Wystawa Zdzisława Beksińskiego

dodano: 2014-12-03 18:20:04, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

3 grudnia o godz. 17:00 , zapraszamy Państwa do Galerii "Pryzmat"- SzDK, na otwarcie wystawy jednego z najciekawszych współczesnych artystów polskich - Zdzisława Beksińskiego. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Podczas wernisażu wystąpi gubiński muzyk Janusz Gajda.Krótka informacja o artyście i jego poczynaniach twórczych
Innowacyjne podejście oraz niekwestionowane walory estetyczne prac spowodowały, że Zdzisław Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) – fotografik, malarz, rzeźbiarz, grafik komputerowy.
Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. Zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie.

Na początku lat 50 rozpoczyna działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe
prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się
malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 r. także fotomontażem komputerowym.

Najbardziej kreatywne pod względem artystycznym poszukiwania przypadają na połowę lat 50. Beksiński rozpoczynając od miękkich, jasnych fotogramów architektury czy pejzażu, przeszedł do kompozycji abstrakcyjnych, opartych na mikrostrukturach i makrofotografii, oraz do prac wykonywanych w czystym bromie.
W 1959 roku całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby.
Swego rodzaju nawiązaniem, w zupełnie innej już formie, do uprawianej w latach 50. fotografii artystycznej była grafika komputerowa, a właściwie kolaże fotograficzne. Tworząc kompozycje artysta korzystał z surowca jakim były własne bądź cudze zdjęcia, które po wprowadzeniu za pomocą skanera do komputera poddawał fragmentaryzacji, deformacji, przetworzeniu. Ze zmodyfikowanego materiału wyjściowego powstawały oryginalne, w pełni autorskie wizje, korespondujące najbliżej w warstwie wizualnej z realizacjami malarskimi okresu fantastycznego.

Pomimo zmiany środka wyrazu to, co najbardziej charakterystyczne dla tej twórczości jest nadal obecne – pewien specyficzny nastrój grozy, niepokoju, tajemnicy… . Ostatnie lata życia poświęca wyłącznie malarstwu.

W lutym 2005 r. zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazuje testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów.
Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce. Jako jedyny Europejczyk posiada stałą ekspozycję prac w japońskiej Osace. Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Gratka dla kibiców Sprotavii

dodano: 2024-05-25 10:20:06, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl
Redakcja
Przeczytaj również: - Gratka dla kibiców Sprotavii

Tego chyba jeszcze nie było! Już dzisiaj od godz. 14.45 serwis HTS Słubice transmitować będzie wyjazdowe spotkanie piłkarzy Sprotavii Szprotawa z miejscową Polonią Słubice.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowe rondo już otwarte!

dodano: 2024-05-24 13:13:17, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Choć nie wszystkie prace przy inwestycji zostały ukończone to od dzisiaj przejezdne jest nowo wybudowane rondo przy ul. Kopernika w Szprotawie!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już jutro startuje kolejny Zlot Motocyklowy

dodano: 2024-05-23 12:40:24, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia 9. Zlotu Motocyklowego, który wystartuje już jutro od godz. 18:00. Tegoroczny zlot jest wyjątkowy, ponieważ podczas jego trwania swoje 10-lecie świętować będzie klub MotoSzprotawa - główny organizator imprezy.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaginął 29-latek ze Szprotawy

dodano: 2024-05-16 16:46:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Szprotawscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego 29-letniego Dariusza Stachowskiego ze Szprotawy, który ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną wieczorem 15 maja 2024 roku.

[Aktualizacja] Zaginiony mężczyzna został już odnaleziony.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.