Udało się odzyskać zabytki

dodano: 2008-10-24 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Udało się odzyskać zabytki warte ponad milion złotych. Do świątyń powróci wiele zabytków pochodzących z okradanych w latach 2003-2006 kościołów na terenie Lubuskiego, Wielkopolski i Dolnego ¦ląska.Wielu spośród tych skarbów szukano poza granicami kraju.

Wśród odzyskanych przedmiotów znajdują się zabytkowe figurki świętych, elementy ołtarzy, anioły rzeźbione w drewnie. Wartość odnalezionych w Polsce i za granicą skradzionych dzieł oszacowano na ponad milion złotych.

- To efekt prowadzonego dobre dwa lata śledztwa - mówi prokurator Kazimierz Rubaszewski zastrzegając, że nie może podać szczegółów. I dodaje, że w wielu przypadkach potrzebna była współpraca międzynarodowa.

Zabytki wracają bowiem z Polski i z zagranicy. Udało się rozpracować siatkę powiązań i kontaktów, dzięki którym ukradzione skarby trafiały do prywatnych kolekcji. Członkom grupy zarzuty przedstawiono już w ubiegłym roku.

54-letni Piotr N. i dwójka jego wspólników miała obrabować kilkadziesiąt kościołów i cerkwi w Lubuskiem, na Dolnym ¦ląsku i w Wielkopolsce. Piotr N. jest zresztą postacią nader charakterystyczną w światku przestępczym. Znany jest m.in. z tego, że w latach 80. dokonał słynnej kradzieży unikatowych dzieł sztuki z katedry w Gnieźnie, za co został w 1986 roku skazany i spędził 15 lat w więzieniu.

Według prokuratury tym razem miał związki z doskonale zorganizowaną, wyspecjalizowaną i zakamuflowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym. Najbardziej wartościowe ze skradzionych przez niego i wspólników zabytków wywożone były poza granice Polski.

Powrót świętych

Złodzieja ponad rok rozpracowywali śledczy ze Szprotawy. Przed dwoma laty przeprowadzili jednocześnie dwa naloty. Jedna ekipa weszła do mieszkania Katarzyny K. w podżagańskim Tomaszowie, gdzie chwilowo przebywał Piotr N. W tym samym momencie śledczy najechali też jego dom w Jugowie na ¦ląsku.

W pierwszym mieszkaniu znaleziono tylko kilka zabytkowych przedmiotów, ale w położonym nieopodal garażu było ich więcej: m.in. ikony, kielichy i srebrne świeczniki. Druga ekipa w śląskim mieszkaniu podejrzanego znalazła... jego wspólnika Piotra Z. Tam też były najcenniejsze antyki: figury świętych z XIV i XV w.

Historycy nie kryją radości. Rzadko udaje się odzyskać zabytki sztuki sakralnej. Wkrótce powód do radości będą mieli wierni, zabytki wrócą do świątyń, gdzie jest ich miejsce.

autor: Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Gmina Niegosławice wybrała Wójta

dodano: 2024-04-22 07:00:18, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Druga tura wyborów Wójta Gminy Niegosławice pokazała jak ważny jest każdy głos. O zwyciestwie w wyścigu o fotel Wójta zdecydowało 17 głosów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Rozpoczynają się prace na rondzie

dodano: 2024-04-21 09:42:19, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wszystko wskazuje, że przebudowa ronda koło Poczty wkracza w decydującą fazę. A to oznaczać będzie poważne utrudnienia w ruchu. Miejmy nadzieję, że w Szprotawie nie dojdzie do komunikacyjnej apokalipsy...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchane atrakcje czekają na Błoniach

dodano: 2024-04-14 14:38:42, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Jeżeli planujesz rodzinny spacer w niedzielne popołudnie nie możesz ominąć Szprotawskich Błoni, gdzie na młodszych mieszkańców naszego miasta czekają dmuchane atrakcje!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powyborczy wywiad z Mirosławem Gąsikiem

dodano: 2024-04-10 09:09:38, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Rozmawiamy z Mirosławem Gąsikiem, który w niedzielnych wyborach samorządowych już w pierwszej turze zwyciężył w rywalizacji o fotel Burmistrza.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.