Spotkanie z kulturą cygańska

dodano: 2015-02-16 09:36:28, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Szprotawski Dom Kultury serdecznie zaprasza na spotkanie z kulturą cygańską i jej twórcami, 21 lutego o godz. 17.oo. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej SzDK. Wstęp 18 zł ( bilety grupowe 15 zł ) rezerwacja tel 68 376 24 01 i na stronie www.szdk.plO zwyczajach i tradycji , która jest ciągle jeszcze nie do końca odkrytą tajemnicą, mało znaną społeczności i budzącą ciekawość , będzie opowiadał Edward Dębicki . Wraz z nim wystąpią Ewa Dębicka i tancerka zespołu Terno .
Podczas spotkania usłyszymy wiersze m.inn i słynnej Papuszy - prywatnie ciotki pana Edwarda, muzykę i śpiew. Zobaczymy taniec cygański oraz film który powstał na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, pt. " Zobacz jak się kręcą tylne koła wozu". Wyświetlany w kinach i w TVP -Kultura.
Szanowni Państwo zanurzmy się wspólnie - podczas dwugodzinnego spotkania- w świat kultury cygańskiej . Świat malowany czasem melancholijną ,czasem bardzo energetyczną pieśnią i muzyką, okraszony zmysłowym tańcem a wszystko to w pięknej klimatycznej scenerii . Jako ciekawostkę podam ,że Tabor, z którego wywodzi się Edward Dębicki podczas swoich licznych wędrówek zatrzymał sie w okolicy Szprotawy. I zgodnie z tradycjami w czasie zimy mieszkali w wynajętych mieszkaniach. W tym czasie w Taborze przebywała słynna poetka Papusza . Dębicki często w swoich wspomnieniach, powraca do tych chwil .

kilka słów o głównym bohaterze spotkania

EDWARD DĘBICKI – obchodzi 60 –lecie pracy artystycznej i twórczej. To przede wszystkim muzyk – wirtuoz akordeonu, kompozytor (200 piosenek, w tym nagrodzona GRAND PRIX na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1995 r. piosenka „Idź w swoją Stronę” w wykonaniu Edyty Geppert), piosenki dla Anny German, to kilkanaście widowisk muzycznych oraz muzyka filmowa. Prezes i założyciel STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW I PRZYJACIÓŁ KULTURY CYGAŃSKIEJ w Gorzowie Wlkp. Dyrektor, inicjator i pomysłodawca MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ ZESPOŁÓW CYGAŃSKICH – już XXVI lat „60-lecie obchodzi również założony przez E. Dębickiego w 1955r. CYGAŃSKI TEATR MUZYCZNY „TERNO”. Wykształcił około 500 artystów cygańskich, wielu z nich występuje obecnie na scenach artystycznych świata.
Za swój dorobek artystyczny i twórczy otrzymał wiele nagród i wyróżnień, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Honorowe Obywatelstwo Miasta Gorzowa Wlkp., został wybrany Lubuszaninem XX wieku. Za rozwój i ochronę kultury cygańskiej w świecie od Prezydenta International Fest Roma otrzymał pierwszego Cygańskiego Oskara.
Dwa lata temu Edward Dębicki z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, otrzymał najwyższe odznaczenie dla ludzi kultury i sztuki w Polsce , ZŁOTY MEDAL "Zasłużony dla Kultury Polskiej - GLORIA ARTIS".

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marysia Szymczak zdobyła złoto Mistrzostw Polski

dodano: 2023-09-25 09:38:36, autor: Redakcja, źródło: 90minut.pl

Podczas odbywających się w weekend 23-24 września 2023 roku Mistrzostw Polski U16 w Słubicach reprezentantka szprotawskiego Uczniaka - Marysia Szymczak zdobyła złoty medal w biegu na 600 m.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Co słychać na rozbudowie NORDa?

dodano: 2023-09-25 09:11:23, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Powoli do końca zblża się rozbudowa zakładu Nord Systemy Napędowe Sp. z o.o. zlokalizowanego w Wiechlicach koło Szprotawy. Na jakim etapie jest aktualnie rozbudowa? Prezentujemy kilka zdjęć ilustrujących postęp prac.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Minth rozpoczął produkcję

dodano: 2023-09-07 11:19:56, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Nowy inwestor rozpoczął w Szprotawie produkcję podzespołów samochodowych.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szykuje się rozbudowa obwodnicy

dodano: 2023-08-29 12:18:04, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

GDDKiA ponawia postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest m.in. opracowanie dokumentacji niezbędnej do rozbudowy obwodnicy Szprotawy w ciągu drogi krajowej nr 12.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.