Urzędnicy kradną nam ulicę! - alarmują w Szprotawie

dodano: 2009-10-14 10:09:10, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

Błagamy, pomóżcie - prosiła "GL” Stanisława Jurkowska. - Gmina sprzedała działkę razem z drogą, która prowadziła do naszych posesji. Teraz chcą nowe dojście wykroić z naszych ogródków.Na ul. 1 Maja nie kryją emocji.

- Tak było przecież zawsze - Bronisława Muszkowska prowadzi nas przed wrota do swojej stodoły. - Tutaj trzymam węgiel, a tam podjeżdża szambiarka. I co teraz zrobię, gdy ktoś postawi bramę i powie, że ta droga jest jego?

Od lat wiedzieli, że chaszcze za ich domem to działka budowlana, która została sprzedana. Szybko okazało się, że nowy właściciel popadł w finansowe tarapaty, a na parceli rękę położyły banki. Szykuje się zapewne kolejna zmiana, gdyż otrzymali informację o przetargu. Przy okazji okazało się, że gminna droga, z której korzystali przez lata, jest już własnością prywatną.
- Na końcu tej drogi stoi jeszcze jeden budynek - dodaje Wioletta Czyż. - Nie wiem, co jego mieszkańcy zrobią.

Stanisława Jurkowska wyciąga plik dokumentów i mówi, że w tej okolicy sytuacja graniczno-własnościowa jest zabagniona, w sądzie ma już jedną sprawę. Wystarczy popatrzeć na granicę jej posesji, wyznaczał ją chyba ktoś w stanie nietrzeźwym. Jednak to, co teraz wymyślili urzędnicy, aby - jej zdaniem - pokryć swoje błędy, to rekord świata. Postanowili wyznaczyć inną drogę, która wciska się między ogrodzenia posesji i ma raptem 2,6 metra szerokości.

- Zapewne będą chcieli poszerzyć ten pas naszym kosztem Jakby tego było mało biegnie po naszym szambie, przyłączach, opasce budynku, który i bez tego już pęka - dodaje oburzona Jurkowska, której rodzina od lat dzierżawiła teren, po którym ma przebiegać droga.

Zdzisława Grabowska ze szprotawskiego magistratu tego oburzenia nie rozumie, zwłaszcza że błędy przy sprzedaży tej nieruchomości - jeśli z takimi mamy do czynienia - popełniono znacznie wcześniej. Nowa droga jest wyjściem z obecnego kryzysu. Nawiasem mówiąc oznaczona jest na mapach jako droga gminna.

- Wcale nie byłabym taka pewna, że pas drogi ma tylko 2,6 metra, potrzebne są nowe pomiary, które już zleciliśmy - dodaje. - Wiele szamb i przyłączy znajduje się pod drogami i nie stanowi to jakiejś specjalnej przeszkody. Wiemy, że mieszkańcy przyzwyczaili się do takiego, a nie innego układu, ale niestety wszystko się zmienia... Przyzwyczajenie nie zawsze jest prawem.

Pytany przez nas geodeta - prosi o anonimowość - przyznaje, że na naszych mapach geodezyjnych panuje spory bałagan, który przez lata nikomu nie przeszkadzał. Jednak w czasach, gdy szukamy w miastach każdego skrawka ziemi, a ludzie coraz lepiej zdają sobie sprawę z wartości nieruchomości, do kolizji dochodzi coraz częściej. A wojny o drogę stają się regułą.

- Nie wyobrażam sobie, aby na nową drogę zabrano część mojego ogródka - mówi Zbigniew Jach. - Będę bronił każdego skrawka ziemi. To granica działki jeszcze sprzed 1945 roku, słupki ogrodzenia są poniemieckie. Ktos ma bałagan w papierach, ale z pewnością nie ja.

autor Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powstanie kolejna droga rowerowa

dodano: 2022-08-10 10:03:59, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski przygotowuje się do budowy drogi rowerowej z Wiechlic p. Leszno Dolne, Górne do granicy z woj. dolnośląskim. Inwestycja jest w przygotowaniu, na razie postępowanie dotyczy opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Łatwiej skręcić z Młynarskiej na Zabobrze!

dodano: 2022-08-04 12:46:40, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od wczoraj działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Młynarskiej, Krasińskiego, Muzealnej i 3 Maja. Zastosowanie automatycznego sterowania ruchem powinno zredukować zatory drogowe. Zwiększy się również bezpieczeństwo pieszych na skrzyżowaniu.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

48-letniemu plantatorowi grożą 3 lata więzienia

dodano: 2022-07-31 14:12:27, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

38 drzewek konopi indyjskich i prawie 6 kilogramów zebranych plonów znalezionych w pomieszczeniach gospodarczych na terenie gminy Szprotawa – to efekt skutecznej pracy operacyjnej policjantów kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Przebudowa ul. Chodkiewicza - galeria

dodano: 2022-07-24 14:30:37, autor: Redakcja, źródło:

Trwa przebudowa ul. Chodkiewicza. Prace są coraz bardziej zaawansowane.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.