Czy powróci kolej do Szprotawy?

dodano: 2020-09-03 12:26:30, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Szprotawa ma szansę na powrót kolei pasażerskiej, może się tak stać dzięki programowi Kolej+.Jest szansa na powrót kolei pasażerskiej do Szprotawy. Na razie trudno powiedzieć, co z tego wyjdzie, ale pojawiło się światełko w tunelu.

Zarząd Województwa Lubuskiego przygotował wniosek o dofinansowanie inwestycji kolejowych na terenie województwa lubuskiego, które mają zostać dofinansowane z programu Kolej+. Wśród zgłoszonych zadań znajduje się zamierzenie dotyczące wymiany nawierzchni kolejowej oraz peronów na linii kolejowej nr 14 między Żaganiem a Szprotawą (zadanie zostało nazwane jako Rewitalizacja linii nr 14 na odcinku Szprotawa – Żagań wraz z odbudową peronów (połączenie Szprotawy z Zieloną Górą)). Jeżeli uzyska dofinansowanie, to dojdzie do poprawy parametrów infrastruktury kolejowej, co było warunkiem stawianym przez Urząd Marszałkowski, aby przywrócić ruch pasażerski na tej trasie.

Szanse istnieją, ale z uwagi na znaczne przekroczenie dostępnej puli środków przez wnioskodawców ministerstwo transportu będzie musiało podjąć decyzję o tym, które zadania uzyskają dofinansowanie. Wtedy dopiero będzie wiadomo, co ostatecznie uda się zrealizować. Miejmy nadzieję, że zadanie uzyska dofinansowanie i poprawi się dostępność komunikacyjna Szprotawy. Odcinek do Żagania został wskazany po to, by skomunikować Szprotawę z Zieloną Górą p. Żagań i Żary. Obecnie podróż do miasta wojewódzkiego jest znacznie utrudniona z uwagi na małą ilość połączeń autobusowych do Zielonej Góry. Będzie to także dobry zalążek, by w przyszłości dążyć do poprawy dalszej części szlaku w kierunku Głogowa.

Oprócz Szprotawy we wniosku Urzędu Marszałkowskiego znalazły się także rewitalizacje linii nr 275 na odcinku Bieniów - Lubsko, odcinka linii nr 426 ze Strzelc Krajeńskich do stacji Strzelce Krajeńskie Wschód, 363 między Skwierzyną a Międzychodem, 364 umożliwiająca połączenie Międzychodu z Międzyrzeczem i dalej Zieloną Górą, 364 na odcinku Międzyrzecz - Sulęcin - Rzepin oraz 358 na odcinku Czerwieńsk - Krosno Odrzańskie - Gubin, które umożliwią powrót kolei do kolejnych wykluczonych miast w naszym regionie.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Festyn z okazji Dnia Dziecka przeniesiony na dziś

dodano: 2024-06-03 07:19:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W tym roku szprotawskie dzieci mogą mówić o wyjątkowym pechu. Pogoda pokrzyżowała plany organizatorów obu imprez, które miały odbyć się z okazji dnia dziecka. Nie wszystko jednak stracone!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.