W miniony czwartek młodzież szprotawskiego Liceum gościła w swych progach najważniejsze osoby w Powiecie Żagańskim.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bolesława Chrobrego uczestniczący w projekcie „Lubuska Akademia Debat Szkolnych” realizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, zaprosili Pana Henryk Janowicza – Starostę Powiatu Żagańskiego oraz Pana Mirosława Gąsika Przewodniczącego Rady Powiatu Żagańskiego na debatę oksfordzką – „Wybory w Polsce powinny być obowiązkowe dla wszystkich obywateli.”
Celem debaty było zainicjowanie merytorycznej dyskusji wśród dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego oraz zwiększenie ich zaangażowania w życie społeczne i obywatelskie. Obaj Panowie wcielili się w role ekspertów, którzy mięli ocenić i podsumować przygotowaną przez młodzież dyskusję.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciel organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia Kulturalna Szprotawa, realizującego projekt „Obywatele Obywatelom” finansowany z FIO oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego.
Do wybranej przez uczniów tezy głos zabrali poszczególni mówcy ze strony Propozycji – Wojtek Gnach, Paweł Pietrzykowski, Miłosz Martynowicz, Hubert Cudajewicz i Opozycji – Dawid Mierzejweski, Kinga Szczygieł, Alicja Brzeźńska, Marek Szymczak. Uczniowie prezentowali swoje argumenty z zachowaniem zasad debaty oksfordzkiej. Mówcy przyjmowali pytania i udzielali na nie odpowiedzi.
Debata oksfordzka jest nowym przedsięwzięciem, dotychczas niepraktykowanym w szkole, Powiecie Żagańskim. Podjęta debata okazała się wielkim wyzwaniem, przede wszystkim dla uczniów zaangażowanych, którzy trenowali swoje umiejętności na zorganizowanych wcześniej warsztatach. Dzięki debacie uczniowie kształtowali sztukę kulturalnej dyskusji z przeciwnikiem. Uczyli się szanować oponentów i ich kontrargumenty przy jednoczesnym respektowaniu regulaminu debaty oksfordzkiej.
Debata oksfordzka jako forma wymiany poglądów została pozytywnie odebrana zarówno przez mówców, jak i pozostałych uczestników spotkania. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak trudną sztuką jest wystąpienie przed licznym audytorium – wszyscy wyszli zwycięsko z tej próby.
Marszałek – Kamila Wiśniewska wraz z sekretarzami – Justyną Witulską, Grzegorzem Sudołem i Konradem Sokołowskim sprawnie zarządzali debatą. Przeprowadzenie i zliczenie głosów przed wystąpieniami i po wystąpieniu Propozycji i Opozycji przebiegały bez żadnych problemów.
W wyniku przeprowadzonych wyborów zwyciężyła grupa Propozycji Gratulujemy
Eksperci odnieśli się zarówno do samej debaty, jej organizacji, jak również do kwestii merytorycznych. Pan Starosta, jak i Pan Przewodniczący odnosząc się do organizacji debaty ocenili ją bardzo wysoko, ciesząc się, że młodzież podejmuje tak poważne tematy, reprezentując przy tym wysoki poziom umiejętności. Sam wynik głosowanie ocenili jednak w kategoriach prawnych, moralnych, obywatelskich. Obaj Panowie są zwolennikami demokracji pełnej, o którą walczyli Polacy wielokrotnie w swojej historii. Podkreślali, że tylko zrozumienie istoty podejmowanych decyzji w czasie wyborów może stworzyć społeczeństwo obywatelskie. Rozmowy, edukacja, kontakt z obywatelami są ich zdaniem kluczem do poniesienia frekwencji wyborczej. Nakazanie obywatelom uczestniczenia w wyborach będzie zaburzeniem idei demokracji, która chodź nie jest idealna stanowi podstawy najlepszego z istniejących obecnie systemów politycznych.
W drugiej części spotkania Pan Starosta Henryk Janowicz oraz Pan Mirosław Gąsik odpowiadali na pytania uprzednio przygotowane przez młodzież Naszej szkoły. Ta część miała charakter bardzo pouczający. Pytania dotyczył zarówno spraw bardzo poważnych wiążących się z pełnionymi przez Gości funkcjami, jak również dotyczyły ich prywatywnego życia. Obaj Panowie wywodzą się z ruchu ludowego, należą do Polskiego Stronnictwa Ludowego, partii która może poszczyć się ponad 120 letnia tradycją. Starają się kierować w polityce zasadą rozwiązywania problemów poprzez dyskusję, a konflikty. Problemy z jakimi się spotykają są bardzo różne – dotyczą spraw społecznych, gospodarczych edukacyjnych, zdrowotnych, infrastrukturalnych… Harmonogram dnia codziennego jest nader napięty. Nie unikają jednak kontaktów z mieszkańcami Powiatu Żagańskiego, który po względem wielkości jest 4 w naszym województwie.
Obaj Panowie podzielili się również z młodzieżą informacjami z ich życia osobistego. Wskazali wiele czynników, które są dla nich bardzo ważne – rodzina, tradycja, wykształcenie, praca. Pan Starosta podkreślał rolę jaką w edukacji młodych ludzi odgrywają rodzice, nauczyciele oraz osoby starsze, bardziej doświadczone, które są źródłem wiedzy i często wzorem do naśladowania. Obaj politycy podkreślali że przyszłością młodych ludzi jest wykształcenie. Podpowiadali młodym ludziom, że najbardziej potrzebni są ludzie z wykształceniem technicznym, zachęcając młodzież do studiów na kierunkach politechnicznych.
Panowie podzielili się również informacjami dotyczącymi ich życia prywatnego
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.