Historyczne wydarzenie będzie miało miejsce w Szprotawie 12 czerwca 2015 r. O godz. 15.00 przy ul. Mickiewicza zostanie odsłonięty odnowiony pomnik wybitnego paleobotanika, rektora Uniwersytetu we Wrocławiu i zasłużonego dyrektora Ogrodu Botanicznego, prof. Heinricha Roberta Göpperta, który urodził się w 1800 r. w Szprotawie.
Na uroczyste otwarcie zapraszają wszystkich mieszkańców Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha, Andrzej Skawiński w imieniu Komitetu Odbudowy Pomnika oraz Zbigniew Czmuda i Alfred Theisen.
Profesor Heinrich Robert Göppert (1800–1884) był z wykształcenia farmaceutą i lekarzem, a z wyboru botanikiem, jednym z pionierów światowej paleobotaniki. Urodził się w Szprotawie na Dolnym Śląsku, w rodzinie aptekarza. Do gimnazjum chodził w Głogowie i we Wrocławiu. Początkowo przygotowywał się do zawodu aptekarza, ale pragnąc nadal się kształcić, wstąpił na Wydział Medyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Relegowany z uczelni za przynależność do burszenszaftu (nielegalnej korporacji studenckiej), dokończył studia w Berlinie i doktoryzował się w 1825 r. na podstawie rozprawy z zakresu fizjologii roślin. Powróciwszy do Wrocławia, rozpoczął praktykę lekarską. Już w 1827 r. uzyskał habilitację, a w trzy lata później został asystentem w Ogrodzie Botanicznym i nauczycielem w szkole medyczno-chirurgicznej. Zasłużył się w czasie epidemii cholery, która nawiedziła Wrocław w 1831 r. W tym samym roku został profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Medycznym, a w 1839 – profesorem zwyczajnym. Pełnił funkcję dziekana Wydz. Medycznego (1843/44 i 1848/49) i Filozoficznego (1858/59) oraz rektora Uniwersytetu (1846/47). W 1852 r. objął katedrę botaniki na Wydziale Filozoficznym i dyrekcję Ogrodu Botanicznego. Obydwie te funkcje pełnił aż do śmierci. Naukowo zajmował się głównie fizjologią roślin, anatomią drewna, zagadnieniem powstawania złóż węgla kamiennego i brunatnego oraz bursztynu. Ponadto bardzo aktywnie działał w Śląskim Towarzystwie Kultury Ojczystej (1846–1884 jako prezes) i w Akademii Przyrodników Leopoldinie. Zasłużył się również dla miasta, m.in. współtworzył Park Szczytnicki, Promenadę Staromiejską i Ogród Zoologiczny. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Giessen i w 1875 r. honorowe obywatelstwo Wrocławia. Zmarł we Wrocławiu i został pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca.
Pierwsza inicjatywa odbudowy pomnika zainicjowana została przez Mieczysława Pozaroszczyka (kustosza szprotawskiej Izby Historii), który przez wiele lat przechowywał oryginalny cokół pomnika. Jego działania wsparte przez powołany Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika, szprotawskich przedsiębiorców oraz władze miejskie pozwoliły na ustawienie w maju 2005 r. nie do końca zrekonstruowanego pomnika, niemalże w tym samym miejscu co dawniej.
Zbiórkę pieniędzy na wierny odlew popiersia słynnego botanika przy wsparciu czasopisma „SchlesienHeute” przeprowadził Zbigniew Czmuda (własciciel pałacu w Wiechlicach). Wykonał go artysta rzeźbiarz Tomasz Górnicki.
Życiorys profesora pochodzi ze strony http://www.uni.wroc.pl.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.