Pomodlimy się za tych co nam świętych odzyskali

dodano: 2008-11-08 17:28:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Panie sprzątające kościół w Mycielinie nie chcą z nami rozmawiać. Ksiądz proboszcz zatrzaskuje przed nami drzwi samochodu. O odzyskanych zabytkach nie chce mówić. Ludzie strzegą świątyni jak oka w głowie.

Budowa nowego pobocza przy ul. Niepodległości podzieliła szprotawian. Jedni twierdzą, że najważniejsza osoba w mieście postąpiła nieetycznie, inni są zadowoleni, że kasie miejskiej pozostało więcej pieniędzy.Gdy przed kilkunastoma miesiącami złodzieje włamali się do kościoła w Mycielinie mieszkańcy długo nie mogli się otrząsnąć. Jak to możliwe, że ktoś mógł zabrać ich świętość...
- To tak jakby zabrano nam kogoś bliskiego - opowiada Janina Weryszko. - Bardzo przygnębiająco wyglądają na ołtarzu puste miejsca.

Jednocześnie dwa naloty

Przed kilkoma dniami mieszkańcy Mycielina przeczytali w "Gazecie Lubuskiej", że święci wrócą. Do świątyń trafi wiele zabytków pochodzących z okradanych w latach 2003 - 2006 kościołów lubuskich, wielkopolskich i dolnośląskich. Wśród odzyskanych zabytkowych przedmiotów znajdują się zabytkowe figurki świętych podchodzące z "ich" ołtarza. Wartość odnalezionych w Polsce i za granicą skradzionych dzieł oszacowano na ponad milion złotych.

- To efekt prowadzonego przez dobre dwa lata śledztwa - mówi prokurator Kazimierz Rubaszewski zastrzegając, że nie może podać szczegółów. I dodaje, że w wielu przypadkach potrzebna była współpraca międzynarodowa.

Zabytki wracają bowiem z Polski i z zagranicy. Udało się rozszyfrować siatkę powiązań i kontaktów, dzięki którym ukradzione skarby trafiły do prywatnych kolekcji. Członkom grupy postawiono zarzuty już w zeszłym roku.

Złodzieja ponad rok rozpracowywali śledczy ze Szprotawy. Przed dwoma laty jednocześnie przeprowadzili dwa naloty. Jedna ekipa weszła do mieszkania Katarzyny K. w podżagańskim Tomaszowie, gdzie chwilowo przebywał Piotr N. W tym samym momencie śledczy najechali też jego dom w Jugowie na ¦ląsku.

54 - letni Piotr N. i dwójka jego wspólników miała obrabować kilkadziesiąt kościołów i cerkwi w lubuskim, na Dolnym ¦ląsku i w Wielkopolsce. Piotr N. jest zresztą postacią nader charakterystyczną w światku przestępczym. Znany jest m.in. z tego, że w latach 80. dokonał słynnej kradzieży unikatowych dzieł sztuki z katedry w Gnieźnie, za co został w 1986 roku skazany i spędził 15 lat w więzieniu.

Rzadko udaje się odzyskać

Historycy nie kryją radości. Rzadko udaje się odzyskać zabytki sztuki sakralnej.
- Wcześniej kościoły zostaną poddane kontroli, eksperci sprawdzą, czy są one odpowiednio zabezpieczone i czy przechowywane są w odpowiednich warunkach - dodaje wojewódzki konserwator zabytków Barbara Bielińska - Kopeć.

Mycielinianie nie mają żadnych wątpliwości, miejsce zabytków jest na ołtarzu. W kościele pojawiły się kraty, jest system alarmowy. I ... doświadczenie. Z obcymi nie chcą rozmawiać na temat zabytków ani kobiety sprzątające świątynię, ani duszpasterz. A nuż dziennikarze to forpoczta kolejnych złodziei.

- Z pewnością urządzimy jakieś powitanie naszych świętych - twierdzi Maria Wieczorko. Wieś jest bardzo zgrana a to będzie wielkie wydarzenie.

M. Wieczorko dodaje, że z pewnością pomodlą się za tych, dzięki którym parafianie odzyskają swoje świętości.

autor Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dzień Dziecka na Wyspie Skarbów

dodano: 2023-06-01 21:37:04, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Było ciepło, gwarno, a przede wszystkim wesoło! Ku uciesze najmłodszych mieszkańców Szprotawy - udało się ukończyć budowę Wyspy Skarbów, która w tym roku była scenerią do wspaniałej zabawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Budynki po straży na sprzedaż

dodano: 2023-06-01 13:32:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Starosta Żagański poszukuje chętnych do nabycia kompleksu budynków po dawnej jednostce ratowniczo-gaśniczej przy ul. Podgórnej 1 w Szprotawie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Czy powstanie farma fotowoltaiczna???

dodano: 2023-06-01 13:18:07, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Na terenie gminy Szprotawa może się wkrótce pojawić farma fotowoltaiczna.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zapraszamy na Dzień Dziecka

dodano: 2023-05-31 15:49:07, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Burmistrz Szprotawy oraz Dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury zapraszają wszystkie dzieci do wspólnego świętowania Dnia Dziecka. Już jutro od godziny 16:00 na nowowybudowanej Wyspie Skarbów będzie czekała moc atrakcji.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.