Załóż firmę, dostaniesz dotację

dodano: 2010-01-29 16:48:38, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

Starostwo powiatowe w Żaganiu rozpoczyna projekt pod nazwą „Moja firma”. Można w nim uzyskać 40 tysięcy złotych dotacji i po tysiąc złotych miesięcznie na prowadzenie działalności. Ale droga do własnego biznesu jest długa i wyboista.Nabór do projektu rozpoczyna się 8 lutego i potrwa do kwietnia. W pierwszym etapie zostanie przyjętych 60 podań. Po formalnej weryfikacji zostanie ich 30. Po etapie weryfikacji psychologicznych i rozmów kwalifikacyjnych zostanie 15 szczęśliwców, którzy pod koniec roku mogą otrzymać pieniądze na prowadzenie wymarzonej działalności. – W projekcie weźmie udział 20 bezrobotnych – informuje Krzysztof Jarosz, żagański starosta. – Będziemy preferować albo osoby bardzo młode, albo te, po 50 roku życia. O dotację może się też starać 5 pracujących osób. Jednak pod warunkiem, że są w okresie wypowiedzenia lub pracują w przedsiębiorstwie zatrudniającym do 9 pracowników.

Kolejne 5 miejsc przeznaczono dla osób nieaktywnych zawodowo, które na przykład przez kilka lat pracowały za granicą, a teraz mają problemy z odnalezieniem się na rynku pracy.

Po sprawdzeniu formalnym, kandydaci zostaną poddani psychotestom, które mają określić, czy nadają się do prowadzenia własnej firmy. Najlepsza 30-tka przez kilka miesięcy będzie się szkolić m.in. w pisaniu biznesplanów.

Szkolenie obejmuje blok wyjazdowy, którego koszty pokryją projektodawcy. Na sam koniec odbędą się rozmowy kwalifikacyjne, podczas których zostaną wyłonieni finaliści. Jednak to nie wszystko. Żeby otrzymać bezzwrotna dotację, trzeba jeszcze mieć dwóch żyrantów, zarabiających po 2 tys. zł brutto, którzy zagwarantują zwrot dotacji, jeśli nowa firma nie poradzi sobie przez rok.

Jest o co walczyć, bo oprócz pieniędzy będzie można liczyć na pokrycie opłat za telefon, czynszu itp., w wysokości nawet 1,2 tys. zł miesięcznie. Jednak wymogi, które trzeba spełnić są mocno wyśrubowane. – Jestem kierowcą – opowiada Paweł Wyrwiński ze Szprotawy, bezrobotny od 3 lat. – Na początku, w urzędzie pracy zaproponowano mi szkolenie na prawo jazdy kategorii E. Po czasie mogę powiedzieć, że to tylko następny papier. Nie pomógł mi w żaden sposób w znalezieniu pracy.

Pan Paweł myślał o założeniu firmy, ale wymagania postawione przed nim były zbyt wygórowane. – 40 tys. zł bezzwrotnej dotacji brzmi zachęcająco – stwierdza. – Ale to pewnie tak obwarowane, że jej otrzymanie będzie niemożliwe.

Z czego mają się utrzymywać bezrobotni podczas szkoleń? – Projekt nie przewiduje stypendiów – odpowiada starosta. – Chcemy, żeby pieniądze otrzymali najlepsi, dający największe gwarancje powodzenia własnej firmy. Myślę, że korzyści będą również dla piętnastki, która odpadnie w trakcie.

Były już przypadki, gdy bezrobotni, zachęceni dotacjami z Unii Europejskiej, otwierali własne firmy, a dotacje spływały dopiero po kilku miesiącach.– Liczymy, że w tym przypadku nie będzie opóźnień – zaznacza K. Jarosz. – Na dotacje będzie można liczyć dopiero w listopadzie lub grudniu.

Po co tak długi cykl szkoleń, jeśli firmę chce założyć np. dobry murarz lub ślusarz? – To program skierowany do bardziej innowacyjnych firm – tłumaczy starosta. – Murarz ma zazwyczaj narzędzia pracy w domu. Na założenie takich firm są mniej wymagające programy.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaginął 29-latek ze Szprotawy

dodano: 2024-05-16 16:46:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Szprotawscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego 29-letniego Dariusza Stachowskiego ze Szprotawy, który ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną wieczorem 15 maja 2024 roku.

[Aktualizacja] Zaginiony mężczyzna został już odnaleziony.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kierowcy uważajcie na Kożuchowskiej

dodano: 2024-05-15 15:39:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Dnia 15 maja 2024 roku w Szprotawie na skrzyżowaniu ulic Kożuchowskiej i Kolejowej doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Aktualnie ma miejscu pracuje ekipa pogotowia ratunkowego, policja oraz straż pożarna. Chwilogo droga jest zamknięta i tworzą się korki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosłąw Gąsik prawomocnie oczyszczony

dodano: 2024-05-11 06:52:13, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Można powiedzieć, że to koniec ponad czteroletniej batalii obecnego burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika o odzyskanie dobrego imienia. 22 kwietnia 2024 uprawomocnił się wyrok uniewinniający.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.