Niebezpieczne salto kusi młodych ludzi

dodano: 2007-08-08 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

W niedzielę na szprotawskim basenie doszło do wypadku. Młody człowiek ćwiczący salto uderzył głową o brzeg.- Nie wyobrażam sobie wakacji w Szprotawie bez tej pływalni - przyznaje Kacper Kurysz. - Mieszkam przy ulicy Chrobrego to mam blisko. Przychodzę zawsze jak jest pogoda, nawet wtedy gdy nie jest zbyt ciepło.

Szprotawski obiekt, zbudowany w 1936 roku, należy do największych i najciekawszych w województwie. Wczoraj pławiły się tutaj setki ludzi. Wyróżnia się wieżą, z której można skakać do wody. Najodważniejsi zanim z pluskiem wpadną do basenu, w powietrzu wywijają różne figury.
- Umiem robić salto i uwielbiam to! - chwali się Piotr ¦liwański. - Dlaczego? Bo to fajne wrażenie, jakby się latało.
- To jest ekscytujące jak się leci - potwierdza Tadeusz Przybył. - Każde salto jest wyzwaniem. Skokom z wieży towarzyszy adrenalina, która bierze się ze strachu.

Czy chłopcy zdają sobie sprawę, że tego typu skoki są niebezpieczne?
- Pewnego razu widziałem jak jedna z dziewczyn uderzyła ręką o betonowy brzeg basenu - opowiada Tadek. - Została zepchnięta z wieży przez kolegę. Jak się okazało, połamaną rękę musieli składać lekarze.

Tadek i Piotrek przekonują, że na basenie nie ma miejsca na wygłupy. - Trzeba uważać - mówią krótko. Jednak praktyka wygląda inaczej. Ratownicy dość często obserwują niebezpieczne zachowania.

- Wiadomo, że tutaj nie obędzie się bez ekscesów - stwierdza Przemysław Lis, ratownik. - Interweniujemy natychmiast, gdy widzimy jak ludzie ganiają się, jeden drugiego wrzuca do wody czy wręcza spycha z brzegu.

Ratownicy z niepokojem obserwują tych, którzy ćwiczą salto. Niestety w niedzielę doszło do wypadku. - Chłopiec skakał z brzegu i o ten brzeg zahaczył głową. Opatrzyliśmy ranę i wezwaliśmy pogotowie, by delikwent został dokładnie zbadany - przestrzega Lis. - Chciał trenować salto, a skończył we szpitalu.

Regulamin pływalni, której głębokość przekracza cztery metry, nie zabrania skakać z wieży. Salto jest dozwolone. - Jak ktoś nie ma o tym zielonego pojęcia i próbuje wykonać skok to tak to się kończy - irytuje się ratownik. - Sam sobie naważył.

Najlepiej więc trenować z instruktorem. Na szprotawskiej pływalni pracuje dwóch ratowników i także oni mogą udzielić wskazówek. - W lipcu było ich trzech, jednak jeden nie przedłużył umowy na sierpień. Przy zmniejszonej obsadzie wydłużyliśmy godziny pracy - informuje Marian Hołodyk z zakładu gospodarki komunalnej.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jubileuszowy festiwal Ziemia i Pieśń

dodano: 2022-06-29 11:30:52, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

W najbliższy weekend od 1 do 3 lipca 2022 odbędzie się jubileuszowy, bo XXX Festiwal Ziemia i Pieśń.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już w sobotę otwarcie basenu

dodano: 2022-06-22 16:13:32, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Zarząd Nieruchomościami "CHROBRY" Sp. z o. o.

Już od soboty 25 czerwca 2022 roku można będzie się ochłodzić na szprotawskim basenie miejskim. Strzeżone kąpielisko będzie otwarte dla chętnych codziennie od 10:00-18:00.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyspa skarbów

dodano: 2022-06-09 09:22:00, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Przy ulicy Młynarskiej powstanie strefa relaksu - Wyspa skarbów.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marcelina potrzebuje pilnej operacji serca!

dodano: 2022-06-08 21:34:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Marcelina Sakuta urodziła się ze złożoną, śmiertelną wadą serca. Lekarze szacowali, że nie przeżyje nawet kilku dni... Dziś ma 17 lat i wciąż walczy o życie. Niestety w Polsce nie ma już dla Niej ratunku... Wspólnie możemy pomóc Marcelinie wygrać kolejną walkę o życie!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.