Spotkanie z kulturą cygańska

dodano: 2015-02-16 09:36:28, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Szprotawski Dom Kultury serdecznie zaprasza na spotkanie z kulturą cygańską i jej twórcami, 21 lutego o godz. 17.oo. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej SzDK. Wstęp 18 zł ( bilety grupowe 15 zł ) rezerwacja tel 68 376 24 01 i na stronie www.szdk.plO zwyczajach i tradycji , która jest ciągle jeszcze nie do końca odkrytą tajemnicą, mało znaną społeczności i budzącą ciekawość , będzie opowiadał Edward Dębicki . Wraz z nim wystąpią Ewa Dębicka i tancerka zespołu Terno .
Podczas spotkania usłyszymy wiersze m.inn i słynnej Papuszy - prywatnie ciotki pana Edwarda, muzykę i śpiew. Zobaczymy taniec cygański oraz film który powstał na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, pt. " Zobacz jak się kręcą tylne koła wozu". Wyświetlany w kinach i w TVP -Kultura.
Szanowni Państwo zanurzmy się wspólnie - podczas dwugodzinnego spotkania- w świat kultury cygańskiej . Świat malowany czasem melancholijną ,czasem bardzo energetyczną pieśnią i muzyką, okraszony zmysłowym tańcem a wszystko to w pięknej klimatycznej scenerii . Jako ciekawostkę podam ,że Tabor, z którego wywodzi się Edward Dębicki podczas swoich licznych wędrówek zatrzymał sie w okolicy Szprotawy. I zgodnie z tradycjami w czasie zimy mieszkali w wynajętych mieszkaniach. W tym czasie w Taborze przebywała słynna poetka Papusza . Dębicki często w swoich wspomnieniach, powraca do tych chwil .

kilka słów o głównym bohaterze spotkania

EDWARD DĘBICKI – obchodzi 60 –lecie pracy artystycznej i twórczej. To przede wszystkim muzyk – wirtuoz akordeonu, kompozytor (200 piosenek, w tym nagrodzona GRAND PRIX na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1995 r. piosenka „Idź w swoją Stronę” w wykonaniu Edyty Geppert), piosenki dla Anny German, to kilkanaście widowisk muzycznych oraz muzyka filmowa. Prezes i założyciel STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW I PRZYJACIÓŁ KULTURY CYGAŃSKIEJ w Gorzowie Wlkp. Dyrektor, inicjator i pomysłodawca MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ ZESPOŁÓW CYGAŃSKICH – już XXVI lat „60-lecie obchodzi również założony przez E. Dębickiego w 1955r. CYGAŃSKI TEATR MUZYCZNY „TERNO”. Wykształcił około 500 artystów cygańskich, wielu z nich występuje obecnie na scenach artystycznych świata.
Za swój dorobek artystyczny i twórczy otrzymał wiele nagród i wyróżnień, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Honorowe Obywatelstwo Miasta Gorzowa Wlkp., został wybrany Lubuszaninem XX wieku. Za rozwój i ochronę kultury cygańskiej w świecie od Prezydenta International Fest Roma otrzymał pierwszego Cygańskiego Oskara.
Dwa lata temu Edward Dębicki z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, otrzymał najwyższe odznaczenie dla ludzi kultury i sztuki w Polsce , ZŁOTY MEDAL "Zasłużony dla Kultury Polskiej - GLORIA ARTIS".

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Maciej Siwicki powołany na Wicewojewodę Lubuskiego

dodano: 2024-07-15 07:12:54, autor: Redakcja, źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki

Maciej Siwicki - wieloletni szprotawski Radny - 12 lipca 2024 został powołany przez Premiera Donalda Tuska na stanowisko I Wicewojewody Lubuskiego.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.