Wygrał z burmistrzem

dodano: 2009-04-05 16:25:31, autor: , źródło: Gazeta Regionalna

Franciszek Sitko, burmistrz Szprotawy, przegrał proces ze Zdzisławem Popieniukiem. Poszło o konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1, który Popieniuk wygrał. Ale posady nie dostał.Podałem gminę do sądu pracy, złożyłem także skargę do wojewody lubuskiego, bo uznałem, że burmistrz złamał prawo - wyjaśnia Z. Popieniuk.

W czerwcu 2007 roku burmistrz ogłosił konkurs na dyrektora SP nr 1. Zgłosiło się trzech kandydatów: Jan Suchecki, Ewa Sawicka oraz Z. Popieniuk. Do drugiego etapu przeszli Popieniuk i Sawicka. 12 - osobowa komisja stosunkiem głosów 7:5 wybrała Popieniuka. Burmistrz unieważnił wynik konkursu po tym, jak E. Sawicka złożyła odwołanie. Twierdziła, że w komisji zasiadała krewna jej konkurenta, Danuta Piaskowa (córka siostry teściowej Popieniuka). Burmistrz postanowił, że dyrektorem zostanie Sawicka. Argumentował, że kieruje się etyką i zasadami obiektywizmu.

Powinien mianować dyrektorem

Po interwencji Z. Popieniuka wojewoda lubuski skierował skargę na decyzję burmistrza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten utrzymał w mocy zarządzenie F. Sitki, ale wojewoda odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję pierwszej instancji. NSA orzekł, że burmistrz źle zinterpretował rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły i trybu pracy komisji konkursowej.

Podobny wyrok wydał 5 marca tego roku Wydział Pracy Sadu rejonowego w Żaganiu.

W uzasadnieniu można przeczytać, że w komisji nie mogą zasiadać osoby związane z kandydatami do drugiego stopnia pokrewieństwa. Zaś D. Piaskowa to powinowata Popieniuka dopiero w czwartym stopniu. Sąd uznał, że burmistrz popełnił błąd unieważniając wyniki konkursu i zobowiązał go do "przedstawienia Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty Zdzisława Popieniuka jako kandydata na dyrektora SP nr 1 wyłonionego w wyniku konkursu, w celu objęcia stanowiska zgodnie z ustawą o systemie oświaty".

- Oznacza to, że od nowego roku szkolnego burmistrz powinien mianować mnie dyrektorem - dodaje Z. Popieniuk. Czekam na ruch pana Sitki.

Etyka to tylko wymówka

Jak sie dowiedzieliśmy, burmistrz poprosił o uzasadnienie wyroku, ponieważ zamierza złożyć odwołanie. Na nasze pytania przesłane mailem nie miał czasu odpowiedzieć.

Roman Sondej Lubuski Kurator Oświaty czeka na informację w tej sprawie od Z. Popieniuka i burmistrza Sitki. - Przeanalizuję sprawę i dopiero wtedy podejmę odpowiednie działania. Jeśli burmistrz złamał prawo, będzie musiał naprawić swój błąd - zapowiedział R. Sondej.

W Szprotawie nie milkną echa trwającej już 2 lata sprawy. Burmistrz mówi, że unieważniając konkurs kierował się etyką, bo potępia rodzinne układy. Jak to się ma do przetargów Urzędu Miasta na dostawę materiałów budowlanych, które wygrywa firma, gdzie pracuje syn pana Sitki? - kwituje mieszkaniec Szprotawy.

autor Piotr Piotrowski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchane atrakcje czekają na Błoniach

dodano: 2024-04-14 14:38:42, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Jeżeli planujesz rodzinny spacer w niedzielne popołudnie nie możesz ominąć Szprotawskich Błoni, gdzie na młodszych mieszkańców naszego miasta czekają dmuchane atrakcje!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powyborczy wywiad z Mirosławem Gąsikiem

dodano: 2024-04-10 09:09:38, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Rozmawiamy z Mirosławem Gąsikiem, który w niedzielnych wyborach samorządowych już w pierwszej turze zwyciężył w rywalizacji o fotel Burmistrza.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Poznaliśmy radnych Powiatu żagańskiego

dodano: 2024-04-08 13:20:43, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Mieszkańcy gmin Szprotawa, Małomice i Niegosławice wybrali 7 przedstawicieli do Rady Powiatu Żagańskiego. Oto lista reprezentantów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wybory w sąsiednich gminach

dodano: 2024-04-08 09:13:06, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W Małmicach o wygranej Burmistrza zadecydowało dokładnie 100 głosów. W gminie Niegosławice zaś o tym kto zasiądzie w fotelu wójta zadecyduje druga tura, w której zmierzy się dwóch doświadczonych już włodarzy.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.