Wnioski do północy

dodano: 2005-05-19 11:27:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Ostatni rolnik z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie przyszedł do biura powiatowego w Szprotawie pięć minut przed 24.00. Gdyby zjawił się minutę później, zapłaciłby karę.- Musielibyśmy od należnej mu kwoty odjąć jeden procent – tłumaczy kierownik biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jan Kotzbach. – Rolnik wstrzelił się idealnie. W poniedziałek był naszym ostatnim klientem. Nocny dyżur miała trzyosobowa ekipa. Biuro zamknęliśmy po północy.
Mimo wytężonej pracy załoga J. Kotzbacha na drugi dzień nie była zmęczona. Wszyscy zgodnie twierdzą, że w tym roku rolnicy byli wyjątkowo dobrze przygotowani. Mieli ze sobą potrzebne dokumenty i poprawnie wypełnione wnioski. Praca szła sprawnie. Dlatego klienci nie musieli stać w długiej kolejce.
- Jedynie osoby starsze miały pewne problemy, ale pomogliśmy im – mówi kierownik biura. – Poza tym w gminach, oprócz Gozdnicy, Wymiarek i miasta Żagań, działały biura, w których doradzano rolnikom w sprawie dopłat.

Więcej niż rok temu

Wnioski o płatności do upraw złożyło 2.103 rolników z powiatu żagańskiego. 36 więcej niż rok temu.
- Gospodarze zdali sobie sprawę, że pieniądze z dopłat to dla nich dobry interes – tłumaczy J. Kotzbach. – Mają ogromną świadomość tego, jakie wymagania stawiane są dzisiejszemu rolnictwu. Wiedzą, czego chcą. Dlatego przyjęliśmy w tym roku więcej wniosków.
Najwięcej rolników występujących o dopłaty ma małe gospodarstwa do 5 ha. Prawie tysiąc osób gospodaruje na areale od 5 do 20 ha. 276 rolników ma do 50 ha, a 77 – do 100 ha. Ale są też ziemscy potentaci. – Największe gospodarstwo jest w Bożnowie, 1.300 ha – informuje kierownik biura. – 600 ha ma Stacja Hodowli Roślin w Pasterzowicach, po 300 dwóch innych rolników.
Na dopłaty dla rolników powiatu żagańskiego wydano w zeszłym roku 14 mln 367 tys. zł.

Kozy deficytowe

J. Kotzbach twierdzi, że coraz więcej osób sięga też po wsparcie unijne na prowadzenie gospodarstw. Dzięki temu w powiecie żagańskim są już cztery gospodarstwa ekologiczne: w Gościeszowicach, Długim, Iłowej i Dzietrzychowicach.
- Prowadzi się w nich głównie produkcje roślinną oparta na metodach naturalnych – tłumaczy kierownik biura w Szprotawie.
W ubiegłym roku 88 gospodarzy sięgnęło po euro na wsparcie gospodarstw niskotowarowych, czyli takich, które nie produkują na rynek. 16 rolników dostosowuje swoje gospodarstwa do wymogów Unii Europejskiej. 28 osób przeszło na renty strukturalne. Zdecydowana większość utrzymuje się z produkcji rolniczej, hoduje świnie i krowy. Rzadziej spotkać można hodowców owiec i kóz. Największe stado tych ostatnich składa się z 21 sztuk i jest w Bukowinie Bobrzańskiej.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Festyn z okazji Dnia Dziecka przeniesiony na dziś

dodano: 2024-06-03 07:19:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W tym roku szprotawskie dzieci mogą mówić o wyjątkowym pechu. Pogoda pokrzyżowała plany organizatorów obu imprez, które miały odbyć się z okazji dnia dziecka. Nie wszystko jednak stracone!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.