Szprotawianie roku

dodano: 2005-11-26 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Najlepszym wychowawcą został Mateusz Mędryk, pracodawcą - Stanisław Szafert, a społecznikiem - Edward Haraźny. Poznajmy ich bliżej.WYCHOWAWCA
MATEUSZ MĘDRYK
26 lat, żonaty, mgr inż. technologii i budowy maszyn Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od dwóch lat uczy w Zespole Szkół Zawodowych, którego jest absolwentem. W październiku br. zajął drugie miejsce w konkursie szkolnym na Nauczyciela Roku. Jest wychowawcą klasy IIh. Jego ojciec to emerytowany nauczyciel, mama - była urzędniczka, żona - przyszła polonistka.

- Jaki jest najlepszy wychowawca?
- Przede wszystkim konsekwentny, z zasadami, sprawiedliwy, otwarty. Staram się nawiązywać z uczniami kontakty na stopie koleżeńskiej, żeby wiedzieli, że mogą przyjść do mnie z każdą sprawą.

- Nie wykorzystują tego?
- Nie pozwalam im mówić do siebie na "ty”, ale skracam sztywny dystans nauczyciel - uczeń. Moi wychowankowie wiedzą, że mogą do mnie przyjść, jeśli w rodzinie nie mają nikogo bliskiego.

- Był pan zaskoczony wynikami konkursu?
- Bardzo. Ten sukces w dużej mierze zawdzięczam moim uczniom. Cieszę się, bo choć pracuję w zawodzie dopiero dwa lata, zyskałem ich sympatię i szacunek.

- Co planuje pan robić dalej?
- Tak naprawdę zawód nauczyciela nie był moim marzeniem. Choć odkryłem, że mam predyspozycję, by pracować z młodzieżą, nie chcę zostać w szkole. Nie dlatego, że praca mi się nie podoba. Wręcz przeciwnie, daje mi dużo satysfakcji. Chodzi jednak o pieniądze. Jako nauczyciel kontraktowy zarabiam 1.000 zł na rękę. To tyle, by wegetować, a nie godnie żyć.

- Dziękuję.

PRACODAWCA
STANISŁAW SZAFERT
49 lat, żona Dorota, 12-letnia córka Kamila. 10 lat temu założył z żoną firmę "Szawix”. Dziś to spółka jawna. Produkują skarpety i zajmują się serwisem opon. Firma zatrudnia ok. 50 pracowników, współpracuje z setką hurtowni w kraju. Jego hobby to trójkołowy motor na bazie volkswagena garbusa - latem pojechał nim z córką na Kretę oraz samochód jaguar.

- Pracodawca na miarę naszych czasów, czyli jaki?
- Uczciwy w stosunku do pracowników. Powinien mieć swoją wizję prowadzenia biznesu i przekazać ją ludziom. Tak, by cele firmy stały się też celami załogi. Największym kapitałem przedsiębiorstwa są bowiem pracownicy.

- Co trzeba zrobić, by związać ludzi z firmą? Dobrze im płacić?
- Wynagrodzenie musi być adekwatne do pracy. Ale nie tylko pieniądze są najważniejsze. Trzeba stworzyć dobre warunki pracy. Firma ma być przyjazna dla pracowników, czysta, z zapleczem socjalnym. Ludzie powinni się do siebie odnosić po przyjacielsku, by nie było między nimi złej konkurencji.

- Jest pan surowym szefem?
- Podobno najłagodniejszym.

- Jak pan wykorzysta tytuł Pracodawcy Roku?
- W celach marketingowych, by poprawić wizerunek firmy. Statuetka - Rybka i dyplom już stoją w moim gabinecie.

- Dziękuję.

SPOŁECZNIK
EDWARD HARAĆNY
Przekroczył 80 lat, żona Krystyna, syn Marcin. Od 1953 r. pracuje w Szprotawskim Domu Kultury. Do emerytury był instruktorem artystycznym. Teraz pracuje w stowarzyszeniu Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę. Pomaga ludziom w najróżniejszych sprawach (kłopotach z sądami, ZUS-em, PZU). Pisze wiersze, jest satyrykiem. Marzy o wnukach.

- Co dla pana oznacza tytuł Społecznika Roku?
- Dla mnie to zastrzyk do dalszego działania. 15 września przeżyłem zawał. Złapał mnie, gdy pracowałem na działce. Choć lekarze prosili, bym zwolnił tempo i więcej odpoczywał, nie mam zamiaru rzucić ani działki, ani pracy społecznej. Gdybym zaczął prowadzić życie domowe, to bym zdziadział i skapciał bardzo szybko.

- Takich jak pan jest niewielu. Co zrobić, by ludziom chciało się pracować społecznie?
- Na imprezach, na których mam okazję być, mówię o tym, że praca społeczna to wspaniała rzecz, zwłaszcza dla ludzi starszych. Za przykład podaję siebie. Mimo że jestem w zaawansowanym wieku, robota trzyma mnie w dobrej kondycji i przy życiu. Myślę, że społecznikiem trzeba się urodzić. W latach 50. przez dwa lata swoje urlopy poświęcałem na to, by odgruzowywać Warszawę. Potrzebę robienia czegoś dla innych mam po ojcu i matce.

- Dziękuję.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Trwa układanie asfaltu na rondzie przy Basztowej

dodano: 2024-07-16 12:52:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Coraz bliżej końca modernizacji skrzyżowania ulic Mickiewicza, Katedralnej i Basztowej w Szprotawie. W dniu dzisiejszym rozpoczeło się układanie nawierzchni bitumicznej na remontowanym odcinku. To znak, że otwarcie coraz bliżej!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Maciej Siwicki powołany na Wicewojewodę Lubuskiego

dodano: 2024-07-15 07:12:54, autor: Redakcja, źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki

Maciej Siwicki - wieloletni szprotawski Radny - 12 lipca 2024 został powołany przez Premiera Donalda Tuska na stanowisko I Wicewojewody Lubuskiego.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.