Wiejskie szkoły zostaną filiami Wiechlic

dodano: 2011-02-23 08:29:15, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

Radni miejscy podjęli we wtorek decyzję o połączeniu szkoły podstawowej nr 1 z gimnazjum przy ul. Kopernika. Podjęli też decyzję o likwidacji szkół w Lesznie Górnym, Długiem i Siecieborzycach, mimo sprzeciwów mieszkańców wsi.



Na wtorkową sesję radę miasta przyszli dyrektorzy placówek oświatowych, a także nauczyciele i rodzice dzieci z likwidowanych szkół. - Kiedyś my, mieszkańcy wsi, mieliśmy osobną gminę - denerwował się Tadeusz Machnicki ze wsi Długie. - Bez pytania przyłączono nas do miasta. Teraz bez pytania chce się nam zlikwidować szkołę. Tak właśnie postępuje się z wieśniakami!
Machnicki wspomniał, że wiejskie placówki były budowane w czynie społecznym, przez mieszkańców wsi. - Jest w nich pot i krew. Jak we wrześniu będziecie chcieli posłać nasze dzieci do Szprotawy, to ich nie puścimy - mówił.

Jan Suchecki, dyrektor szkoły w Siecieborzycach podkreślił, że reforma oświaty jest potrzebna, ale tworzenie filii szkoły podstawowej w Wiechlicach nie da wielkich oszczędności. - Można ich szukać w szkolnych bibliotekach, czy pedagogach - wytykał. - Ale nie tędy droga.
Zebrani wytykali, że gdy wiejskie podstawówki staną się filiami, to łatwo będzie można je zlikwidować. - Jesteśmy zdecydowanie przeciwko pomysłowi tworzenia filii oraz zespołu szkół z SP-1 oraz gimnazjum nr 1 - stwierdza Wiesław Serafin, prezes ZNP. - Uważamy, że istniejąca sieć szkół jest optymalna. Oszczędności może przynieść jedynie likwidacja stanowisk dyrektorów. Ale na wsiach będą zastępcy lub kierownicy, z pensją o 100 zł niższą, niż źle opłacani dyrektorzy. Jesteśmy też przeciwni przejmowaniu szkół przez stowarzyszenia.

W. Serafin wytyka, że reforma oświaty została źle przygotowana przez gminę, która w pierwszej wersji chciała zlikwidować aż 6 szkół; na wsiach i w mieście.
W podobnym tonie wypowiada się Ryszard Kabza, przewodniczący międzyzakładowej komisji NSZZ Solidarność pracowników oświaty. - Jeśli ktoś chce utrzymać placówki wyłącznie z subwencji oświatowej i jedynym kryterium jest ilość uczniów w klasie, to tak się właśnie dzieje - stwierdził.
Za uchwałą o likwidacji wiejskich szkół był m.in. radny Stanisław Wypasek z Witkowa. - Bardzo przeżyłem, gdy przestała istnieć szkoła w mojej wsi - zaznaczył. - Uważam, że powinny zostać placówki w trzech największych wsiach, ale w ciągu 2 miesięcy trzeba opracować dalsze plany i policzyć koszty ich funkcjonowania.

- Burmistrzem się bywa, wiem o tym najlepiej - powiedział radny Franciszek Sitko, były burmistrz Szprotawy. - Wierzę, że aktualny burmistrz dotrzyma słowa i utrzyma filie szkoły na wsiach. Jednak gdy się zmieni władza, to likwidacja tych placówek będzie bardzo prostym zabiegiem.
Radni opozycji wytykali, że w filiach będą problemy z podejmowaniem decyzji, a dyrekcja może zacząć łączyć klasy, aby szukać oszczędności. Ostatecznie radni głosowali imiennie, pod ostrzałem spojrzeń z sali. Jednak większością głosów podjęli decyzję o zamiarze likwidacji szkół w Lesznie Górnym, Długiem i Siecieborzycach. Stosunkiem głosów 12 do 8 przeszła też uchwała o likwidacji SP-1 i połączeniu jej z gimnazjum przy ul. Kopernika. - To pozwoli na wyłączenie z eksploatacji budynku szkolnego przy ul. Krasińskiego - tłumaczył burmistrz Józef Rubacha.

W głównym budynku "jedynki” mają zostać dzieci z klas I-IV. Najstarsi mają się przenieść do budynku gimnazjum. - Przyjęcie uczniów nie będzie dla nas stanowiło problemu - wyjaśnia Stefan Gołek, dyrektor gimnazjum nr 1. - Nie ma potrzeby grodzenia szkoły i wydzielania pomieszczeń dla młodszych uczniów.
Przeciwni połączeniu byli nauczyciele z SP-1, którzy skierowali do rady list. Zaznaczyli w nim, że w jednej placówce uczy się ponad 500 dzieci, w drugiej ponad 400 gimnazjalistów. Tworzenie tysięcznego molocha może doprowadzić do patologii i bałaganu. To oburzyło S. Gołka, który stwierdził, że w jego szkole jest bezpiecznie.
Czy połączenie placówek przyniesie oszczędności? - W jednej i drugiej szkole są nauczyciele, dla których brakuje godzin - wyjaśnia S. Gołek. - Ale to zaledwie kilka osób. Oszczędności może też przynieść zmniejszona obsługa szkoły.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchańce znów staną na Błoniach

dodano: 2024-04-26 07:57:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już w tę niedzielę 28 kwietnia 2024 roku na szprotawskich Błoniach ku uciesze dzieciaków po raz drugi staną dmuchańce. Prognozy pogody są optymistyczne podpowiadamy więc jak urozmaicić czas Waszym Pociechom.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.