Urzędnicy kradną nam ulicę! - alarmują w Szprotawie

dodano: 2009-10-14 10:09:10, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

Błagamy, pomóżcie - prosiła "GL” Stanisława Jurkowska. - Gmina sprzedała działkę razem z drogą, która prowadziła do naszych posesji. Teraz chcą nowe dojście wykroić z naszych ogródków.Na ul. 1 Maja nie kryją emocji.

- Tak było przecież zawsze - Bronisława Muszkowska prowadzi nas przed wrota do swojej stodoły. - Tutaj trzymam węgiel, a tam podjeżdża szambiarka. I co teraz zrobię, gdy ktoś postawi bramę i powie, że ta droga jest jego?

Od lat wiedzieli, że chaszcze za ich domem to działka budowlana, która została sprzedana. Szybko okazało się, że nowy właściciel popadł w finansowe tarapaty, a na parceli rękę położyły banki. Szykuje się zapewne kolejna zmiana, gdyż otrzymali informację o przetargu. Przy okazji okazało się, że gminna droga, z której korzystali przez lata, jest już własnością prywatną.
- Na końcu tej drogi stoi jeszcze jeden budynek - dodaje Wioletta Czyż. - Nie wiem, co jego mieszkańcy zrobią.

Stanisława Jurkowska wyciąga plik dokumentów i mówi, że w tej okolicy sytuacja graniczno-własnościowa jest zabagniona, w sądzie ma już jedną sprawę. Wystarczy popatrzeć na granicę jej posesji, wyznaczał ją chyba ktoś w stanie nietrzeźwym. Jednak to, co teraz wymyślili urzędnicy, aby - jej zdaniem - pokryć swoje błędy, to rekord świata. Postanowili wyznaczyć inną drogę, która wciska się między ogrodzenia posesji i ma raptem 2,6 metra szerokości.

- Zapewne będą chcieli poszerzyć ten pas naszym kosztem Jakby tego było mało biegnie po naszym szambie, przyłączach, opasce budynku, który i bez tego już pęka - dodaje oburzona Jurkowska, której rodzina od lat dzierżawiła teren, po którym ma przebiegać droga.

Zdzisława Grabowska ze szprotawskiego magistratu tego oburzenia nie rozumie, zwłaszcza że błędy przy sprzedaży tej nieruchomości - jeśli z takimi mamy do czynienia - popełniono znacznie wcześniej. Nowa droga jest wyjściem z obecnego kryzysu. Nawiasem mówiąc oznaczona jest na mapach jako droga gminna.

- Wcale nie byłabym taka pewna, że pas drogi ma tylko 2,6 metra, potrzebne są nowe pomiary, które już zleciliśmy - dodaje. - Wiele szamb i przyłączy znajduje się pod drogami i nie stanowi to jakiejś specjalnej przeszkody. Wiemy, że mieszkańcy przyzwyczaili się do takiego, a nie innego układu, ale niestety wszystko się zmienia... Przyzwyczajenie nie zawsze jest prawem.

Pytany przez nas geodeta - prosi o anonimowość - przyznaje, że na naszych mapach geodezyjnych panuje spory bałagan, który przez lata nikomu nie przeszkadzał. Jednak w czasach, gdy szukamy w miastach każdego skrawka ziemi, a ludzie coraz lepiej zdają sobie sprawę z wartości nieruchomości, do kolizji dochodzi coraz częściej. A wojny o drogę stają się regułą.

- Nie wyobrażam sobie, aby na nową drogę zabrano część mojego ogródka - mówi Zbigniew Jach. - Będę bronił każdego skrawka ziemi. To granica działki jeszcze sprzed 1945 roku, słupki ogrodzenia są poniemieckie. Ktos ma bałagan w papierach, ale z pewnością nie ja.

autor Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powyborczy wywiad z Mirosławem Gąsikiem

dodano: 2024-04-10 09:09:38, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Rozmawiamy z Mirosławem Gąsikiem, który w niedzielnych wyborach samorządowych już w pierwszej turze zwyciężył w rywalizacji o fotel Burmistrza.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Poznaliśmy radnych Powiatu żagańskiego

dodano: 2024-04-08 13:20:43, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Mieszkańcy gmin Szprotawa, Małomice i Niegosławice wybrali 7 przedstawicieli do Rady Powiatu Żagańskiego. Oto lista reprezentantów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wybory w sąsiednich gminach

dodano: 2024-04-08 09:13:06, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W Małmicach o wygranej Burmistrza zadecydowało dokładnie 100 głosów. W gminie Niegosławice zaś o tym kto zasiądzie w fotelu wójta zadecyduje druga tura, w której zmierzy się dwóch doświadczonych już włodarzy.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosław Gąsik ponownie Burmistrzem

dodano: 2024-04-08 06:50:48, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Mieszkańcy miasta i gminy Szprotawa ponownie zaufali Mirosławowi Gąsikowi. Obecny Burmistrz będzie nadal pełnił swoją fukncję bowiem uzyskał 4858 głosów co stanowiło 72,25% ogólnej liczby głosów. Oznacza to, że w Szprotawie nie będzie drugiej tury wyborów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.