Rok temu było m.in. wypracowanie z "Potopu". Co będzie dzisiaj? Prawie 430 tysięcy maturzystów rozpoczyna dziś o godz. 10.00 egzamin dojrzałości
Minionej nocy do 6,5 tysiąca szkół w całym kraju ruszyli kurierzy z maturalnymi arkuszami. Musieli dotrzeć na miejsce przed godziną 8.
Ilu było kurierów? Kiedy wydrukowano arkusze? Gdzie je przetrzymywano? - Wszystko jest objęte tajemnicą - ucina Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjne. - Ale przeciek jest niemożliwy.
Matura z polskiego to już nie tasiemcowe wypracowanie pisane w pocie czoła przez pięć godzin. W ubiegłym roku tę starą maturę zastąpiła nowa - test sprawdzający rozumienie czytanego tekstu i dodatkowo krótkie wypracowanie na zadany temat. Rok temu było m.in. o Sienkiewiczowskim "Potopie". Co teraz? CKE ujawni zadania dopiero, gdy matura się zacznie (po godz. 10).
Zadania są identyczne w całym kraju - żeby można było porównać osiągnięcia uczniów z różnych miast, z różnych szkół i różnych środowisk. I by ogólnopolska matura mogła być przepustką na studia.
Rok temu nową maturę zdawały tylko licea ogólnokształcące i profilowane. Teraz dołączą do nich jeszcze technika. Tak domknie się trwająca od 1999 roku reforma oświaty (dla wszystkich typów szkół - podstawówek, gimnazjów, liceów i techników - wprowadzano stopniowo ogólnopolskie egzaminy).
Startujący dziś maturalny maraton potrwa aż miesiąc! W tym czasie każdego maturzystę czeka przynajmniej pięć egzaminów. Trzy pisemne - z polskiego, języka obcego (trzy czwarte uczniów zdaje angielski) i jednego z dziesięciu przedmiotów do wyboru (matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, WOS, historia, wiedza o tańcu, historia sztuki albo historia muzyki). I jeszcze dwa egzaminy ustne - z polskiego i z języka obcego.
Maturzyści najchętniej wybierali geografię - zdaje ją co trzeci maturzysta. 27 proc. zmierzy się z egzaminem z biologii, a 22 proc. z wiedzą o społeczeństwie. Ci, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na indeks, poza przedmiotami obowiązkowymi wybrali jeszcze przedmioty dodatkowe (maksimum trzy). Bo na podstawie wyników nowej matury wyższe uczelnie przyjmują na studia.
Wyniki matury mają być znane 11 lipca. W ubiegłym roku nowa matura w ogólniakach poszła nieźle - egzaminu nie zdało w zależności od województwa od 4 do 9 proc. uczniów. Klęska była jednak w liceach profilowanych - tam na maturze poległ średnio co trzeci uczeń, a były i takie szkoły, gdzie matury nie zdała połowa. - Zastanawiamy się, jak poradzą sobie technika. Tegoroczna matura będzie na pewno sprawdzianem jakości kształcenia w tych szkołach - mówi Marek Legutko.
Stary egzamin dojrzałości nie znika na dobre. Jeszcze przez kilka lat będzie obowiązywać w szkołach dla dorosłych, którzy kończyli ośmioletnie podstawówki sprzed reformy oświaty.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.