Sypie się rycerski zabytek w Witkowie

dodano: 2007-09-19 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wieża w Witkowie jest wizytówką regionu. Czy urzędnicy wiedzą, że zabytek popada w ruinę?- Jeszcze niedawno, kiedy wieżę widziałam z okna, bardzo żal mi jej było - stwierdza Barbara Narolska. - Teraz już wieży nie widzę, bo fosa zarosła krzakami.

Rzecz jasna z okien gorzowskiego wieżowca też nie widać wieży, ale dlaczego wojewoda umieścił jej wizerunek na swojej stronie?

- W 2005 roku otrzymaliśmy pozwolenie od Domu Wydawniczego Edytor Sp. z o.o. Bydgoszcz na wykorzystanie zdjęć i fragmentów tekstu pochodzącego z albumu "Regiony Zjednoczonej Europy - Lubuskie” . Materiał umieściliśmy na stronie internetowej wojewody. Wśród tych zdjęć była również fotografia wieży z Witkowa. Zależało nam na profesjonalnie zrobionych zdjęciach i takie wydawnictwo z Bydgoszczy nam dostarczyło - tłumaczy Małgorzta Nowak, rzecznik prasowy wojewody.

Na stronie wojewody wieża jest piękna, okazała. Ale tak jest tylko w świecie wirtualnym. W rzeczywistości - zabytek się sypie. Najgorzej wygląda szczyt budynku: gont odpada, w otworze okiennym wisi kawałek niebieskiej folii.

- Nowy właściciel nie chce sprzedać budowli ani jej remontować - rozkłada ręce Zenon Gołdyn z Witkowa, który interesuje się historią wieży, i opowiada: - Powstała w XIV wieku, i jest jedną z dwóch zachowanych w Polsce siedzib rycerskich o podobnej architekturze.

Nie mógł przyjechać

Czy stan budowli zna wojewódzki konserwator zabytków?

- Dziękuję za sygnał - mówi Barbara Bielinis-Kopeć, do której dzwonimy w sprawie Witkowa. - Planowaliśmy kontrolę w najbliższym okresie, ostania miała miejsce na początku 2004 roku, i wtedy obiekt był suchy. Najbardziej interesuje nas stan średniowiecznych polichromii.

Dach przecieka, w pokojach na najwyżej położonej kondygnacji woda płynie po ścianach, parkiet jest zniszczony. Co w takim przypadku mogą zrobić urzędnicy?

- Dać nakaz wykonania niezbędnych robót. Później przeprowadzimy następną kontrolę, i jeśli prace nie zostaną wykonane mamy prawo wymierzyć karę - tłumaczy Bielinis-Kopeć.

Zbiera pieniądze

Konserwator oględziny wyznaczyła na 14 września. Właścicielem budynku jest Ireneusz Grochocki z Warszawy.

- Nie mogłem przyjąć tego terminu, ale zaproponowałem inny, za dwa tygodnie - tłumaczy Grochocki. - Zapewniam, że dbam o to, by stan wieży się nie pogorszył. Proszę zwrócić uwagę, że zabytki znajdujące się w zasobach skarbu państwa są w znacznie gorszym stanie.
Okno dachowe jest jednak nieszczelne.

- Jeśli folia uległa przerwaniu, usterkę na pewno usunę. Zbieram środki na naprawę dachu. Potrzeba 150 tysięcy złotych - przyznaje właściciel budynku.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marysia Szymczak zdobyła złoto Mistrzostw Polski

dodano: 2023-09-25 09:38:36, autor: Redakcja, źródło: 90minut.pl

Podczas odbywających się w weekend 23-24 września 2023 roku Mistrzostw Polski U16 w Słubicach reprezentantka szprotawskiego Uczniaka - Marysia Szymczak zdobyła złoty medal w biegu na 600 m.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Co słychać na rozbudowie NORDa?

dodano: 2023-09-25 09:11:23, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Powoli do końca zblża się rozbudowa zakładu Nord Systemy Napędowe Sp. z o.o. zlokalizowanego w Wiechlicach koło Szprotawy. Na jakim etapie jest aktualnie rozbudowa? Prezentujemy kilka zdjęć ilustrujących postęp prac.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Minth rozpoczął produkcję

dodano: 2023-09-07 11:19:56, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Nowy inwestor rozpoczął w Szprotawie produkcję podzespołów samochodowych.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szykuje się rozbudowa obwodnicy

dodano: 2023-08-29 12:18:04, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

GDDKiA ponawia postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest m.in. opracowanie dokumentacji niezbędnej do rozbudowy obwodnicy Szprotawy w ciągu drogi krajowej nr 12.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.