Trucizna leci prosto z kranu

dodano: 2007-12-06 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

W Biernatowie koło Szprotawy to, co płynie z kranów, nie nadaje się nie tylko do picia. - W łazience armatura się od niej niszczy - mówi mieszkanka wsi.Mateuszek płacze. Ma problemy ze zdrowiem. Jego mama Sylwia Tokarska jest pewna, że niemowlak choruje z powodu wody. - Proszę spojrzeć na te pieluszki - pokazuje dwa kawałki materiału, jeden biały, a drugi kremowy. - Ta pierwsza, wyjściowa, została wyprana w domu moich rodziców, druga tutaj.

To teren na... agroturystykę

Bo w Biernatowie woda jest tylko na papierze. Ciecz w studniach i płynąca z kranów ma dziwne, żółtawe zabarwienie. Mieszkańcy nazywają rzecz po imieniu - jak mocz. Chociaż czasem przypomina raczej... krew.

- Gdy przeprowadziliśmy się tu w czerwcu, sądziłam, że to efekt tego, że studnia dawno nie była używana - dodaje Tokarska. - Dopiero później dowiedziałam się, że tak jest cały czas. Teraz wodę wożę ze sklepu lub od rodziców. I pomyśleć, że to podobno teren przeznaczony na agroturystykę...

Anna Pregnar ciągnie wodę ze studni żurawiem. Też żółtawą. Nie do picia. Zresztą badań nie przeszła nawet ta z leśniczówki, gdzie studnia 30-metrowa i z filtrami. Bo w Biernatowie woda zażelaziona, ale też z bakteriami.


Tutaj wszystko na papierze

Zresztą tu nie tylko woda jest na papierze. Także droga. Praktycznie przestała być przejezdna. Jak opowiadają starsi, to wina... historii. Przez lata Biernatowa nikt nie zauważał, w pobliskim lesie stały radzieckie wojska. Później zostali ludzie starsi, którzy myśleli, że tak ma być i siedzieli cicho. A że chorowali... Tak też musiało być... Pierwszy rozpoczął bój sołtys, który przeprowadził się tu jakiś czas temu.

- Przed kolejnymi wyborami ujęto nas nawet w planach inwestycyjnych. Ale po wyborach natychmiast zdjęto - dodaje sołtys Adam Sowiński. - Bo na głosach już nie zależało.

Od lat odpowiedź na wołanie o ratunek jest jedna - nie teraz. Nawet prośba o beczkowóz okazała się zbyt wygórowaną. Dla 16 domów? Sołtysowi wręczono tylko klucz do kotłowni w pobliskim Lesznie Górnym. Tam jest kran. Ludzie z Biernatowa mogą sobie pojechać i nabrać wody.

Wczoraj do Sowińskiego przyszło kolejne pismo. To odpowiedź na prośbę o umieszczenie wodociągu w planie budżetu. Z dokumentu sołtys dowiedział się, że gmina ma teraz inne poważne zadania. Biernatów wodę dostanie, jeśli znajdą się inne fundusze. Czyli krótko mówiąc, gdy pieniądze spadną z nieba.

We wsi w cuda nikt już nie wierzy.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Festyn z okazji Dnia Dziecka przeniesiony na dziś

dodano: 2024-06-03 07:19:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W tym roku szprotawskie dzieci mogą mówić o wyjątkowym pechu. Pogoda pokrzyżowała plany organizatorów obu imprez, które miały odbyć się z okazji dnia dziecka. Nie wszystko jednak stracone!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.