Wraca temat likwidacji poradni pedagogicznej

dodano: 2008-02-02 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Na forum rady powiatu wraca temat likwidacji poradni pedagogicznej. Starostwo konieczność łączenia jej z żagańską tłumaczy względami oszczędnościowymi. Jej pracownicy, nauczyciele, szprotawianie są przekonani, ze to kolejne szykany pod adresem miasta.Wtorek, godz. 12.00. W poradni pedagogicznej w Szprotawie, zamiast dzieci, nad papierami ślęczą dorośli. Próbują poradzić sobie i innym. Piszą pismo do żagańskiego starostwa w obronie swojej placówki.

- To już kolejne podejście pod likwidację naszej placówki - tłumaczy dyrektorka Grażyna Szczepaniak. - Mieliśmy raptem kilka miesięcy spokoju. Teraz mówi się o łączeniu naszej placówki z żagańską.

Dlaczego sprawa wróciła akurat teraz? Jak nieoficjalnie komentuje się w Szprotawie ponieważ jeden radnych powiatowych ma problemy ze zdrowiem i nie weźmie udziału w kolejnych sesjach. To jeden z dziesięciu radnych będących zwolennikiem ocalenia Poradni. Na ostatnim posiedzeniu sprawa nie przeszła - był remis.

Połowa nie przyjedzie

Pytani o to dlaczego chcą ich zlikwidować pracownicy paradni wzruszają bezradnie ramionami. Jak zapewniają nie mają zielonego pojęcia. Oszczędności? W końcu pracują w pomieszczeniach należących do starostwa.

Ponieważ zapewniono ich, że wszystkie merytoryczne etaty zostaną, a będą tylko przeniesione do Żagania nie sądzą, aby oszczędności - jak wyliczyli - były większe niż jakieś 60 tys. zł. Pojawia się także argument lokalowy - pomieszczenia poradni potrzebne są innym działającym w tych budynkach placówkom.

- Już wiemy, że znaczna część rodziców dzieci do żagańskiej poradni nie przywiezie - uważa pedagog Anna Andruszkiewicz. - I to przede wszystkim ze względów finansowych. Dla wielu rodzin będzie to przecież znaczyło konieczność jazdy z przesiadką... Dodajmy do tego potrzeby miasta, czy sąsiadujących z nami domu dziecka i ośrodka szkolno-wychowawczego.

Tymczasem z roku na rok dzieci, którymi poradnia powinna, a nawet musi się zająć przybywa. 800 badań rocznie, 371 opinii, 79 orzeczeń... Wszystko poprzedzone badaniami. To wyniki roku ubiegłego, a już wiadomo, że bieżący będzie oznaczał jeszcze więcej pracy.

Patrząc na statystykę, co trzecie dziecko potrzebuje bowiem pomocy psychologiczno-pedagogicznej. A wystarczy spojrzeć na mapę - Zimna Brzeźnica, Wilczyce... Do stolicy powiatu jest dobre 30 kilometrów. Z dwojga złego łatwiej stamtąd dostać się do Nowej Soli niż Żagania.

Zabierają ze Szprotawy

Po co zatem ta rewolucja? W Szprotawie ludzie mają opinię wykrystalizowaną - to chodzi o rywalizację między tym miastem i Żaganiem. Jak mówi się w tym pierwszym mieście, stolica powiatu tnie wszystko po kolei. Najpierw był wydział komunikacji, później rejonowy zarząd dróg, teraz poradnia... I złośliwie pytają na co teraz przyjdzie kolej.

Plany likwidacji poradni trafiły m.in. do szprotawianina, radnego sejmiku wojewódzkiego Józefa Rubachy. Ten nie kryje oburzenia.

- Pod koniec lat 70. Szprotawa była wymieniana w gronie miast walczących o status powiatu, miała wiele instytucji służących miastu i ościennym gminom - tłumaczy. Nie udało się. Z punktu widzenia Szprotawy obecny układ powiatów jest niekorzystny. Nie rozumiem gdy kolejne ograniczenia urzędów w Szprotawie tłumaczy się oszczędnościami lub dbałością o lokal. A gdzie tutaj jest człowiek? Tylko czekać aż powiat weźmie się do robienia porządków w szkolnictwie ponadgimnazjalnym...

Rubacha nie kryje, że jest zbulwersowany i rozpoczął walkę o zachowanie poradni w kuratorium, we władzach wojewódzkich, samorządowych. I namawia do tego samego władze Szprotawy.

Czy to jest cel

Pracownicy poradni napisali petycję do starostwa z prośbą o wzięcie pod uwagę ich racji, a raczej interesów najmłodszych mieszkańców tej części powiatu. Bo tak naprawdę dla nich szprotawsko-żagańskie rozgrywki nie mają większego znaczenia.
- Na jednym ze spotkań starosta powiedział, że celem jego działania jest likwidacja poradni - relacjonuje jeden z pracowników poradni. - Nie wiem, myślę, że starostwo powinno mieć bardziej ambitne plany...

Pytaliśmy dyrektorów szkół w gminach Szprotawa, Niegosławice, Brzeźnica, co o powiatowych planach sądzą. odpowiedzieli krótko - katastrofa. Mail z pytaniem o oficjalne powody powstania takiego projektu przesłaliśmy również do żagańskiego starosty. Poinformujemy o nich w jednym z najbliższych wydań GL.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowa droga połączy Sowiny z obwodnicą

dodano: 2024-04-23 09:29:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski w Szprotawie ogłosił przetarg na wykonanie projektu oraz uzyskanie decyzji i zezwoleń na budowę drogi łączącej Sowiny z obwodnicą. Planowana inwestycja ułatwi mieszkańcom dzielnicy Iława wyjazd z miasta, a także pozwoli na przeniesienie ruchu cieżarowego zmierzającego do Małomic w wiekszości po za miasto.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Gmina Niegosławice wybrała Wójta

dodano: 2024-04-22 07:00:18, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Druga tura wyborów Wójta Gminy Niegosławice pokazała jak ważny jest każdy głos. O zwyciestwie w wyścigu o fotel Wójta zdecydowało 17 głosów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.