Pisk hamulców, wyjące silniki

dodano: 2008-04-23 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Na starcie stają dwa lub cztery samochody. Pada komenda, ruszają z piskiem opon... Relacji z tych zawodów próżno szukać w mediach.To dzikie wyścigi samochodów na dawnym lotnisku w Wiechlicach.Pan Kazimierz z podszprotawskich Dzikowic nie ma żadnych wątpliwości. Ktoś powinien zrobić z tym porządek. Popołudniami, zazwyczaj podczas weekendów, na stary pas startowy lotniska w Wiechlicach, ściągają młodzi ludzie w swoich szalejących gruchotach. Po co? Aby poczuć zastrzyk adrenaliny.

- Pisk hamulców, wyjące silniki - opowiada mężczyzna. - Wszyscy o tym wiedza, a nikt nie interweniuje. Czy potrzebna jest tragedia? A jaki bajzel po sobie zostawiają...

Przecież to cacko

Piotr przede wszystkim oburza się na określenie "gruchot”. Jego opel jest stuningowany, to cacko, za którym - nie ma siły - każdy obejrzy się na ulicy.
- Jakie tam wyścigi - natychmiast protestuje. - To nie jest żadne ściganie, czasem tylko drzemy gumy. Wie pan, ostry start.

Rafał tylko się śmieje słysząc o wyścigach. Przede wszystkim komu by się chciało zarzynać silniki i drzeć ogumienie do siatki.

Owszem czasem dojdzie do jakiegoś pojedynku, ale nie ma to nic wspólnego z kadrami z filmu "Szybcy i wściekli”. Gdyby ktoś wgniótł karoserię zapłakałby się na śmierć.

- Tak naprawdę to raczej są spotkania, bo i gdzie mamy się podziać? - tłumaczy Rafał. - Przyprowadzamy bryki, przywozimy dziewczyny, popatrzymy jakie ktoś ma alu, radio i silnik. A i kibiców jest sporo. Ostatnio przyszło ze dwieście osób. To już taka subkultura.

Czemu się czepiają?

Jeśli nie ma wyścigów to skąd te ślady hamowania na płytach lotniska?

- No nie przesadzajmy, że nie ma ścigania się - wzrusza ramionami Piotr. - Jednak nie rozumiem o co ten hałas. Jak nam nie pozwolą tutaj znajdziemy jakąś ulicę. Przecież na pasie jest bezpiecznie, a nawet jeśli coś się stanie to tylko nam. Jednak wypadku dotychczas nie było, a szkolimy się w jeździe...

Uczestnicy spotkań na lotnisku zastanawiają się czego właściwie od nich chcą policjanci, dlaczego zdarza się, że ich filmują. Przecież to nie ma sensu. W Tomaszowie na lotnisku organizowane są też legalne wyścigi.

Zresztą stróże porządku nie muszą zużywać służbowych kamer. W internecie można spotkać relacje z wyścigów. Nawet filmiki pokazujące rywalizację i wyczyny domorosłych rajdowców i kaskaderów.

Policja nie ma podstaw

Zastępca komendanta szprotawskiej policji Dariusz Pankiewicz przyznaje, że wie o spotkaniach na lotnisku, o wyścigach.

- Na razie nie mamy nawet podstaw, aby zabronić komuś poruszania się lub parkowania na lotnisku - mówi. - Wystąpiliśmy do magistratu z prośbą, aby postawiono tam jakiś zakaz wjazdu.

Kierujemy tam patrole, sprawdzają trzeźwość, stan techniczny pojazdów, ale policjanci nie mogą non stop dyżurować w jednym miejscu. Co ważne... Nie odnotowaliśmy tam żadnych wypadków, nawet kolizji.

W internecie wielbiciele spotkań na wiechlickim lotnisku uzgodnili kolejny termin. Sami mówiąc o nielegalnych wyścigach określenia "nielegalne” używają z przymrużeniem oka. Wiedzą bowiem o nich wszyscy.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szykuje się przebudowa ul. Słowackiego

dodano: 2022-10-03 11:15:28, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już niedługo kolejna ważna ulica na terenie Szprotawy doczeka się przebudowy. Tym razem będzie to ul. Słowackiego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.