Czy gimnazjum połączy się z liceum?

dodano: 2011-02-21 14:46:21, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

"Kto okradnie nas ze szkoły, będzie na zawsze potępiony”, "Nie zamykajcie naszej szkoły, bo będą z nas matoły”. Takimi i innymi hasłami była udekorowana hala sportowa gimnazjum nr 1, podczas spotkania z rodzicami.



W szprotawskim gimnazjum nr 1 uczy się 413 uczniów. Obsługuje ich 55 pracowników, w tym 35 nauczycieli. Szkoła jest duża i nowoczesna. Połączona z nową halą sportowo-widowiskową, niedawno wybudowaną przez miasto. Ma nowe okna i ogrzewanie. Dyskusja na temat możliwości przeniesienia gimnazjalistów do budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i połączenia z liceum ogólnokształcącym pojawiła się podczas jednego ze spotkań burmistrza Józefa Rubachy z mieszkańcami miasta, w Szprotawskim Domu Kultury. O taką możliwość pytali mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie. Jednak do zarządu powiatu, prowadzącego szprotawskie LO nie wpłynął żaden wniosek o połączenie obu szkół. – Nikt nie zwrócił się do nas z pomysłem przejęcia gimnazjum – podkreśla Maciej Boryna, radny powiatowy ze Szprotawy, członek zarządu powiatu. – Taki projekt nie był rozpatrywany przez zarząd.

Na czwartkowe popołudnie zostało zwołane zebranie rodziców, nauczycieli i przyjaciół gimnazjum, pod hasłem "Nie chcemy, żeby przejęło nas liceum”. Ale tego samego dnia, na stronie urzędu miasta pojawił się program wtorkowej sesji rady miasta, w którym burmistrz planuje połączenie gimnazjum ze szkołą podstawową nr 1, a nie Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych. – Jesteśmy otwarci na utworzenie zespołu szkół z SP 1 – stwierdza Stefan Gołek, dyrektor gimnazjum.- Mamy nadzieję, że radni podejmą słuszną decyzję.
S. Gołek, były radny powiatowy zaznacza, że protest był konieczny, bo radni mogli przedstawić podczas sesji inny projekt uchwały, zaś do połączenia z liceum nie musi być uchwały rady miasta, a jedynie rady powiatu. – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych chciał już utworzyć klasę gimnazjalną – wspomina dyrektor. – Ale zablokowaliśmy ten pomysł, bo oni wybraliby najlepszych uczniów, a nam pozostawiliby słabszych.

Na zebranie zostały zaproszone instytucje, współpracujące ze szkołą. Teresa Zima, dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury mówiła, że placówka dobrze współpracuje z gimnazjum nr 1. W podobnym tonie wypowiadali się również przedstawiciele innych instytucji. Także gimnazjaliści: Łukasz Bajcer i Ada Syrycka wypowiadali się w równie dramatycznym tonie. – Nie niszczcie naszej szkoły – ze łzami w oczach apelowali uczniowie.
Na sali obecny był Andrzej Skawiński, przewodniczący rady miasta. – Jestem zdziwiony dzisiejszym tematem zebrania – stwierdza. – Porządek obrad, który mówi o połączeniu gimnazjum z SP 1 pojawił się dopiero dzisiaj. Być może organizatorzy spotkania nie wiedzieli o nim.
Zaskoczony był również wiceburmistrz Paweł Chylak. – Na zakończenie powiedziałem o planach miasta i zebranie zaraz się skończyło – uściśla. – Nie wszystkim się to podobało.
- Dla mnie, jako rodzica, najważniejszą sprawą jest, aby dzieci nie chodziły do zespołu szkół nr 2 przy ul. Sobieskiego – tłumaczy Marzena Reguła, mama Rafała, ucznia gimnazjum i Marlenki, uczennicy SP1. – Połączenie obu szkół nie stanowi dla mnie problemu.

We wtorek, podczas sesji, szprotawscy radni będą rozpatrywać jedynie plany utworzenia zespołu szkół z gimnazjum nr 1 i SP nr 1. Oprócz tego burmistrz zaproponuje likwidację wiejskich szkół w Lesznie Górnym, Długiem i Siecieborzycach i utworzenie w ich miejsce filii szkoły podstawowej w Wiechlicach. Proponowane zmiany mają przynieść ponad 1 mln zł oszczędności. Jednak to zbyt mało, aby załatać dziurę oświatową, która według władz miasta wynosi 6 mln zł. – Nie będziemy likwidować żadnej szkoły – zaznacza J. Rubacha. – Będzie ciężko, ale postaramy się utrzymać istnienie placówek we wszystkich miejscowościach.
Takie postawienie sprawy wywołało oklaski wśród mieszkańców, którzy tego samego dnia, ze spotkania w gimnazjum przenieśli się na kolejne spotkanie – tym razem z burmistrzem, w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury. Było ono poświęcone bilansowi otwarcia gminy, w którym sprawy oświatowe znalazły ważne miejsce.

Autor: Małgorzata Trzcionkowska

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchańce znów staną na Błoniach

dodano: 2024-04-26 07:57:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już w tę niedzielę 28 kwietnia 2024 roku na szprotawskich Błoniach ku uciesze dzieciaków po raz drugi staną dmuchańce. Prognozy pogody są optymistyczne podpowiadamy więc jak urozmaicić czas Waszym Pociechom.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.