Pomodlimy się za tych co nam świętych odzyskali

dodano: 2008-11-08 17:28:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Panie sprzątające kościół w Mycielinie nie chcą z nami rozmawiać. Ksiądz proboszcz zatrzaskuje przed nami drzwi samochodu. O odzyskanych zabytkach nie chce mówić. Ludzie strzegą świątyni jak oka w głowie.

Budowa nowego pobocza przy ul. Niepodległości podzieliła szprotawian. Jedni twierdzą, że najważniejsza osoba w mieście postąpiła nieetycznie, inni są zadowoleni, że kasie miejskiej pozostało więcej pieniędzy.Gdy przed kilkunastoma miesiącami złodzieje włamali się do kościoła w Mycielinie mieszkańcy długo nie mogli się otrząsnąć. Jak to możliwe, że ktoś mógł zabrać ich świętość...
- To tak jakby zabrano nam kogoś bliskiego - opowiada Janina Weryszko. - Bardzo przygnębiająco wyglądają na ołtarzu puste miejsca.

Jednocześnie dwa naloty

Przed kilkoma dniami mieszkańcy Mycielina przeczytali w "Gazecie Lubuskiej", że święci wrócą. Do świątyń trafi wiele zabytków pochodzących z okradanych w latach 2003 - 2006 kościołów lubuskich, wielkopolskich i dolnośląskich. Wśród odzyskanych zabytkowych przedmiotów znajdują się zabytkowe figurki świętych podchodzące z "ich" ołtarza. Wartość odnalezionych w Polsce i za granicą skradzionych dzieł oszacowano na ponad milion złotych.

- To efekt prowadzonego przez dobre dwa lata śledztwa - mówi prokurator Kazimierz Rubaszewski zastrzegając, że nie może podać szczegółów. I dodaje, że w wielu przypadkach potrzebna była współpraca międzynarodowa.

Zabytki wracają bowiem z Polski i z zagranicy. Udało się rozszyfrować siatkę powiązań i kontaktów, dzięki którym ukradzione skarby trafiły do prywatnych kolekcji. Członkom grupy postawiono zarzuty już w zeszłym roku.

Złodzieja ponad rok rozpracowywali śledczy ze Szprotawy. Przed dwoma laty jednocześnie przeprowadzili dwa naloty. Jedna ekipa weszła do mieszkania Katarzyny K. w podżagańskim Tomaszowie, gdzie chwilowo przebywał Piotr N. W tym samym momencie śledczy najechali też jego dom w Jugowie na ¦ląsku.

54 - letni Piotr N. i dwójka jego wspólników miała obrabować kilkadziesiąt kościołów i cerkwi w lubuskim, na Dolnym ¦ląsku i w Wielkopolsce. Piotr N. jest zresztą postacią nader charakterystyczną w światku przestępczym. Znany jest m.in. z tego, że w latach 80. dokonał słynnej kradzieży unikatowych dzieł sztuki z katedry w Gnieźnie, za co został w 1986 roku skazany i spędził 15 lat w więzieniu.

Rzadko udaje się odzyskać

Historycy nie kryją radości. Rzadko udaje się odzyskać zabytki sztuki sakralnej.
- Wcześniej kościoły zostaną poddane kontroli, eksperci sprawdzą, czy są one odpowiednio zabezpieczone i czy przechowywane są w odpowiednich warunkach - dodaje wojewódzki konserwator zabytków Barbara Bielińska - Kopeć.

Mycielinianie nie mają żadnych wątpliwości, miejsce zabytków jest na ołtarzu. W kościele pojawiły się kraty, jest system alarmowy. I ... doświadczenie. Z obcymi nie chcą rozmawiać na temat zabytków ani kobiety sprzątające świątynię, ani duszpasterz. A nuż dziennikarze to forpoczta kolejnych złodziei.

- Z pewnością urządzimy jakieś powitanie naszych świętych - twierdzi Maria Wieczorko. Wieś jest bardzo zgrana a to będzie wielkie wydarzenie.

M. Wieczorko dodaje, że z pewnością pomodlą się za tych, dzięki którym parafianie odzyskają swoje świętości.

autor Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaprzęg Mikołaja dotarł do Szprotawy

dodano: 2023-12-06 12:05:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z tradycją 6 grudnia ochodzimy Mikołajki. Udało nam się spotkać na ulicach Szprotawy zaprzęg Świętego Mikołaja! Po nocnym rozdawaniu prezentów grzecznym dzieciom - Mikołaj postanowił jeszcze pokrążyć po naszym mieście.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023

dodano: 2023-12-05 12:28:22, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Już w najbliższy weekend na Rynku odbędzie się tegoroczna edycja Szprotawskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Czekać na mieszkańców będzie moc atrakcji oraz tradycyjna Wigilia Gminna.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawska halówka 2 kolejka

dodano: 2023-11-30 13:32:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.plPrzeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już wkrótce otwarcie ALDI

dodano: 2023-11-26 14:59:48, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wiemy kiedy odbędzie się otwarcie nowego sklepu ALDI w Szprotawie. Po remoncie trwającym 3 miesiące obiekt przy ulicy Kożuchowskiej jest gotowy do otwarcia.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.