym. Okazuje się, że podwyższenie sankcji na zmniejszenie tego problemu nie wpływa. Tak naprawdę musi zmienić się nasza mentalność, a jazda po kielichu musi wywoływać oburzenie i potępienie.
Pijany kierowca to naprawdę jest potencjalny zabójca. Który sięgnął już po broń.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ogłoszono przetarg na Velo Sprotavia

dodano: 2022-08-29 20:52:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszono postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wybudowanie ścieżki rowerowej przebiegającej częściowo w śladzie dawnej linii kolejowej z Zielonej Góry do Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.