W dniach od 29 września do 2 października delegacja szprotawskiego samorządu uczestniczyła w uroczystościach jubileuszu 400-lecia miasta Umań na Ukrainie. W trakcie wizyty została podpisana umowa o partnerstwie miast Szprotawa i Umań.
Umań leży w środkowej części Ukrainy, pomiędzy Kijowem i Odessą. Jedną z największych atrakcji miasta jest „Zofiówka” – ogród w stylu angielskim wybudowany przez Stanisława Szczęsnego Potockiego, jako prezent na 40 urodziny jego żony Zofii. Park obejmował powierzchnię 160 ha i kosztował 15 milionów ówczesnych złotych. Miejsce to rozsławił Stanisław Trembecki w swoim poemacie „Sofijówka”. Park, pomimo wielu lat komunizmu i katastrofalnej powodzi w 1980 r., jest starannie utrzymywany i pielęgnowany, co sprawia, że zachwyca swoim romantycznym klimatem, malowniczym ukształtowaniem terenu oraz bogactwem gatunków roślin. Jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych wizytówek miasta.
Umań jest także znany z corocznego przyjazdu chasydów, którzy przy grobie rabina Nachmana, świętują Nowy Rok, przypadający właśnie na przełomie września i października. Do 90 tys. miasta przyjeżdża w tym czasie przeszło 30 tys. chasydów, głównie z USA i Izraela.
Umań ma bogate doświadczenie w partnerstwie miast. Partnerami Umania są miasta z: Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Francji, USA, Izraela i Polski. Szprotawa dołączyła jako czwarte polskie miasto partnerskie po Łańcucie, Gnieźnie i Kórniku.
Centralnym punktem uroczystości 400-lecia był korowód ulicami miasta, z udziałem zagranicznych delegacji, miejscowych szkół, uczelni i zakładów pracy. Poza tym mieszkańcy Umania świętują w sposób bardzo podobny do nas: na scenie występują artyści, na licznych stoiskach reklamują się uczelnie i instytucje. W wielu miejscach można skosztować tutejszych specjałów, bądź kupić wytwory rękodzieła i pamiątki.Niespodzianką dla szprotawskiej delegacji było spotkanie ze Stowarzyszeniem Polaków w Umaniu „Ognisko”. Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w 1992 roku, ale swoją nazwą nawiązuje do organizacji, która funkcjonowała w Umaniu u schyłku XIX wieku.
Miłe przyjęcie, wiele oznak sympatii oraz duże zainteresowanie Szprotawą, każą przypuszczać, że partnerstwo naszych miast będzie ciekawym doświadczeniem. Już wkrótce opracowany zostanie program współpracy na 2017 rok.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.