Panie sprzątające kościół w Mycielinie nie chcą z nami rozmawiać. Ksiądz proboszcz zatrzaskuje przed nami drzwi samochodu. O odzyskanych zabytkach nie chce mówić. Ludzie strzegą świątyni jak oka w głowie.
Budowa nowego pobocza przy ul. Niepodległości podzieliła szprotawian. Jedni twierdzą, że najważniejsza osoba w mieście postąpiła nieetycznie, inni są zadowoleni, że kasie miejskiej pozostało więcej pieniędzy.
Gdy przed kilkunastoma miesiącami złodzieje włamali się do kościoła w Mycielinie mieszkańcy długo nie mogli się otrząsnąć. Jak to możliwe, że ktoś mógł zabrać ich świętość...
- To tak jakby zabrano nam kogoś bliskiego - opowiada Janina Weryszko. - Bardzo przygnębiająco wyglądają na ołtarzu puste miejsca.
Jednocześnie dwa naloty
Przed kilkoma dniami mieszkańcy Mycielina przeczytali w "Gazecie Lubuskiej", że święci wrócą. Do świątyń trafi wiele zabytków pochodzących z okradanych w latach 2003 - 2006 kościołów lubuskich, wielkopolskich i dolnośląskich. Wśród odzyskanych zabytkowych przedmiotów znajdują się zabytkowe figurki świętych podchodzące z "ich" ołtarza. Wartość odnalezionych w Polsce i za granicą skradzionych dzieł oszacowano na ponad milion złotych.
- To efekt prowadzonego przez dobre dwa lata śledztwa - mówi prokurator Kazimierz Rubaszewski zastrzegając, że nie może podać szczegółów. I dodaje, że w wielu przypadkach potrzebna była współpraca międzynarodowa.
Zabytki wracają bowiem z Polski i z zagranicy. Udało się rozszyfrować siatkę powiązań i kontaktów, dzięki którym ukradzione skarby trafiły do prywatnych kolekcji. Członkom grupy postawiono zarzuty już w zeszłym roku.
Złodzieja ponad rok rozpracowywali śledczy ze Szprotawy. Przed dwoma laty jednocześnie przeprowadzili dwa naloty. Jedna ekipa weszła do mieszkania Katarzyny K. w podżagańskim Tomaszowie, gdzie chwilowo przebywał Piotr N. W tym samym momencie śledczy najechali też jego dom w Jugowie na ¦ląsku.
54 - letni Piotr N. i dwójka jego wspólników miała obrabować kilkadziesiąt kościołów i cerkwi w lubuskim, na Dolnym ¦ląsku i w Wielkopolsce. Piotr N. jest zresztą postacią nader charakterystyczną w światku przestępczym. Znany jest m.in. z tego, że w latach 80. dokonał słynnej kradzieży unikatowych dzieł sztuki z katedry w Gnieźnie, za co został w 1986 roku skazany i spędził 15 lat w więzieniu.
Rzadko udaje się odzyskać
Historycy nie kryją radości. Rzadko udaje się odzyskać zabytki sztuki sakralnej.
- Wcześniej kościoły zostaną poddane kontroli, eksperci sprawdzą, czy są one odpowiednio zabezpieczone i czy przechowywane są w odpowiednich warunkach - dodaje wojewódzki konserwator zabytków Barbara Bielińska - Kopeć.
Mycielinianie nie mają żadnych wątpliwości, miejsce zabytków jest na ołtarzu. W kościele pojawiły się kraty, jest system alarmowy. I ... doświadczenie. Z obcymi nie chcą rozmawiać na temat zabytków ani kobiety sprzątające świątynię, ani duszpasterz. A nuż dziennikarze to forpoczta kolejnych złodziei.
- Z pewnością urządzimy jakieś powitanie naszych świętych - twierdzi Maria Wieczorko. Wieś jest bardzo zgrana a to będzie wielkie wydarzenie.
M. Wieczorko dodaje, że z pewnością pomodlą się za tych, dzięki którym parafianie odzyskają swoje świętości.
autor Dariusz Chajewski
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.