Park Słowiański
Park Słowiański jest Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym. Ma 85 hektarów powierzchni i jest zlokalizowany w pradolinie Bobru na południowy-zachód od miasta.
Park posiada udokumentowaną historię sięgającą średniowiecza, kiedy to należał do śląsko-piastowskiej domeny książęcej, a następnie do zakonu Magdalenek. Jego urządzaniem zajęto się pod koniec XIX wieku, a w latach 30-tych XX wieku ogłoszono rezerwatem. Do Parku zbudowano kładkę przez Bóbr, usypano Wyspę Zaręczynową w kształcie serca, posadzono sprowadzane gatunki roślin. Projektanci Zespołu uważają, że historyczny park urządzano z inspiracji Parku Mużakowskiego w Łęknicy.
O każdej porze roku Park Słowiański ma do zaoferowania spacerowiczom niezwykły urok. Do jego atutów należą: świeże powietrze, zabytkowe drzewa (pomniki przyrody), kryjąca tajemnice „Górka Miłości”, szum rzeki, śpiew ptaków, ciekawie poprowadzony szlak turystyczny.
Głównym przedmiotem ochrony są tam zabytkowe grądy, olsy Ľródliskowe i pradolina geologiczna. Ponadto zarejestrowano tu ponad 70 gatunków ptaków, w tym aż 7 gatunków dzięciołów. Osobliwością Parku jest występowanie żółwia błotnego i traszki zwyczajnej w okolicach tzw. Grzęzawiska Chorwackiego.
Przy wejściu do parku z ulicy Parkowej umieszczono tablicę informacyjną, dzięki której każdy chętny może zapoznać się z przebiegiem szlaku i bez problemu odnaleźć najciekawsze obiekty. Szlak oznaczono na drzewach kolorem niebieskim.
O każdej porze roku na spacerowiczów czekają piękne widoki: wiosną wysyp kolorowych kwiatów i budząca się do życia przyroda; latem soczysta zieleń; jesienią złote liście i możliwość przyjrzenia się przygotowaniom zwierząt do zimy; zimą ośnieżone drzewa.