Wystawa Zdzisława Beksińskiego

dodano: 2014-12-03 18:20:04, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

3 grudnia o godz. 17:00 , zapraszamy Państwa do Galerii "Pryzmat"- SzDK, na otwarcie wystawy jednego z najciekawszych współczesnych artystów polskich - Zdzisława Beksińskiego. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Podczas wernisażu wystąpi gubiński muzyk Janusz Gajda.Krótka informacja o artyście i jego poczynaniach twórczych
Innowacyjne podejście oraz niekwestionowane walory estetyczne prac spowodowały, że Zdzisław Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) – fotografik, malarz, rzeźbiarz, grafik komputerowy.
Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. Zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie.

Na początku lat 50 rozpoczyna działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe
prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się
malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 r. także fotomontażem komputerowym.

Najbardziej kreatywne pod względem artystycznym poszukiwania przypadają na połowę lat 50. Beksiński rozpoczynając od miękkich, jasnych fotogramów architektury czy pejzażu, przeszedł do kompozycji abstrakcyjnych, opartych na mikrostrukturach i makrofotografii, oraz do prac wykonywanych w czystym bromie.
W 1959 roku całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby.
Swego rodzaju nawiązaniem, w zupełnie innej już formie, do uprawianej w latach 50. fotografii artystycznej była grafika komputerowa, a właściwie kolaże fotograficzne. Tworząc kompozycje artysta korzystał z surowca jakim były własne bądź cudze zdjęcia, które po wprowadzeniu za pomocą skanera do komputera poddawał fragmentaryzacji, deformacji, przetworzeniu. Ze zmodyfikowanego materiału wyjściowego powstawały oryginalne, w pełni autorskie wizje, korespondujące najbliżej w warstwie wizualnej z realizacjami malarskimi okresu fantastycznego.

Pomimo zmiany środka wyrazu to, co najbardziej charakterystyczne dla tej twórczości jest nadal obecne – pewien specyficzny nastrój grozy, niepokoju, tajemnicy… . Ostatnie lata życia poświęca wyłącznie malarstwu.

W lutym 2005 r. zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazuje testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów.
Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce. Jako jedyny Europejczyk posiada stałą ekspozycję prac w japońskiej Osace. Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaprzęg Mikołaja dotarł do Szprotawy

dodano: 2023-12-06 12:05:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z tradycją 6 grudnia ochodzimy Mikołajki. Udało nam się spotkać na ulicach Szprotawy zaprzęg Świętego Mikołaja! Po nocnym rozdawaniu prezentów grzecznym dzieciom - Mikołaj postanowił jeszcze pokrążyć po naszym mieście.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023

dodano: 2023-12-05 12:28:22, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Już w najbliższy weekend na Rynku odbędzie się tegoroczna edycja Szprotawskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Czekać na mieszkańców będzie moc atrakcji oraz tradycyjna Wigilia Gminna.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawska halówka 2 kolejka

dodano: 2023-11-30 13:32:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.plPrzeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Już wkrótce otwarcie ALDI

dodano: 2023-11-26 14:59:48, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wiemy kiedy odbędzie się otwarcie nowego sklepu ALDI w Szprotawie. Po remoncie trwającym 3 miesiące obiekt przy ulicy Kożuchowskiej jest gotowy do otwarcia.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.