Urzędnicy kradną nam ulicę! - alarmują w Szprotawie

dodano: 2009-10-14 10:09:10, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

Błagamy, pomóżcie - prosiła "GL” Stanisława Jurkowska. - Gmina sprzedała działkę razem z drogą, która prowadziła do naszych posesji. Teraz chcą nowe dojście wykroić z naszych ogródków.Na ul. 1 Maja nie kryją emocji.

- Tak było przecież zawsze - Bronisława Muszkowska prowadzi nas przed wrota do swojej stodoły. - Tutaj trzymam węgiel, a tam podjeżdża szambiarka. I co teraz zrobię, gdy ktoś postawi bramę i powie, że ta droga jest jego?

Od lat wiedzieli, że chaszcze za ich domem to działka budowlana, która została sprzedana. Szybko okazało się, że nowy właściciel popadł w finansowe tarapaty, a na parceli rękę położyły banki. Szykuje się zapewne kolejna zmiana, gdyż otrzymali informację o przetargu. Przy okazji okazało się, że gminna droga, z której korzystali przez lata, jest już własnością prywatną.
- Na końcu tej drogi stoi jeszcze jeden budynek - dodaje Wioletta Czyż. - Nie wiem, co jego mieszkańcy zrobią.

Stanisława Jurkowska wyciąga plik dokumentów i mówi, że w tej okolicy sytuacja graniczno-własnościowa jest zabagniona, w sądzie ma już jedną sprawę. Wystarczy popatrzeć na granicę jej posesji, wyznaczał ją chyba ktoś w stanie nietrzeźwym. Jednak to, co teraz wymyślili urzędnicy, aby - jej zdaniem - pokryć swoje błędy, to rekord świata. Postanowili wyznaczyć inną drogę, która wciska się między ogrodzenia posesji i ma raptem 2,6 metra szerokości.

- Zapewne będą chcieli poszerzyć ten pas naszym kosztem Jakby tego było mało biegnie po naszym szambie, przyłączach, opasce budynku, który i bez tego już pęka - dodaje oburzona Jurkowska, której rodzina od lat dzierżawiła teren, po którym ma przebiegać droga.

Zdzisława Grabowska ze szprotawskiego magistratu tego oburzenia nie rozumie, zwłaszcza że błędy przy sprzedaży tej nieruchomości - jeśli z takimi mamy do czynienia - popełniono znacznie wcześniej. Nowa droga jest wyjściem z obecnego kryzysu. Nawiasem mówiąc oznaczona jest na mapach jako droga gminna.

- Wcale nie byłabym taka pewna, że pas drogi ma tylko 2,6 metra, potrzebne są nowe pomiary, które już zleciliśmy - dodaje. - Wiele szamb i przyłączy znajduje się pod drogami i nie stanowi to jakiejś specjalnej przeszkody. Wiemy, że mieszkańcy przyzwyczaili się do takiego, a nie innego układu, ale niestety wszystko się zmienia... Przyzwyczajenie nie zawsze jest prawem.

Pytany przez nas geodeta - prosi o anonimowość - przyznaje, że na naszych mapach geodezyjnych panuje spory bałagan, który przez lata nikomu nie przeszkadzał. Jednak w czasach, gdy szukamy w miastach każdego skrawka ziemi, a ludzie coraz lepiej zdają sobie sprawę z wartości nieruchomości, do kolizji dochodzi coraz częściej. A wojny o drogę stają się regułą.

- Nie wyobrażam sobie, aby na nową drogę zabrano część mojego ogródka - mówi Zbigniew Jach. - Będę bronił każdego skrawka ziemi. To granica działki jeszcze sprzed 1945 roku, słupki ogrodzenia są poniemieckie. Ktos ma bałagan w papierach, ale z pewnością nie ja.

autor Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szykuje się przebudowa ul. Słowackiego

dodano: 2022-10-03 11:15:28, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już niedługo kolejna ważna ulica na terenie Szprotawy doczeka się przebudowy. Tym razem będzie to ul. Słowackiego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.